Czytasz
Europa od nowa? Innowacyjny duch Bauhausu powraca w nowym konkursie dla artystów i artystek

Europa od nowa? Innowacyjny duch Bauhausu powraca w nowym konkursie dla artystów i artystek

Nawiązań do dziedzictwa Bauhausu jest wiele. Weimarska inicjatywa od lat stanowi źródło niezliczonym inspiracji. Tym razem utworzona przez Waltera Gropiusa szkoła powraca w formie New European Bauhaus. Inicjatywa stała się hasłem przewodnim dla atrakcyjnego konkursu dla młodych artystów i artystek. Zwycięski projekt otrzyma nagrodę w wysokości 8 tysięcy złotych.

Kto nie pamięta modułowych, funkcjonalnych mebli czy oszczędnej w formie, minimalistycznej architektury bez ozdobników? Nawet jeśli nauczania szkoły Bauhausu nie są Wam szczególnie bliskie, z pewnością korzystacie z wprowadzonych przez nią rozwiązań. Bauhaus myślał przyszłościowo, wychodząc poza ograniczony do Niemiec obszar społeczno-kulturowy. Projekty Gropiusa, van der Rohe czy Meyera do dziś mają wpływ na to, jak myślimy o tzw. sztuce użytkowej oraz przestrzeni jako rodzaju wspólnotowego doświadczenia. Teraz swoje innowacyjne koncepcje będą mogli przedstawić studentki i studenci Akademii Sztuk Pięknych i innych uczelni artystycznych w całej Polsce.

Konkurs „Zaprojektuj Europę od nowa – Nowy Europejski Bauhaus” powstał z myślą o młodym pokoleniu artystów, dla którego ważne są losy europejskiej społeczności. To okazja, by wyrazić swój obywatelski głos w kształtowaniu wspólnej przyszłości.

piszą organizatorzy, czyli Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

Do 30 września możecie przesłać zaprojektowany przez Was plakat, który pokazywałby kierunek, w jakim zmierzać powinna Europa. Uczestnicy mogą wybrać jeden z podanych niżej tematów:

  • Kryzys klimatyczny a przyszłość planety
  • Europejskie wartości demokratyczne a prawa człowieka
  • Równość w świecie cyfrowym

Prace oceni następnie jury, w którego składzie znajdą się zarówno przedstawiciele artystycznych instytucji, muzeów, galerii, jak i artyści i artystki, wykładowcy i wykładowczynie, czy reprezentanci Komisji Europejskiej w Polsce. Wśród nich: Dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – Joanna Mytkowska, artystka Joanna Rajkowska, filozofka oraz kierowniczka Katedry Teorii Kultury ASP w Warszawie – Katarzyna Kasia, dyrektorka artystyczna Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie i w Brukseli – Justyna Napiórkowska, przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce – Krzysztof Nalepa, ekspert w dziedzinie marketingu – Paweł Kastory oraz przedsiębiorca Marek Żołędziowski.

Projekty mają być zgodne z założeniami Nowego Europejskiego Bauhausu. No dobrze, ale co to właściwie oznacza? Inkluzywność, zrównoważony rozwój i estetyka – tak w 3 słowach można zamknąć ideę globalnej inicjatywy nawiązującej do dziedzictwa XX-wiecznej szkoły.

Nowy europejski Bauhaus to projekt ekologiczno-gospodarczo-kulturalny, który ma łączyć design, ekologię, dostępność społeczną i cenową oraz inwestycje po to, by wesprzeć realizację Europejskiego Zielonego Ładu.

Sprawdź też

czytamy na oficjalnej stronie Unii Europejskiej

Na specjalnym wystąpieniu inaugurującym kolejną fazę New European Bauhaus Ursula von der Leyen, od 2019 roku przewodnicząca Komisji Europejskiej, podkreślała, że jest to przede wszystkim “projekt dot. nadziei” w świecie, w którym największe wyzwaniee dla ludzkości stanowi zmiana klimatu. Powrót do idei Bauhausu zmusza do myślenia o tym, jak chcemy żyć razem na Ziemi, jednocześnie broniąc jej praw i dbając o wszystkich naszych sąsiadów – nie tylko tych ludzkich.

Wyraź swój głos, miej wpływ na to, w jakiej przyszłości będziesz żyć. Konkurs „Zaprojektuj Europę od nowa – Nowy Europejski Bauhaus” zachęca nie tylko do artystycznego, ale i obywatelskiego zaangażowania, przypominając, że sztuka ma realny wpływ na rzeczywistość.

Dla laureata przewidziana jest nagroda pieniężna w wysokości 8000 zł. Zwycięski plakat oraz dwa wyróżnione projekty będą również pokazane w ramach outdoorowej wystawy pod koniec 2021 roku na ulicach Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Trójmiasta. Wszelkie pytania dot. konkursu i jego regulaminu możecie zgłaszać do 16 sierpnia. Odpowiedzi na nie spodziewajcie się maksymalnie do końca miesiąca. Wyniki konkursu podane zostaną w październiku.

Wydarzenie organizowane jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Więcej o konkursie dowiecie się tutaj.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone