Czytasz teraz
Industrial z krainy ognia i lodu – zespół Hatari wystąpi w Polsce
Newsy

Industrial z krainy ognia i lodu – zespół Hatari wystąpi w Polsce

Hatari. mat. promocyjne

Komu Islandia kojarzy się z magicznymi skrzatami i elfami, lirycznymi zaśpiewami Björk i delikatnym stylem Sigur Rós, powinien poznać Hatari. Znana z oryginalnych strojów formacja to eklektyczne połączenie synth popu, punka i industrialu. Kontrowersyjny reprezentant Islandii podczas konkursu Eurowizji w Tel Awiwie w przyszłym roku odwiedzi Warszawę i Kraków.

Zachrypły, miejscami histeryczny wokal zmieszany z melodycznymi refrenami, darkwave’owe syntezatory i i robotyczny, chłodny bit – to esencja powstałego w 2015 roku zespołu Hatari. Dodajmy do tego stroje rodem ze sceny BDSM, maski przypominające formację Slipknot, czy stylówę Bane’a z DC Comics, dużo ćwieków i lateksu, a otrzymamy wyjątkowe estetyczne widowisko. Szersza publiczność mogła go doświadczyć w 2019 roku, podczas kolejnej odsłony Eurowizji w Tel Awiwie, gdzie Hatari reprezentowało Islandię. Utworem Hatrið mun sigra zdobyli wówczas wysokie 10. miejsce!

Taneczne show z widowiskową scenografią podbiło serca publiczności. Występ Hatari nie miał jednak jedynie wydźwięku estetycznego. W maju tego roku zapowiedziano film dokumentalny o zespole Piosenka o nienawiści (A Song Called Hate), który rzuca zupełnie nowe światło na jego twórczość. Trio złożone z Klemensa Hannigana, Matthíasa Tryggvi Haraldsona oraz Einara Stéfanssona nie bało się podczas wspomnianej Eurowizji zamanifestować swoich poglądów politycznych. W trakcie otrzymywania punktów od telewidzów członkowie zespołu prezentowali w rękach szaliki w barwach palestyńskich, co nie obyło się bez reakcji oburzenia po stronie Izraela. Nadawca islandzki RÚV musiał nawet zapłacić za ten incydent karę finansową. Antykapitalistyczni buntownicy w lateksie postanowili wykorzystać czas antenowy, by poprzeć jedną ze stron konfliktu. Wnikliwy dokument Piosenka o nienawiści to opowieść o tym, czy można funkcjonować wewnątrz mainstreamu, jednocześnie odrzucając jego zasady i jak sztuka miesza się z polityką. Do tego grupa zrealizowała później projekt z palestyńskim artystą Basharem Muradem, zrealizowany w Palestynie.

Islandzki dokument, który swoją premierę światową miał zaledwie niecałe półtora miesiąca temu, to doskonałe preludium do dwóch koncertów grupy w Polsce. Hatari wystąpią 7 lipca w warszawskiej Pradze Centrum, a dzień później w krakowskim Klubie Kwadrat.

Zobacz również
Basement Fight Circle Warszawa

Bilety na oba koncerty kupicie w Going.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony