Czytasz
Dźwięk przestrzenny w rozmowie telefonicznej. Czy Nokia zwiastuje rewolucję?

Dźwięk przestrzenny w rozmowie telefonicznej. Czy Nokia zwiastuje rewolucję?

dźwięk przestrzenny

Interakcja stanie się bardziej żywa i wciągająca, przynosząc nowe korzyści dla osobistej i zawodowej komunikacji – nie kryje entuzjazmu Stefan Lindström, fiński Ambasador ds. Cyfryzacji i Technologii.

Mamy 2024 rok, więc czas na innowację w jakości rozmów telefonicznych. Chodzi o użycie dźwięku przestrzennego 3D, który sprawi, że dzwoniący poczuje się, jakby stał tuż obok osoby, z którą się łączy. Taki format, nazywany także dźwiękiem dookolnym albo wielokanałowym, powszechnie stosuje się już w innych urządzeniach. Doświadczymy go, grając na konsoli, słuchając muzyki, oglądając film albo idąc do kina. W każdym z tych przypadków uprzednio zarejestrowana ścieżka dźwiękowa może być dostosowana do najnowocześniejszych standardów odbioru. Z rozmowami telefonicznymi jest o tyle trudniej, że dzieją się w czasie rzeczywistym, a każda osoba przebywa w innym miejscu.

What Is Spatial Audio?

Bogactwo nowych korzyści

Technologię opartą na tzw. kodeku Immersive Voice and Audio Services (IVAS) jako pierwszy zademonstrował przedstawiciel Nokia Pekka Lundmark. Mężczyzna zadzwonił w formie audio i video do Stefana Lindströma, fińskiego Ambasadora ds. Cyfryzacji i Technologii. Ten drugi nie krył entuzjazmu z tego, jak przebiegła konwersacja. – Dźwięk przestrzenny sprawia, że ​​interakcja staje się bardziej realistyczna i wciągająca, przynosząc bogactwo nowych korzyści dla komunikacji osobistej i zawodowej. Immersyjna technologia przeniesie także interakcję XR i metawersa na wyższy poziomprzyznał. Bariery geograficzne stają się przez to jeszcze mniejszym problemem.

Nokia Immersive Voice: Future of voice communication

Dźwięk przestrzenny: przyszłość jest dziś

Co jeszcze wiadomo o pomyśle Nokii? Fińskie przedsiębiorstwo wprost przyznaje, że to rewolucja na miarę wprowadzenia monofonicznego dźwięku w komputerach albo smartfonach. – Pokazaliśmy przyszłość połączeń głosowych – skwitował krótko Lundmark, dodając, że z nowej technologii na pewno skorzystają większe przedsiębiorstwa. To o tyle ważna innowacja, że praca zdalna staje się coraz powszechniejszym sposobem wykonywania obowiązków.

Dźwięk przestrzenny podczas wspólnej rozmowy zademonstrowali Pekka Lundmark i Stefan Lindstrôm / fot. Nokia / materiały prasowe

IVAS w nieodległej przyszłości zostanie wprowadzone w sieciach standardu 5G Advanced. Ma działać nie tylko we smartfonach, ale i wszelkich innych urządzeniach uzyskujących łączność z Internetem. Connecting people, czyli flagowe hasło Nokii, chyba nigdy nie miało więcej sensu.

Sprawdź też
Emerald Fennell

Bunt ludzi. Publiczność wygwizdała teledysk stworzony z AI 🤖

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone