Czytasz teraz
Going. Prasówka #2 – najciekawsze artykuły sierpnia
Opinie

Going. Prasówka #2 – najciekawsze artykuły sierpnia

Prasówka

Wracamy z naszą drugą Prasówką. Zebraliśmy dla Was najciekawsze artykuły pierwszej połowy sierpnia. Sprawdźcie, co zwróciło naszą uwagę w rodzimych, a także zagranicznych mediach. Na tapecie sierpień!

20 lat temu powstała Radiostacja, newonce

Tekst Jacka Sobczyńskiego o kultowej rozgłośni, jaką bez wątpienia była Radiostacja, to jedna z ciekawszych rzeczy sierpnia w polskich mediach. Dla większości trzydziestoparolatków Radiostacja znaczy bardzo wiele i w znaczący sposób ukształtowała gust muzyczny. Nieco młodsi adepci sztuki raczej nie mieli okazji, by natrafić na audycje prowadzone przez Makaka, Agnieszkę Szydłowską czy Vienia. Warto odbyć tę sentymentalną podróż lub dowiedzieć się co nieco o początkach alternatywnej muzyki w Polsce, prezentowanej na szerszą skalę.  

 

Rewolucje Goldiego, Dwutygodnik

Goldie to bez wątpienia jedna z najbarwniejszych postaci brytyjskiej sceny muzycznej. Odznaczony przez Królową (podobnie jak Wiley) Orderem Brytyjskiego Imperium, wielce zasłużony klubowej scenie i współczesnej elektronice. W ramach współpracy z festiwalem Up To Date, Borys Dejnarowicz opublikował analizę etapów, jakie przechodził popularny producent. Jeśli jesteście ciekawi zarówno jego didżejskiej drogi, jak i bliskiej new age’owej kiczowatości filozofii, a także romansów z Naomi Campbell czy Bjork – poświęćcie te kilkanaście minut. Warto przygotować się do jego białostockiego koncertu, odhaczając tę lekturę.

Prasówka

 

Haruomi Hosono’s electronic music legacy, Resident Advisor

Legenda japońskiej sceny muzycznej, założyciel Yellow Magic Orchestra, elektroniczny reformator – Haruomi Hosono. Obok Riyuchiego Sakamoto to najważniejsza postać w świecie dalekowschodniej awangardy i elektroniki, pod które stawiał pierwsze fundamenty. Artykuł niezawodnego Resident Advisor to szybki przelot przez najważniejsze momenty kariery doświadczonego Japończyka. Gratka zarówno dla wtajemniczonych, którzy mogą przypomnieć sobie jego twórczość oraz idealny przewodnik dla początkujących.

Prasówka

 

Czy koncerty rapowe mają jeszcze sens?, newonce

To pytanie zadaje sobie wielu – uczestnicy wielkich festiwali, dziennikarze, pasjonaci i w zasadzie cała branża muzyczna. Co z tego, jeśli dalej zaprasza się gwiazdy, które potrafią olać 30 tys publiczność, a opóźnienia są spowodowane żenującymi wręcz występkami. Marek Fall dowozi jeden z najsolidniejszych tekstów sierpnia, udowadniając swoje racje niepodważalnymi faktami. Ordynarny playback, sztuczny kontakt z publiką i zwyczajnie niska jakość występów, za które płaci się wielkie pieniądze. Czysta brudna prawda.

Prasówka

 

Goth w dresie, Dwutygodnik

Krzysztof Krześnicki o początkach post-klubowej estetyki. Od Nowego Jorku i imprez GHE20G0TH1K, poprzez Fade To Mind i Night Slugs, aż do najnowszych scen związanych z pojęciem dekonstrukcji klubowej muzyki – NON czy Janus. Dość poglądowa sprawa, ale warto przeczytać, szczególnie, jeśli nie jest się zaznajomionym z tą tematyką. A na rodzimym rynku estetyka rozwija się równie prężnie – Mestico, Rozkosz czy Intruder Alert to tylko część z kolektywów organizujących nietypowe imprezy.

Prasówka

 

Zobacz również
Rainer Weiner Fassbinder

RP Boo: Paid Dues, Crack Magazine

Pionier footworkowej sceny w rozmowie z Crack Magazine. Krótki artykuł-wywiad sprawnie wprowadza w muzyczny świat RP Boo i pokazuje, czym muzyk kierował się przy tworzeniu ostatniego albumu. Warto dla ładnych fot, ale i ciekawego tekstu. A ostatnią płytkę i w zasadzie całą dyskografię podopiecznego Planet Mu sprawdzić trzeba!

Prasówka

 

We Went To Georgia…, Mixmag

Duńska didżejka Courtesy wybrała się z ekipą Mixmaga do Gruzji, aby zrobić reportaż o tamtejszej scenie klubowej. W tym samym czasie wydarzyło się coś, czego nie spodziewał się nikt. Do największego gruzińskiego klubu Bassiani wkroczyła uzbrojona policja, przerywając imprezę. W tym momencie zmienił się cel reportażu z przybliżenia sceny na przybliżenie problemu, jakim są pogróżki rządu wobec niewinnych ludzi i chęć zabrania przestrzeni, służącej ludziom do wolności, zabawy. Niezwykle inspirujący ludzie, świetne zdjęcia Kasi Zacharko oraz wnikliwy tekst autorstwa Courtesy i dziennikarza Kita Macdonalda to powody, dla których warto wejść w link.

Prasówka

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony