Czytasz
Oto zwiastun „Hidden Strike” z Johnem Ceną i Jackiem Chanem. Będzie gorąco!

Oto zwiastun „Hidden Strike” z Johnem Ceną i Jackiem Chanem. Będzie gorąco!

Dwóch gigantów współczesnego kina akcji połączyło siły w jednym projekcie. Wszystko wskazuje na to, że razem zapewnią wysokooktanową rozrywkę, choć jeszcze nie wiadomo, gdzie i kiedy będzie można jej zasmakować.

Hidden Strike początkowo funkcjonowało pod innymi tytułami. W 2018 roku, gdy rozpoczęto jego realizację, na umowach aktorów figurowało jako Project X-Traction. Do obsady miał wówczas dołączyć Sylvester Stallone, jednak porzucił projekt na rzecz kolejnej części Rocky’ego i Legionu samobójców. Później, już po angażu innego gwiazdora, produkcja przeobraziła się w Snafu. Akronim w rozwinięciu oznacza Situation Normal, All Fucked Up, stanowiąc zgorzkniałą ocenę sytuacji bez wyjścia. Ponoć często używali go żołnierze w czasie II wojny światowej – niby przyzwyczajeni do niesprzyjających okoliczności, ale nadal nieumiejący się z nimi oswoić. Podobne wrażenia mogą towarzyszyć jednemu z bohaterów filmu, ale o tym jeszcze za chwilę.

Artur Żmijewski stworzył prequel kultowych Samych swoich. Mamy pierwsze zdjęcia z planu!

Koprodukcyjne wyzwanie

Snafu stanowi koprodukcję chińsko-amerykańską. To o tyle niecodzienne połączenie, że oba kraje nie należą do największych sojuszników na arenie międzynarodowej. Nadzieję we współpracy i zacieśnieniu więzi dostrzegał reżyser filmu, Scott Vaugh. Szerszą rozpoznawalność zdobył za sprawą Aktu odwagi zrealizowanego z Mikiem McCoyem. W jego portfolio znajdują się także Need for Speed oraz survivalowa Siła przetrwania. Wkrótce Amerykanin pokaże zaś czwartą część Niezniszczalnych z Jasonem Stathamem i wspomnianym Stallonem. – Taka mieszanka narodowa zawsze była wyzwaniem. Mamy jednak wspólny cel. Chcemy, żeby bawiła widzów na całym świecie przekonywał kilka lat temu.

Zwiastun Need for Speed Scotta Vaugha, które powstało na kanwie kultowej serii gier wyścigowych

Po premierze ani śladu

Choć prace na planie zakończyły się cztery lata temu, film nigdy nie trafił jednak do dystrybucji. Lisa Laman z branżowego portalu Collider wylicza, że ugrzązł w niebycie z kilku powodów. Postprodukcję blockbustera opóźniła pandemia COVID-19. Niedługo później chińskie kina zaczęły bardziej stawiać na promocję rodzimych tytułów. Owocem takiej polityki kulturalnej były choćby rekordowe wyniki wojennego The Battle at Lake Changjin, które powstało na 100-lecie istnienia partii komunistycznej. Jednocześnie zaczęto tam cenzurować amerykańskie produkcje, w tym Podziemny krąg i Spider-Man: Bez drogi do domu. Apelowano, żeby z tego drugiego usunąć Statuę Wolności pojawiającą się w kluczowej scenie pojedynku. Zdaniem decydentów to zbyt wymowny i jednoznaczny symbol zachodniego imperializmu.

Zwiastun filmu Battle at Lake Changjin, który był drugą najbardziej dochodową produkcją 2021 roku. Na podium ustąpił miejsca jedynie Spider-Manowi: Bez drogi do domu

Oliwy do ognia nieumyślnie dołożył też odtwórca jednej z głównych ról w Hidden Strike, John Cena. Amerykański wrestler i celebryta, którego ścieżki coraz częściej krzyżują się ze światem show-businessu, palnął gafę podczas promocji dziewiątej części Szybkich i wściekłych. Poinformował wtedy, że Tajwan będzie jednym z pierwszych państw, gdzie zostanie zaprezentowany film. Jego wypowiedź oburzyła komunistyczne władze i samych widzów uważających, że kraj ze stolicą w Tajpeju stanowi integralną część Chin. Aby załagodzić sytuację, Cena nagrał publiczne przeprosiny w języku mandaryńskim. Niesmak mógł jednak pozostać i zastopować dystrybucję filmu.

Sprawdź też

Przeprosiny Johna Ceny stały się szeroko komentowanym tematem w chińskich i zagranicznych mediach

By nic nie poszło z dymem

Przyszłość blockbustera cały czas stoi pod znakiem zapytania. Mamy za to coś na otarcie łez – jego oficjalny zwiastun. Wynika z niego, że Vaugh ze wsparciem wspomnianego Ceny i Jackiego Chana zadbał o wysokooktanową, emocjonującą rozrywkę. Są pościgi, ucieczki, strzały i wszystko inne, co polubią miłośnicy kina akcji. A o co chodzi w samym scenariuszu, za którym stoi znany z Prywatnej wojny, Wschodzącej gwiazdy i Wrobionego Arash Amel? Wszystko zaczyna się od ataku na rafinerię ropy naftowej w Bagdadzie. Rezydujący tam chiński ochroniarz dostaje zadanie bezpiecznego eskortowania grupy pracowników. Podczas akcji orientuje się, że całe zdarzenie ma drugie dno i nie jest przypadkowe. Aby wszystko skończyło się bez zbędnych ofiar, mężczyzna łączy siły z eks-żołnierzem marines. Czy wszystko pójdzie po ich myśli? Czas pokaże.

Zwiastun filmu Hidden Strike / reż. Scott Vaugh

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone