Czytasz
Płomień 81, Molesta, Kizo, Bedoes, Tede… – byliśmy na próbie u JIMKA [WIDEO]

Płomień 81, Molesta, Kizo, Bedoes, Tede… – byliśmy na próbie u JIMKA [WIDEO]

Wiekopomna chwila coraz bliżej. JIMEK i goście: historia polskiego hip-hopu już 12 czerwca. Zajrzeliśmy na próby i mamy dowody na to, by sądzić, że to wydarzenie będzie HITEM TEGO ROKU.

jimek historia
JIMEK z orkiestrą fot. Jagoda Gawliczek

Wiecie, czego brakuje w orkiestrze JIMKA? Zmuły. Nasza wysłanniczka, redaktorka Going. MORE Jagoda Gawliczek spędziła trzy dni na próbach przygotowujących do tego wyjątkowego wydarzenia. Widok 70-osobowej orkiestry pod batutą Radzimira Dębskiego i próbujących odnaleźć się w natłoku dźwięków raperów był naprawdę imponujący. Tak się tworzy historia polskiego hiphopu.

jimek historia
Tede

Jak twierdzi sama Jagoda: każda kolejna osoba, która wchodziła na próbę zarapować swoje zwrotki, wychodziła z niej odmieniona. Artyści byli mocno zainspirowani i zaskoczeni energią, jaką generuje tak liczna obsada muzyków i muzyczek.

Obejrzyj wideo z próby

Dla niektórych z nich tak bogate aranżacje były niemałym szokiem. Hip-hopowe bity są z reguły dość oszczędne, minimalistyczne. Nawijający pod nie raperzy skupiają się głównie na perkusji lub nawet samym werblu, ale instrumenty czy sample również pełnią istotną rolę. To one bowiem podsuwają pomysł na linie melodyczną wokalu. Nie ma się co dziwić, że przearanżowane podkłady mogą początkowo siać swego rodzaju popłoch. To właśnie dlatego organizowane przez JIMKA i jego orkiestrę próby były aż tak kluczowe dla projektu.

jimek historia
Bedoes

Z nagrania można wyłowić kilka smaczków. Jednym z nich jest z pewnością bardzo żwawa, uderzająca w latynoskiej tony interpretacja kawałka Żabsona.

jimek historia
JIMEK i Żabson

Niektóre podkłady mocno oddają ideę pierwowzoru wzbogacając ją o dodatkowe dźwięki jak choćby w przypadku Powiedz na osiedlu Płomienia 81.

Sprawdź też

historia polskiego hiphopu
Pezet i Onar

Miło było usłyszeć również niepowtarzalny wokal Joki na tle orkiestrowego instrumentarium.

historia polskiego hiphopu
Joka i AbradAb

Oglądając te fragmenty łatwo zrozumieć z jak ambitnym projektem mamy do czynienia. Samo zebranie tylu kultowych i newralgicznych dla rozwoju rapu w Polsce postaci jest wielkim wydarzeniem. Usłyszenie ich największych hitów w tak odważnych aranżacjach to naprawdę niezwykle istotny wpis w bogatym rapowym archiwum. O tym będzie się mówić przez lata. Nie straćcie okazji, by doświadczyć historii na żywo. Druga taka szansa może się już nie powtórzyć.

Materiały foto & wideo przygotowane przez Jagodę Gawliczek
historia polskiego hiphopu
Włodi i Pelson

JIMEK i goście: historia polskiego hip-hopu 12 czerwca na Lotnisku Bemowo

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone