Czytasz
Wielkie dmuchane niemowlę drzemało nad Milwaukee. To sprawka Fundacji Przekrój

Wielkie dmuchane niemowlę drzemało nad Milwaukee. To sprawka Fundacji Przekrój

Fundacja Przekrój

Niecodzienną instalację autorstwa Barta Van Peela pokazano w trakcie muzycznego festiwalu Make Music Milwaukee inaugurującego lato.

Pamiętacie głośną sprawę sprzed kilku lat, gdy na warszawskiej plaży Poniatówka nocą pojawił się wieloryb? Przez chwilę spekulowano, że to prawdziwe zwierzę, które jakimś cudem opuściło oceany i znalazło się w Polsce. Na miejscu szybko pojawili się przedstawiciele służb porządkowych i media. Udało im się ustalić, że nie mieliśmy do czynienia z anomalią zoologiczną, tylko z projektem artystycznym.

Rumunia oskarża Louis Vuitton o przywłaszczenie dziedzictwa kulturowego. Czego dotyczy sprawa?

Między fikcją a rzeczywistością

Szczątki kaszalota przywiózł nad Wisłę belgijski kolektyw Captain Boomer. – Wieloryb wyrzucony na brzeg to wyrazista metafora zachwiania naszego systemu ekologicznego. Ludzie czują, że ich więź z naturą zostaje naruszona. Poczucie zakłócenia dodatkowo wzmacnia gra między fikcją a rzeczywistością – deklarują artyści. W swoim manifeście podkreślają także, że prowokacja ma wymiar kulturotwórczy. Lokalne społeczności wspólnie szukają poszlak i próbują rozwiązać zagadkę.

Potencjał czekający na przebudzenie

Pomysłodawcą akcji była Fundacja Przekrój, która promowała w ten sposób nowe, zimowe wydanie swojego kwartalnika. Kilka lat później organizacja postanowiła kolejny raz połączyć siły z Captain Boomer, a konkretnie z jednym z przynależących do niej artystów – Bartem Van Peelem. Rezultatem ich współpracy okazała się kolejna prezentacja niezwykłej rzeźby zatytułowanej Baby You. To gigantyczny, 34-metrowy balon w kształcie śpiącego noworodka. Stanowi metaforę potencjału tkwiącego w każdym z nas, który czeka na przebudzenie, będąc nieograniczonym i nieskończonym jak niebo. Instalacja z założenia wisi w powietrzu, przez co trudno nie zwrócić na nią uwagi. Tworzono ją przez dziewięć miesięcy. Wykorzystany materiał zmienia kolory pod wpływem światła, imitując niejednorodną fakturę ludzkiej skóry.

Fundacja Przekrój prezentuje rzeźbę Baby You Barta Van Peela

Skąd pomysł na akcję?

Baby You odsłonięto w pierwszy dzień astronomicznego lata, 21 czerwca. Ku takiej akcji nadarzyły się dwa preteksty. Pierwszym z nich jest rozwój internetowej redakcji Przekroju na rynku amerykańskim. Publikowane przez nią materiały dotyczące popkultury, świadomego życia oraz ekologii są sukcesywnie tłumaczone na język angielski. Poza tym akcja zbiegła się w czasie z ósmą edycją Make Music Milwaukee, czyli wydarzenia integrującego społeczność miasta Milwaukee. W ramach niego 500-osobowy chór zrzeszający profesjonalnych i amatorskich muzyków wykonał specjalny utwór stworzony przez Michaela Schachtera. Artysta chciał, żeby jej styl bezpośrednio nawiązywał do gaworzenia i innych odgłosów wydawanych przez dzieci, na przykład płaczu. Zobaczcie na poniższym TikToku, jak wybrzmiała w praktyce.

Sprawdź też

Fundacja Przekroju prezentuje Baby You

Mieszkańcy 560-tysięcznego miasta przyjęli happening z dużym entuzjazmem. – Nie sądzę, że ktokolwiek z nas widział kiedyś coś podobnego – przyznał w rozmowie z lokalną stacją radiową CBS 58 Kendall Morgan, jeden z uczestników wydarzenia. – To było niemal poetyckie, gdy balon zaczął otwierać się tuż przed rozpoczęciem całego pokazu – wtórował mu Jamie Nelson. Czekamy, aż niemowlak nadleci do Polski. W końcu wieloryb przyjął się u nas bardzo dobrze!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone