Czytasz
The Kooks wracają do Polski, a wraz nimi moda na indie rock [FENOMEN]

The Kooks wracają do Polski, a wraz nimi moda na indie rock [FENOMEN]

THE KOOKS

Na czym polega fenomen angielskiego zespołu The Kooks? Poznaj historię headlinera ON AIR Festival.

Ich muzyka łączy w sobie elementy rocka, punku i funku, jednak fani pokochali ich za szklane indie rockowe brzmienia gitar i zawadiacki głos frontmana grupy. Tłumy na koncertach, debiutancka płyta sprzedana w ponad 1,5 milionowym nakładzie i wielki szał. Kim są The Kooks?

Młodzi, gniewni i autentyczni

Na scenie zadebiutowali w 2006 roku i od razu wywołali wokół siebie wielkie poruszenie. The Kooks to indie rockowy zespół pochodzący z Brighton, który w 2004 roku założyła czwórka znajomych: Luke Pritchard, Max Rafferty, Hugh Harris i Paul Garred. Nie bez znaczenia jest także nazwa zespołu. Coś świta? Nie mylicie się… to inspiracja słynną piosenką Davida Bowiego „Kooks” z 1971 roku.

Choć muzyka The Kooks na pierwszy rzut oka, a raczej od pierwszego przesłuchania, nie wyróżniała się niczym charakterystycznym, ba, nawet przypominała już to, co wcześniej zaprezentowali przedstawiciele brytyjskiej tradycji – The Police, czy The Coral… młodzi i gniewni wówczas muzycy przekonali, że warto ich słuchać. Zawadiacki głos Luke Pritchard’a i młodzieńcza ekspresja bandu sprawiła, że już ich pierwsza, debiutancka płyta Inside In/ Inside Out rozeszła się w nakładzie ponad 1,5 miliona egzemplarzy. Warto podkreślić, że nie był to artystycznie łatwy czas, a konkurencja była liczna. W roku 2006, kiedy to The Kooks postanowili wydać pierwszego longplaya, swoje hity wypuszczali także Justin Timberlake, Arctic Monkeys czy Red Hoci.

Na czym więc polegał fenomen brytyjskiego, wschodzącego zespołu? Zdaje się, że publika miała dość naburmuszonych wielkich gwiazd, których świat wydawał się niedostępny. Na piedestał zaczęła wychodzić zwyczajność i tacy właśnie byli członkowie The Kooks. Naturalni i spontaniczni chłopcy z osiedla poprzez bezpretensjonalną muzykę poruszali problemy, z którymi utożsamiali się ich 20-letni rówieśnicy. Relacje damsko-męskie, pierwsze miłości i buzujące hormony. Kto z nas tego nie przerabiał? Przechodził przez to także sam Luke. W piosence Ooh La wyśpiewał wszystko to, co ciążyło mu podczas relacji z piosenkarką soulową Katie Meluą. Co ciekawe, artysta rozstał się z ukochaną tuż przed wydaniem pierwszego albumu zespołu. Czyżby obawiał się recenzji? 😉

Debiutancka i autentyczna płyta Inside In/ Inside Out oraz hity takie jak: Matchbox, See The World, Sofa Song, Jackie Big Tits, najgłośniej rozbrzmiewały więc w odtwarzaczach młodego pokolenia, które przez kolejne lata dorastało z zespołem.

Jorja Smith – stroni od fleszy, a błyszczy jak mało kto

The Kooks – przebieg kariery i płyty

The Kooks jeszcze przed wydaniem pierwszej płyty pokusili się o wypuszczenie trzech singli. W 2005 roku słuchacze po raz pierwszy zapoznali się z utworami Eddie’s Gun, Sofa Song i You Don’t Love Me. Następnie przez przeszło rok trwały szlify, by ostatecznie 23 stycznia 2006 roku na sklepowych półkach pojawiła się ona – płyta Inside In/ Inside Out, której tytuł jest hołdem dla przedstawicieli lat sześćdziesiątych – Velvet Underground i ich albumu White Light/White Heat.

Utworem, który pokochali słuchacze stał się niepozorny Naive, który (uwaga), o mały włos nie trafiłby na płytę. Legenda głosi, że piosenka o melancholijnej melodii i prostym tekście nie pasowała do całości albumu, jednak po interwencji Paula Garred’a (perkusisty) zespół postanowił wprowadzić kilka zmian i dać szansę indie rockowemu szlagierowi.

Jakie kontrowersje wzbudził utwór po wydaniu, to najlepiej wie sam wokalista, który przez kolejne tygodnie słuchał ataku krytyków, porównujących jego twórczość z dorobkiem artystycznym ojca – brytyjskiego bluesmana – Boba Pritcharda. Prawda jest jednak taka, że to właśnie ta „niedojrzała” muzyka Luke’a doprowadziła zespół na szczyt. Co więcej, wkrótce utwór wielokrotnie wykorzystywany był w filmach i serialach. Wizerunek The Kooks ocieplił nieco singiel She Moves in Her Own Way, a po przychylnych komentarzach, muzyków zaczęto zapraszać do telewizji. Kariera zespołu nabrała jeszcze większego tempa.

Dwa lata później artyści wydali album Konk, następnie w 2011 roku Junk of the Heart, a w 2014 roku swoją premierę miała płyta Listen.

Piosenki The Kooks w filmach i grach

Potencjał grupy bardzo szybko zauważyli producenci filmów, seriali i gier komputerowych. W 2009 roku piosenka Naive pojawiła się w filmie młodzieżowym Znów mam 17 lat z Zackiem Efronem w roli głównej, a cztery lata wcześniej w serialach Pogoda na miłość oraz Kyle XY. Docenione w branży filmowej zostały także utwory z drugiej płyty: Always Where I need To Be, Do you wanna oraz Sway, które pojawiły się w produkcjach Beverly Hills, 90210, w Plotkarze oraz filmie Kocham Cię, Beth Cooper 2.

Utwory wykorzystał także rynek gamingowy. Wspomniana już piosenka Always Where I Need to Be oraz utwór Around Town pojawiły się w grze FIFA 9 oraz FIFA 15. Przypadek? Raczej nie. Producenci z wielką starannością dobierali ścieżki dźwiękowe, a wybór The Kooks to tylko potwierdzenie reguły. Zespół młodych muzyków tworzył… dla młodych odbiorców.

ON AIR Festival z kolejnym ogłoszeniem: The Kooks, Royksopp, Rojek…

Nowa płyta i występ na scenie ON AIR

W 2018 roku po wydaniu albumu Let’s Go Sunshine zespół ruszył w światową trasę koncertową i zagrał na festiwalach w całej Europie. Do poszerzenia wiernego grona słuchaczy przyczynił się także streaming, dzięki któremu o The Kooks zrobiło się jeszcze głośniej. Przejrzyste gitarowe brzmienia i ciepły głos wokalisty przyciągały na koncerty kolejne osoby.

Sprawdź też
Hip-hopowe premiery

Nadszedł jednak czas, w którym lider zespołu Pritchard powiedział stop i zatrzymał rozpędzoną karuzelę. Zamiast w domu znalazł się jednak w Berlinie, gdzie rozpoczął pracę nad kolejnym albumem. Tak powstało szóste wydawnictwo 10 Tracks To Echo In The Dark, którego premiera zbliża się wielkimi krokami.

Dziś muzycy The Kooks są dojrzałymi, zbliżającymi się do 40-stki muzykami, którzy mimo kilkukrotnie zmienianego składu, wciąż z pasją realizują się na scenie. Już 22 lipca usłyszymy w całości ich nowy album. Po wydanych do tej pory singlach Connection oraz Cold Heart możemy snuć domysły, że świeża płyta pionierów brytyjskiego indie popu będzie miała lekkie zabarwienie elektronicznie. W twórczości nie zabrakło również niespodzianek i zaskoczeń.

Pod koniec utworu Cold Heart można usłyszeć niesamowicie utalentowany dziecięcy chór, który reprezentuje wewnętrzne dziecko rozmawiające z naszą przyszłością. Muzycznie fajnie było dodać do miksu kilka nowych, progresywnych dźwięków. Chcemy, aby ludzie tańczyli przy tej piosence.” – mówił Luke Pritchard.

Nowe utwory oraz największe hity tj. She Moves in Her Own Way, Always Where I Need to Be, Naïve czy Down już niebawem będziemy mogli usłyszeć na żywo. The Kooks we wrześniu wystąpią jako jeden z headlinerów na festiwalu ON AIR.

the kooks

KUP BILETY NA ON AIR FESTIVAL

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone