Czytasz teraz
Ile żyją koty? Oszacowano to w zależności od ich rasy
Kultura

Ile żyją koty? Oszacowano to w zależności od ich rasy

Ile żyją koty

Według badań naukowców z Royal Veterinary College i tajwańskiego National Chung Hsing University najbardziej długowieczne są koty burmskie i birmańskie. Które jeszcze wzięły sobie do serca powiedzenie o dziewięciu życiach?

Ile żyją koty? To pytanie, na które nie ma jasnej odpowiedzi, bo składa się na nią wiele aspektów. Weterynarze przewidują, że przeciętny czworonóg spędzi na Ziemi od 12 do 18 lat. Czas ten mogą jednak skrócić uwarunkowania genetyczne, czynniki środowiskowe albo nagłe wypadki. Dla kontrastu znane są też przypadki kocich emerytów, których metryka zdecydowanie zaskoczyła właścicieli. Najstarsza udokumentowana rekordzistka Guinnessa, Creme Puff, urodziła się w 1967 roku i żyła aż 38 lat. Jej opiekun, Jake Perry, wyznał w jednym z wywiadów, że zwierzę poza przeznaczoną dla niego karmą wcinało brokuły, jajka i kawę ze śmietanką. Poza tym raz na dwa dni otrzymywało kropelkę czerwonego wina, które udrażniało mu żyły.

Ile żyją koty? Przykład Jake’a Perry’ego każe twierdzić, że nie uzyskamy odpowiedzi na to pytanie. Zwierzęta, którymi się opiekował, wbrew oczekiwaniom żyły długo po 30. urodzinach

Trochę dalej od domysłów

Badacze z RVC (Royal Veterinary College) i tajwańskiego National Chung Hsing University dobrze wiedzą, że przewidywanie futrzastych wieku czworonogów jest z góry spisane na porażkę. W artykule Life tables of annual life expectancy and risk factor mortality in cats radzą jednak skorzystać ze zdobyczy statystyki. Częstość występowania danych zjawisk jest pozornie tylko regułą, ale kryje w sobie pewną prawidłowość. – Zasadniczo zapewniamy jakiś poziom istotności statystycznej, podczas gdy wcześniej bazowaliśmy jedynie na domysłach – utrzymuje w rozmowie z portalem The Guardian dr Dan O’Neill z RVC.

Starożytny kangur-gigant odkryty przez naukowców! Czym się wyróżniał?

Staruszki i pechowcy

Na potrzeby analizy pod lupę wzięto dane dotyczące 7936 kotów zarejestrowanych w brytyjskich klinikach weterynaryjnych. Ich wspólnym mianownikiem było to, że zmarły w okresie między 1 stycznia 2019 roku a 31 marca 2021 roku. Zespołowi naukowców udało się ustalić, że średnia długość życia uwzględnionych czworonogów wynosi 11,74 lat. Wynik ten jest odrobinę wyższy w przypadku kastrowanych osobników, dachowców niereprezentujących konkretnej rasy oraz samic. Szczyt zestawienia długowiecznych zwierzaków otwierają koty birmańskie oraz burmańskie, które pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej. Na drugim końcu listy plasują się zaś sfinksy, często chorujące na kardiomiopatię przerostową i wrodzony zespół miastemiczny. W wyniku drugiej z dolegliwości mają wysunięte łopatki i stale osłabione mięśnie.

Zobacz również

Ile żyją koty
Kot birmański / fot. Veli-Matti Virtanen / Flickr

O’Neill i jego zespół przewidują, że cały projekt nie jest jedynie ciekawostką dla felinologów i wielbicieli różnorodnych statystyk. Według niego usystematyzowane dane przydadzą się weterynarzom, a także organizacjom charytatywnym zajmującym się poszukiwaniem domów dla niechcianych zwierząt. W końcu dla niektórych osób zainteresowanych adopcją przeżywalność danych ras może okazać się decydującym czynnikiem.

Ile żyją koty? Podział na rasy

Rasa kotaŚrednia długość życia (w latach)
Kot birmański14,42
Kot burmański14,39
Mieszaniec11,89
Kot syjamski11,69
Kot perski 10,93
Ragdoll10,31
Norweski kot leśny9,95
Maine coon9,71
Kot rosyjski 9,65
Kot brytyjski (krótko- i długowłosy)9,58
Kot bengalski 8,51
Sfinks 6, 68
Ile żyją koty? Badacze z RVC i National Chung Hsing University przedstawiają statystyki

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony