Czytasz teraz
Człowiek z zajęczymi uszami, 14-godzinny eksperyment filmowy i metafizyka na ekranie – sprawdź nasz przewodnik po festiwalach filmowych
Polecamy

Człowiek z zajęczymi uszami, 14-godzinny eksperyment filmowy i metafizyka na ekranie – sprawdź nasz przewodnik po festiwalach filmowych

Przekrój filmów dla dzieci z całego świata, kino zza wschodniej granicy, dzieła amerykańskich reżyserów i najnowsze odkrycia filmowe – Going. przygotowało dla Was przewodnik po najciekawszych festiwalach filmowych sezonu jesienno-zimowego, a wśród nich Warszawski Festiwal Filmowy, MDAG w wersji online czy Nowe Horyzonty i American Film Festival w nowej formule.

Pokazy z muzyką na żywo, rozmowy z twórcami, panele dyskusyjne, wystawy, programy online i wiele innych aktywności czeka wszystkich kinomanów i kinomanki. Sezon jezienno-zimowy zdecydowanie można zaliczyć do filmowych. Na który festiwal warto się wybrać? Sprawdź nasz przewodnik.

Millennium Docs Against Gravity / 19.09-4.10 / online 

Jeśli nie załapaliście się na stacjonarną odsłonę Millennium Docs Against Gravity, nic straconego! Od połowy września ruszyła wersja online festiwalu. Aż do 4 października, czyli najbliższej niedzieli, możecie oglądać ponad 100 filmów w zaciszu własnego domu. Kuszące – zwłaszcza, gdy zaczęła się już jesienna szarówka i lubimy wieczorami przesiadywać pod kocykiem. 

Wśród tytułów, które będziecie mogli obejrzeć w domu znajduje się m.in. Kapitał w XXI wieku, czyli błyskotliwa opowieść o władzy, nierównościach społecznych i pożądaniu, które organizuje zachodnią cywilizację. Popularna książka Kapitał Thomasa Piketty’ego staje się punktem wyjścia do rozważań na temat kierunku, w który zmierza ludzkość. Podobne refleksyjne klimaty znajdziecie w filmie Antropocen: Epoka człowieka, którego hipnotyzująco piękne ujęcia pokazują jednocześnie niszczący wpływ człowieka na środowisko. Zmiast niszczyć swiat, możemy wykorzystać naukę do jego odtwarzania. W fascynującym dokumencie Planeta 2.0 obserwujemy grupę naukowców, która w ramach ogromnego przedsięwzięcia „Biosfera 2” odtwarza dominujące sfery klimatyczne Ziemi wraz z ich fauną i florą. 

Te i wiele innych dokumentów czeka na Was na ekranach własnych komputerów!

Kino Dzieci / 26-4.10 / 20 miast w całej Polsce i on-line

Unikatowa pozycja na festiwalowej mapie, przede wszystkim ze względu na swojego głównego odbiorcę, czyli najmłodszych. Kino Dzieci przeznaczone jest dla widzów już od 4 roku życia (chociaż zarówno starsze, jak i całkiem dorosłe dzieci również znajdą tutaj dużo dla siebie!). W tym roku projekcje odbywają się w 20 miastach w Polsce oraz on-line. 

W programie 7. edycji znajdzie się ponad 150 tytułów w 10 sekcjach. Na ekranach zaprezentowane zostaną europejskie i międzynarodowe produkcje: animacje, filmy z aktorami, dokumenty, fabuły, seriale, krótkie i długie metraże. Ciekawostką są z pewnością projekcje z Litwy, Łotwy i Estonii (prezentowane w cyklu “Nad Bałtykiem”) oraz sekcja “Między fiordami – filmy z Norwegii”

Ważną częścią programu są warsztaty i spotkania, łączące środowisko filmowe, tworzące sieć wsparcia dla twórców, a także nauczycieli i edukatorów. Żywe są również dyskusje na temat wychowywania i kształcenia dzieci, prowadzone przez wachlarz teoretyków i praktyków. Nie brakuje też spotkań z twórcami czy aktorami (dorosłymi i dziecięcymi). Część wydarzeń odbywa się w postaci prowadzonych na żywo rozmów video.

Święto dziecięcego kina zakończy seans filmów niemych Gastona Velle, Georgesa Mélièsa i Bustera Keatona, którym akompaniować będą na żywo dźwięki fortepianu, syntezatora, perkusji i handpanów. 

Going. odwiedziło Kino Dzieci w zeszłym tygodniu.

Warszawski Festiwal Filmowy / 9-18.10 / Warszawa

Nadal wspominamy ubiegłoroczną edycję Warszawskiego Festiwalu Filmowego i pokazy filmów takich jak Malowany Ptak Václava Marhoula, Świadkowie Putina Witalija Manskiego czy Pierwsza miłość Takashiego Miike. Jesteśmy pewni, że w tym roku selekcja festiwalu również mocno zapadnie nam w pamięć. 36 edycja WFF odbędzie się między 9 a 18 października w Kinotece PKiN oraz w Multikinie Złote Tarasy. Do tegorocznego festiwalu dostało się 105 filmów pełnometrażowych i 68 krótkometrażowych, a program został podzielony na dwie sekcje, konkursową oraz niekonkursową. W ramach pierwszej sekcji będziemy mieli okazję obejrzeć między innymi międzynarodowe pełnometrażowe premiery fabularne i dokumentalne, niezależne, nowatorskiej i buntownicze filmy Konkursu Wolny Duch czy krótkie metraże z całego świata. W sekcji niekonkursowej czekają pokazy specjalne, polskie filmy ostatnich 10 lat, które stanowiły istotne osiągnięcia rodzimej kinematografii oraz prezentowane wcześniej na festiwalach filmowych za granicą filmowe odkrycia poruszające tematy współczesne z całego świata.

Jakie tytuły zobaczymy w tym roku? Festiwal rozpocznie pokaz Księgi wizji – otwierający tegoroczną edycję Tygodnia Krytyków na festiwalu w Wenecji film to metafizyczny dramat skupiający się na XVIII-wiecznym pruskim manuskrypcie pełnym spirytualnych świadectw pacjentów. Obejrzymy również COJ, historię tragicznie zmarłego Viktora Tsoia, lidera zespołu Kino, intymną filmową opowieść o Marinie Abramović, jej życiowych i artystycznych wyzwaniach, najnowszą komedię słowackiego mistrza Martina Šulíka Człowiek z zajęczymi uszami czy jedyny polski film w Konkursie Międzynarodowym Magnezja – autorski western Macieja Bochniak z doborową obsadą i muzyką Jana A.P. Kaczmarka. 36 WWF zamknie laureat Specjalnej Nagrody Jury na festiwalu w Wenecji – film Drodzy Towarzysze!, który oparty jest na prawdziwej historii o niemożliwej do pokonania przepaści między komunistycznymi ideałami a tragicznymi faktami.

Przypominamy, że 1 października rozpoczynamy przedsprzedaż biletów!

Księgi wizji, czyli metafizyczne dzieło dla fanów spirytualistycznych tematów.

Ukraina! Festiwal Filmowy / 21-25.10 / Warszawa

Już po raz piąty Ukraina! Festiwal Filmowy realizować będzie misję przybliżania kinematografii zza naszej wschodniej granicy. To okazja dla Polaków i Ukraińców, żeby poznać współczesne i historyczne pozycje, nawiązać dialog oraz wspólnie przeżywać radości i smutki bohaterów na ekranie. Organizatorzy podkreślają, że ich głównym celem jest budowanie symbolicznego pomostu pomiędzy sąsiadami (zarówno w państwowym, jak i lokalnym sensie), a często również współpracownikami i kolegami. 

Zobacz również
Lado w Mieście 2024

Tegoroczna edycja festiwalu to projekcje z szerokiego spectrum gatunkowego. Nie zabraknie dramatów, kina dokumentalnego czy krótkometrażowych animacji. Wszystkie seanse oraz spotkania z twórcami odbędą się w kinie Iluzjon.

Wyjątkowe miejsce w programie zajmuje film niemy z muzyką na żywo – Ziemia z 1930 roku. Udźwiękowienia poetyckiej narracji o wsi, w którą wpisany jest dramat żyjących w niej chłopów, podejmie się znakomite trio Bastarda. Gratką dla widzów będzie z pewnością również Ziemia jest niebieska jak pomarańcza – opowieść o rodzinie mieszkającej na pierwszej linii frontu w Donbasie na Ukrainie, zdobywca Grand Prix oraz nagrody za najlepsze zdjęcia na festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Karnety i bilety na film Ziemia znajdziecie w Going.!

Ziemia jest niebieska jak pomarańcza – opowieść o rodzinie mieszkającej na pierwszej linii frontu w Donbasie na Ukrainie.

Nowe Horyzonty i American Film Festival / 5-15.11 / Wrocław

Połączenie Festiwalu Nowe Horyzonty z Amerykańskim Festiwalem Filmowym jest zdecydowanie dobrą nowiną dla miłośników i miłośniczek kina. Tegoroczna łączona edycja obu inicjatyw odbędzie się między 5 a 15 listopada. Pełny program festiwalu zostanie ogłoszony 20 października, ale znamy już kilka ważnych szczegółów. Organizatorzy zapowiadają powrót stałych sekcji, lecz zaznaczają przy tym, że warto tegoroczną edycję potraktować w wyjątkowy sposób i porzucić sztywny podział na NH i AFF. Nie powinno być to zadanie nazbyt trudne do wykonania, wszak oba wydarzenia mają ze sobą wiele wspólnego. Ogłoszone dotychczas filmy potwierdzają, że jest na co czekać. Widzowie będą mieli okazję wyrobić sobie zdanie na temat gorąco dyskutowanego Berlin Alexanderplatz w reżyserii Burhana Qurbaniego. Odważni będą mieli szansę na zmierzenie się z czternastogodzinnym DAU, będącym owocem ogromnego przedsięwzięcia, w którego realizacje zaanagażowane było kilkaset osób. Kolejnym ważnym importem z Berlinale będzie dzieło Elizy Hittman czyli Never Rarely Sometimes Always, które spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem na europejskich festiwalach filmowych. K

Never Rarely Sometimes Always będziecie mogli niedługo zobaczyć we Wrocławiu.

Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE / 14-21.11 / Toruń

Tegoroczne EnergaCAMERIMAGE odbędzię się w formule hybrydowej. Widzowie będą mieli możliwość uczestniczenia w seansach i wydarzeniach towarzyszących zarówno na miejscu, jak również w formie online. 28 edycja festiwalu rozpocznie się 14 listopada i potrwa tydzień. Program zostanie ogłoszony w połowie października. Możemy spodziewać się szerokiego przekroju kina artystycznego, dokumentów, wideoklipów, filmów krótkometrażowych, a nawet pilotów seriali. Pokazy filmowe i wydarzenia towarzyszące odbywać się będą w CKK Jordanki, w Kinie Centrum CSW, siedzibie Fundacji Tumult, a także w Cinema City Czerwona Droga. Wydarzeniem towarzyszącem tegorocznej edycji będzię wystawa cenionego niemieckiego fotografa pt. Helmut Newton: Lubię silne kobiety zaprezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Formuła online festiwalu nie będzie ograniczona jedynie do projekcji filmów. Uczestnicy i uczestniczki wydarzenia otrzymają możliwość wirtualnego zwiedzania Centrum Festiwalowego, a także śledzenia seminariów, konferencji i paneli dyskusyjnych. Nie pozostaje nam nic innego jak cierpliwe wyczekiwanie ogłoszenia pełnego programu. O poziom selekcji jesteśmy spokojni – organizatorzy festiwalu goszczącego takie tuzy jak Lynch, Tarantino czy Lange nie mogą się mylić.

Helmut Newton, Sie kommen (dressed), francuski Vogue, Paryż, 1981, mat. promocyjne

Festiwale wybrała dla Was i opisała redakcja w składzie: Jagoda Gawliczek, Kacper Pliżga, Patryk Wojciechowski i Milena Soporowska.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony