Czytasz
Hania Rani wystąpiła w kultowym cyklu Tiny Desk Concerts. To wielki sukces polskiej artystki

Hania Rani wystąpiła w kultowym cyklu Tiny Desk Concerts. To wielki sukces polskiej artystki

Niewielkie studio zaaranżowane przez amerykańskie NPR Radio gościło wcześniej m.in. Harry’ego Stylesa, Duę Lipę, Maca Millera i Sama Smitha. Sami przyznacie, że to doborowe towarzystwo.

W ubiegłym tygodniu Hania Rani odebrała pierwszy w karierze, zasłużony Paszport Polityki w kategorii Muzyka popularna. Kapituła doceniła ją za prowadzenie szerokiej publiczności w rejony, które nie kojarzyły się dotąd z masowością, imponujący rozwój własnej estetyki, a wreszcie autorskie łączenie gatunków i muzyki z tekstem. Taką drogą kroczy już od blisko dekady, odkąd w 2015 roku wydała Białą flagę. Wraz z wiolonczelistką Dobrawą Czocher reinterpretowała na niej utwory Grzegorza Ciechowskiego. Pierwszy solowy materiał, Esję, zaprezentowała cztery lata później nakładem brytyjskiego Gondwana Records. Dziś nadal dzieli się autorskimi utworami, jak również ścieżkami dźwiękowymi do filmów (Śubuk, Jak najdalej stąd, Rosalie). I koncertuje – często, efektownie, głównie poza granicami Polski. Ze świecą szukać bardziej wyrazistej reprezentantki rodzimej muzyki.

Hania Rani – Live from Studio S2

Hania Rani. Dźwięki wśród szpargałów

Po otrzymaniu Paszportu Polityki pianistka i kompozytorka może pochwalić się kolejnym sukcesem. Pod koniec 2023 roku Hania Rani zawitała do Stanów Zjednoczonych w ramach promocji trzeciego studyjnego krążka Ghosts. Grała m.in. w Los Angeles, San Francisco, Nowym Jorku i Waszyngtonie. Podczas wizyty w ostatnim z miast odwiedziła kultowe studio Tiny Desk Concerts, którego gospodarzem jest NPR Radio. Zapis jej krótkiego, zagranego tam koncertu trafił właśnie do sieci. W wypełnionym książkami, płytami i pamiątkami pomieszczeniu wykonała trzy utwory: Thin Line, Moans i Don’t Break My Heart. Towarzyszył jej grający na basie i klawiszach Ziemowit Klimek.

Doborowe towarzystwo

Zaproszenie do cyklu Tiny Desk Concerts to nie tylko okazja do spróbowania swoich sił w bardziej kameralnych warunkach. Nie sposób nie mówić o nim w kategorii zaszczytu, bo twórcy zainaugurowanej w 2008 roku serii nie zapraszają byle kogo. Choć początkowo stawiali głównie na indie-rockowych wykonawców, szybko rozszerzyli zakres swoich poszukiwań. Interesują ich artyści podbijający serca publiczności, a jednocześnie wszechstronni – gotowi do improwizacji, przekraczający bariery gatunkowe, eksperymentujący. W ostatnich miesiącach byli to m.in. Lewis Capaldi, Fred again.., Post Malone, The Smile, Caroline Polachek, PJ Harvey i The Smile.

Sprawdź też
Cool Kids of Death

Coals prezentują nowy świat. To kolejna zapowiedź ich płyty, która ukaże się wiosną!

We flagowym projekcie NPR Radio jeszcze wcześniej wystąpiły gwiazdy, na których koncerty z trudem kupić teraz bilety. Mowa choćby o Harrym Stylesie, Dua Lipie czy Taylor Swift. Czy podobny los spotka Hanię Rani? Trzymamy za to kciuki, bo jak opowiadała nam jesienią, apetyt na podbijanie scen w ogóle jej nie maleje.

Spacerowaliśmy po warszawskim Powiślu z Hanią Rani w związku z premierą jej płyty Ghosts i towarzyszącymi jej koncertami

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone