Czytasz
Gigant ocenzurował kultową grafikę z filmu „Full Metal Jacket”. O co poszło?

Gigant ocenzurował kultową grafikę z filmu „Full Metal Jacket”. O co poszło?

Full Metal Jacket

Ingerencja w ważne dzieła nigdy nie kończy się dobrze. Przekonała się o tym platforma Prime Video, która usunęła element z plakatu filmu Full Metal Jacket.

Sprzeciw aktora, niezadowolenie fanów oraz ingerencja mediów

Pochodzący z 1987 roku film Full Metal Jacket to ponadczasowe dzieło Stanleya Kubricka. Opowiada o wojnie w Wietnamie i jest uznawane za jeden z najlepszych filmów o tej tematyce. Nic więc dziwnego, że ingerencja w tak uznaną produkcję spotkała się z ogromnym niezadowoleniem ze strony opinii publicznej.

Wszystko za sprawą drobnej, jednak istotnej zmiany, na którą zdecydowała się platforma Amazona. Chodzi o usunięcie z plakatu napisu Born to kill umieszczonego na hełmie należącym do głównego bohatera. Sytuacja od początku była niejasna, ponieważ na miniaturce plakat był w pierwotnej formie. Sprawą zainteresował się aktor Matthew Modine, czyli odtwórca roli Jokera, do którego należał ikoniczny już element umundurowania. Artysta poinformował, że takie działania to brak szacunku do pracy plakacisty Philipa Castle’a oraz wyraz ignorancji.

Rzucanie jajkami i zdjęcia swastyk. Portal łączący Dublin i Nowy Jork tymczasowo zamknięto

Full Metal Jacket: jedno wielkie faux pas

Hełm wojskowy, na którym widnieje napis Born to kill, umieszczony obok pacyfki, jest niezwykle istotnym elementem filmu przedstawiającym dualizm człowieka. Usunięcie tych trzech słów sprawia, że wymowa filmu traci na znaczeniu, a na to nie mogą zgodzić się fani. Po wpisie, który Modine opublikował na X, platforma Prime Video spotkała się z krytyką ze strony fanów oraz mediów.

Efektem jest zmiana grafiki towarzyszącej opisowi fabuły filmu. Plakat zastąpiono kadrem z Full Metal Jacket, na którym widać Jokera noszącego słynny hełm. W sieci pojawiły się głosy, że kroki podjęte przez Amazona miały na celu zwiększenie przejrzystości na stronie, a nie chęć ocenzurowania kinowego dzieła. Niestety platforma nie wydała żadnego oświadczenia.

Sprawdź też
Hugh Grant

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone