Czytasz
FJAAK wydadzą nową płytę! Chwilę wcześniej zagrają w Warszawie

FJAAK wydadzą nową płytę! Chwilę wcześniej zagrają w Warszawie

Do współtworzenia pierwszego od pięciu lat albumu studyjnego Felix Wagner i Aaron Röbig zaprosili m.in. Skee Maska oraz duet Modeselektor. Szykuje się dużo dobra.

O tym, że Berlin jest klubową mekką Europy, nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać. To tu impreza potrafi zacząć się w czwartkowy wieczór i zakończyć się dopiero kilka dni później. W stolicy Niemiec od dekad kwitną także kariery czołowych DJ-ów i producentów. Ellen Allien, Ben Klock, Paul Kalkbrenner, Kobosil… Moglibyśmy tak wymieniać bez końca. Dziś skupiamy się na ich kolegach z ośki, u których ostatnio wiele się dzieje. FJAAK zapowiedzieli właśnie nową płytę i serię towarzyszących jej występów. Jeden z nich odbędzie się w Warszawie.

Bogata kolekcja nowości

FJAAK THE SYSTEM ma ukazać się nakładem wytwórni należącej do samych artystów – Felixa Wagnera i Aarona Röbiga. Datę premiery wydawnictwa wyznaczono na 14 maja. Na albumie znajdą się 23 utwory, a wśród nich – duety z Modeselektor, Skee Maskiem, Red Eye i J. Manuelem. Jeden z nich, mocniejsze, pięciominutowe Redemption, właśnie trafił do sieci. Dużo jak na scenę elektroniczną, gdzie królują formaty singli, EP-ek i rejestrowanych DJ setów? Bez wątpienia, ale nader pracowici panowie i tak dokonali gruntownej selekcji. W toku prac nad płytą stworzyli ponoć dziesięć razy więcej kompozycji.

Mocnym punktem nowego wydawnictwa grupy FJAAK na pewno jest jego futurystyczna typografia

FJAAK. Między euforią a kontemplacją

Stylistycznie materiał nie ma odbiegać od tego, do czego duet zdążył nas już przyzwyczaić. – To nasz najbardziej kompletny krążek. Oto kręta dźwiękowa odyseja, która eksploruje krajobraz rave’u, zanurzając się między szaloną euforią a głęboką kontemplacją – przekonują twórcy. Granice gatunkowe już dawno stały im się obce. Najczęściej kłaniają się szybkim obliczom clubbingu, łącząc nowoczesne techno z oldschoolowym jungle, breakbeatem czy drum’n’bassem. Wiedzą jednak, że czasami wypada zwolnić, żeby dać słuchaczom chwilę oddechu. Stąd pojawiają się u nich także emotywne wstawki rodem z ambientu czy trip-hopu.

Imprezowy trans

To, co wychodzi ze stajni FJAAK, świetnie brzmi na domowych odtwarzaczach dzięki dopieszczonemu miksowi i masteringowi. Muzyka berlińczyków najlepiej sprawdza się jednak na imprezach, gdy tłum wspólnie wpada w trans, a oni – w sportowych strojach, z przeciwsłonecznymi okularami na nosie, raz za razem palący zioło – swobodnie nim dyrygują. Wkrótce nadarzy się kolejna okazja, żeby uczestniczyć w takim rytuale. Panowie po dłuższej przerwie zawitają do Polski na zaproszenie ekipy Ministry. Rave’owa wizytacja odbędzie się trzy dni przed premierą FJAAK THE SYSTEM, 11 maja.

Sprawdź też
Cyndi Lauper

Już teraz możesz zdobyć wejściówki na imprezę z FJAAK!

Niemcy zagrają w stołecznej Pradze Centrum. W zagrzewaniu imprezowiczów do tańca nie będą odosobnieni. Tego wieczoru do Warszawy przyjadą także Ben Clarke i Jesse Morath, szerszej publiczności znani jako X Club. O lokalny support zadbają Truant i Dash, członek kolektywu Gruuv No. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy patrzą tęsknym wzrokiem w stronę berlińskiego klubowego eldorado!

W 2019 roku FJAAK odwiedzili Kraków w ramach kultowego cyklu Boiler Room. Sprawdź, jak bawiono się tamtej nocy!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone