Czytasz
Kąpiel leśna i japoński haft. Zajrzyj na Festiwal Czasu Wolnego LABA

Kąpiel leśna i japoński haft. Zajrzyj na Festiwal Czasu Wolnego LABA

3 i 4 września warszawski Jazdów zmieni się w oazę dla tych, którzy chcą spróbować czegoś nowego, przedłużyć swoje wakacje lub… po prostu odpocząć.

Spacerowicze, którzy ominą warszawską aleję Armii Ludowej i zaszyją się w głąb Parku Ujazdowskiego, mogą natrafić na niezwykłą perełkę i poczuć się tak, jakby właśnie wyjechali z dużego miasta. Osiedle Jazdów, dziś składające się z 27 drewnianych domków jednorodzinnych, w gąszczu zakorkowanych estakad i wysokich wieżowców jawi się jako jedyna w swoim rodzaju enklawa. To nie tylko ciekawostka turystyczna, ale i siedziba wielu organizacji pozarządowych, miejsce licznych warsztatów edukacyjnych, wyprzedaży garażowych oraz koncertów – na czele z kultowym w wielu kręgach cyklem Lado na Wsi.

Festiwal Czasu Wolnego LABA
Festiwal Czasu Wolnego LABA

Charakter inicjatyw skupionych wokół Jazdowa doskonale wpisuje się w założenia organizatorów Festiwalu Czasu Wolnego LABA. Zupełnie nie dziwi, że to właśnie kolonia domków fińskich po raz drugi ugości inicjatywę Fundacji „Przekrój”. Kolejna edycja wydarzenia odbędzie się w najbliższy weekend, czyli w dniach 3-4 września. Nie trzeba kupować żadnych biletów ani dokonywać uprzedniej rejestracji, aby się na nie wybrać.

O krok od przyrody…

Festiwal Czasu Wolnego LABA stanowi okazję do nawiązania bliższego kontaktu z naturą i dostrzeżenia tego, co w natłoku codziennych wydarzeń może ujść uwadze. W sobotę można spróbować swoich sił w „hamakowaniu” sensorycznym, medytacji w ruchu, a do tego podpatrzeć przy pracy profesjonalnych pszczelarzy. Po południu zaplanowano zaś rytualną shinrin-yoku – kąpiel leśną, która stała się popularną praktyką relaksacyjną w Japonii. Dzień później organizatorzy zapraszają na śniadanie w ogrodzie, a także na sensoryczne zabawy z błotem, gałęziami i liśćmi.

I od kultury

W programie jazdowskiego wydarzenia nie zabrakło także atrakcji czysto kulturalnych. Wieczorami wyświetlone zostaną dwa filmy: C’mon C’mon Mike’a Millsa oraz Annette Leosa Caraxa. Wśród domków fińskich rozbrzmi łagodny ambient (Symbiotic) oraz pieśni Moniki Żelazek i Sebastiana Krajewskiego. Pasjonaci poezji zaprezentują pochowane w szufladzie perełki w ramach Turnieju Jednego Wiersza, zaś Grzegorz Uzdański, autor popularnego fanpage’a Nowe wiersze sławnych poetów, poprowadzi warsztaty poświęcone improwizacji. Przewidziano także wystawy rysunków Daniela de Latoura, intermedialnych prac Witka Dąbrowskiego oraz Wacława Warchoła.

Sprawdź też

zwiastun filmu „Annette” / reż. Leos Carax / Gutek Film

Czego jeszcze zasmakujemy na LABIE? Pojawi się coś dla miłośników upcyclingu, japońskiego haftu, architektury, rękodzieła, izraelskich tańców – i a jakżeby inaczej – fińskiej kultury na czele z tradycyjną grą mölkky. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Cały program wydarzenia znajdziecie na oficjalnej stronie „Przekroju”, a także na Facebooku.

Sprawdź też: wystawa projektu Turnus

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone