Czytasz
Grammy i muzyka sztucznej inteligencji. Mamy stanowisko

Grammy i muzyka sztucznej inteligencji. Mamy stanowisko

Grammy

Zainteresowanie tematem sztucznej inteligencji nie słabnie, co ma przełożenie na branżę muzyczną. Zarówno słuchacze, jak i artyści zastanawiają się, w jaki sposób AI zrewolucjonizuje rynek. Tymczasem Grammy przedstawia swoje stanowisko dotyczące tej kwestii.

Czy muzyka wygenerowana przez AI ma szansę na nagrodę Grammy?

Z pewnością jest to pytanie, które może spędzać sen z powiek wszystkim osobom tworzącym muzykę. I nie ma w tym absolutnie niczego dziwnego. Okazuje się jednak, że zarówno muzycy, jak i słuchacze mogą odetchnąć z ulgą.

Harvey Mason Jr, dyrektor generalny Recording Academy, stanowczo podkreślił, że brzmienia wytworzone za pomocą sztucznej inteligencji będą brane pod uwagę tylko w sytuacji, w której pojawi się w nich znaczący wkład pracy ludzkiej. Oznacza to, że podczas rozdania nagród Grammy tak naprawdę tylko ludzie mają szansę na zdobycie statuetki.

Czytelne wytyczne

Dyrektor generalny Akademii przedstawił również przejrzyste zasady dotyczące wszystkich kawałków, do których komponowania przyczyniła się AI.

Jeśli utwór, którego tekst został stworzony przez człowieka, zaśpiewa sztuczna inteligencja, to nie dostanie nagrody w kategorii dotyczącej całości piosenki. W takiej sytuacji pod uwagę wzięty zostanie jedynie warstwa tekstowa utworu, ponieważ to w nią zaangażowani byli ludzie. Grammy nie przewiduje więc żadnych nagród dla samej sztucznej inteligencji ani dla fragmentów piosenek, które wygenerowała.

Sprawdź też
Adele najlepsze płyty wszech czasów

Ludzka kreatywność ponad AI

Jak widać, twórczość nie jest jeszcze zdominowana przez AI. Niewątpliwie jest to bardzo pozytywna wiadomość. Mało kto z nas wyobraża sobie rzeczywistość, w której sztuczny twór dostaje nagrody za muzykę, którą wygenerował. Wszystkie dziedziny sztuki są bowiem ściśle połączone z ludzkimi emocjami oraz przeżyciami. O nich żaden wynalazek nie może mieć tak naprawdę pojęcia.

Decyzja wydana przez Akademię udowadnia, że w obecnym świecie wciąż liczy się człowiek oraz jego kreatywność, która owszem, może być podkręcona przez narzędzia takie jak AI, ale w żadnym wypadku nie powinna być przez nie przysłonięta. Z pewnością jest to ważna kwestia dla wszystkich fanów muzyki i osób działających w przemyśle artystycznym. Dodamy tylko, że rozdanie nagród Grammy, podczas którego wejdą w życie nowe wytyczne, odbędzie się 4 lutego 2024 roku w Los Angeles.

Bilety na najlepsze koncerty znajdziecie tutaj!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone