Czytasz teraz
Filmy, warsztaty, spacery. Rusza 2. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych
Kultura

Filmy, warsztaty, spacery. Rusza 2. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych

Po ubiegłorocznym sukcesie inauguracyjnej odsłony wydarzenia Stowarzyszenie Kin Studyjnych idzie za ciosem. W dniach 3-9 października kameralne, stroniące od blockbusterów miejsca znów obchodzą swoje święto. Na ich gości czekają liczne atrakcje – i to nie tylko te oglądane na dużym ekranie.

Za co lubimy kina studyjne? Lista odpowiedzi na to pytanie sama w sobie mogłaby być artykułem niemałych rozmiarów. Spróbujemy się streścić: cenimy ich wyjątkową atmosferę, nietuzinkowy repertuar i personel z ogromną miłością do filmów. I jasne, nie ma nic złego w wycieczkach do multipleksów z kubełkiem coli i popcornem w ręku. Streamowanie w domowym zaciszu również potrafi być przyjemne. Seans w kameralnej sali kryje w sobie jednak coś niepowtarzalnego, czego nie zastąpi nawet najnowocześniejszy sprzęt.

Poznajcie najmniejsze kino studyjne w Warszawie. Czas na wycieczkę do Amondo

O to, żeby oazy dla kinomanów nie zniknęły szybko z mapy Polski, od ponad 15 lat dba Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Organizacja wspiera różne placówki finansowo i merytorycznie, a jednocześnie sama dystrybuuje filmy. W ubiegłym roku jej przedstawiciele po raz pierwszy zaprosili mieszkańców stolicy na Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony widzów, którzy chętnie uczestniczyli w seansach, spotkaniach i warsztatach. Przedpremierowo wyświetlono wtedy m.in. Memorię Apichatponga Weerasethakula, Małą mamę Céline Sciammy oraz Vortex Gaspara Noé.

zwiastun filmu Vortex Gaspara Noé prezentowanego na Tygodniu Warszawskich Kin Studyjnych

Gorące polskie premiery…

Decyzja o powtórzeniu wydarzenia nie była trudna do podjęcia. – W małych kinach drzemie ogromny potencjał, a naszą imprezą jedynie o tym przypominamyprzyznają organizatorzy, zapraszając na jej drugą odsłonę. Tym razem odbędzie się w dniach 3-9 października. Weźmie w niej udział aż 14 placówek rozsianych po całej Warszawie. Bilety na filmy kosztują 20-22 zł, ale niektóre z przygotowanych atrakcji są bezpłatne.

Gwoździem programu Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych pozostają przedpremiery. Widzowie zobaczą m.in. Silent Twins – świeżo upieczonego zdobywcę gdyńskich Złotych Lwów w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. To historia dwóch bliźniaczek, które zatraciły zdolność komunikacji ze światem. Polskie kino reprezentuje także dokument Pisklaki Lidii Dudy opowiadający o podopiecznych ośrodka dla niewidomych. Zobaczymy także Słonia Kamila Krawczyckiego, czyli jeden z nielicznych przykładów rodzimego kina LGBTQ+. Poza tym w programie znalazły się krótkometrażówki wyprodukowane przez Studio Munka, Nie zgubiliśmy drogi małżeństwa Sasnali oraz Syndrom Hamleta Elwiry Niewiery i Piotra Sokołowskiego.

zwiastun filmu Silent Twins Agnieszki Smoczyńskiej

…i te zagraniczne

Przegląd uwzględnia także zagraniczne tytuły. Najgłośniejszym z nich jest bez wątpienia W trójkącie Rubena Östlunda, który wiosną otrzymał za niego drugą Złotą Palmę w karierze. Podobnie jak w swoich poprzednich filmach, tak i tym razem Szwed celuje w klasę próżniaczą, obnażając jej słabości. Kino Atlantic pokaże z kolei Boy from Heaven Tarika Saleha, a Kino Muranów – kameralny dokument Serce dębu. Jego bohaterowie na co dzień żyją w bezpośrednim otoczeniu tytułowego drzewa. Są wśród nich wiewiórki, ryjówki, myszy polne i mrówki.

zwiastun dokumentu Serce dębu

Powrót do przeszłości

Poza elektryzującymi premierami poszczególne placówki zadbały o dodatkowe atrakcje. Lubiane przez nas Amondo przypomni kultowy Plac Zbawiciela Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze, a następnie zabierze na spacer śladami lokacji z filmu. Kino Iluzjon pokazem Kobieta jest kobietą upamiętni postać Jeana-Luca Godarda: zmarłego przed kilkoma dniami giganta francuskiej nowej fali. Żoliborski Elektronik otworzy zaś wystawę Sceny z życia plakatowego, na której swoje prace zaprezentuje Maks Bereski – artysta znany także jako Plakiat.

Zobacz również

zwiastun Placu Zbawiciela / reż. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze

Więcej szczegółów poświęconych 2. Tygodniowi Warszawskich Kin Studyjnych znajdziecie m.in. na Facebooku. To co, zdradzamy multipleksy i serwisy streamingowe?

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony