Czytasz
Gorillaz zapowiada nowy album singlem z Tame Impala

Gorillaz zapowiada nowy album singlem z Tame Impala

Płyta Cracker Island ukaże się w lutym przyszłego roku. Czy Gorillaz wkrótce zaprezentuje ją na żywo w Polsce?

Zespół dowodzony przez Jamiego Hewletta i Damona Albarna, który jest także frontmanem Blur i równolegle rozwija solową karierę, rozpoczął działalność w 1998 roku. Wkrótce stuknie mu ćwierćwiecze istnienia, co stwarza znakomitą okazję do świętowania. Gorillaz bynajmniej nie zamierza jej zaprzepaścić. Artyści oficjalnie zapowiedzieli ósmą długogrającą płytę Cracker Island, a przy okazji zaprezentowali nową piosenkę.

Goście z różnych planet

Do sieci trafił właśnie utwór New Gold opatrzony wizualizacjami stworzonymi przez wspomnianego Hewletta – wziętego reżysera teledysków, autora komiksów i artystę wizualnego. Trzy grosze do kompozycji dołożyli raper i współzałożyciel grupy The Pharcyde, Bootie Brown, a także headlinerzy pierwszej edycji warszawskiego ON AIR Festival, Tame Impala. W połączeniu ich stylów syntezatorowa psychodelia zderza się z bezpretensjonalną hip-hopową nawijką. Jest rytmicznie i eklektycznie – czyli tak, jak Gorillaz grają już od blisko 25 lat.

Gorillaz, Tame Impala i Bootie Brown w piosence „New Gold”

Poprzedni album brytyjskiego kolektywu, Song Machine, Season One: Strange Timez, stanowił niezbity dowód na to, że Hewlett i Albarn (a raczej ich cyfrowi, animowani odpowiednicy) lubią pracę zespołową. Na krążku wydanym w październiku 2020 roku ślad odcisnęli m.in. Robert Smith z The Cure, Elton John, Slowthai oraz St. Vincent. Nie zabrakło na nim również pożegnalnego duetu How Far? z Tonym Allenem – muzykiem zmarłym kilka miesięcy przed premierą wydawnictwa. Nigeryjczyk należał do czołowych postaci afrobeatu, a sam Brian Eno nazwał go jednym z najwybitniejszych perkusistów wszech czasów.

Do stworzenia Cracker Island, na którym pojawi się piosenka New Gold, Gorillaz również zaprosiło wielu estradowych przyjaciół. Z tracklisty albumu wynika, że w nowych piosenkach usłyszymy Becka, Bad Bunny’ego, Steviego Nicksa oraz Adego Otomayo, wokalistę dzielącego niegdyś scenę z Amy Winehouse. Zespół połączył również siły z niekwestionowaną ikoną współczesnego jazzu, Thundercatem. Ich duet, który przypominamy poniżej, już wcześniej ujrzał światło dzienne.

Gorillaz i Thundercat w piosence „Cracker Island”

Cracker Island ukaże się 24 lutego 2023 roku nakładem Warnera i Parlophone. Wysoce prawdopodobne, że Gorillaz wkrótce zaprezentuje go na żywo. Czekamy na koncert w Polsce – zespół ostatni raz zagrał nad Wisłą cztery lata temu, będąc jednym z headlinerów gdyńskiego Open’era.

Sprawdź też: The Kooks wracają do Polski

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone