Czytasz
Emma Stone i Willem Dafoe znów razem w jednym filmie. I to ponownie u Lanthimosa!

Emma Stone i Willem Dafoe znów razem w jednym filmie. I to ponownie u Lanthimosa!

W Kinds of Kindness poznamy trzy różne historie. Ich bohaterowie stoją na życiowym rozdrożu i pragną wziąć sprawy w swoje ręce.

W tym roku wskazanie najlepszej aktorki pierwszoplanowej, która najbardziej zasłużyła na Oscara, mogło nastręczać wyjątkowo dużo trudności. Każda z nominowanych wyposażyła swoją postać w całą paletę emocji. Annette Benning ukazała heroizm nieustraszonej pływaczki Diany Nyad, a Carey Mulligan – żony dyrygenta Leonarda Bernsteina, Felicii Montealegre. W Anatomii upadku błyszczała chimeryczna Sandra Hüller, zaś w Czasie krwawego księżyca – Lily Gladstone. Ostatecznie statuetka przypadła w udziale ich konkurentce, Emmie Stone. To drugi raz, gdy wyróżniła ją Akademia. Wcześniej stało się to przy okazji musicalu La La Land.

Emma Stone pozuje z drugim Oscarem w swoim życiu / fot. Michael Baker / ©A.M.P.A.S

Bezsens konwenansów

Amerykankę doceniono za rolę Belli Baxter w Biednych istotach Yorgosa Lanthimosa. To adaptacja książki Alasdaira Graya, w której główna bohaterka jest ok. 30-letnią kobietą z mózgiem małego dziecka. Cały film rekonstruuje jej emancypacyjną drogę do bycia samoświadomą, pewną siebie kobietą. – Indywiduacja Belli zachodzi wielotorowo, na różnych polach. Podczas odysei stopniowo podejmuje próby zmapowania i spełnienia cielesnych potrzeb, odkrywa niesprawiedliwości społeczne i dostrzega bezsens tkwiący w sztucznie narzuconych konwenansach pisaliśmy przy okazji premiery. W Biednych istotach ważny okazuje się kontrast między nią a mężczyznami. Ci drudzy stopniowo tracą swoją pozycję, z czym zupełnie nie umieją się pogodzić.

Zwiastun filmu Biedne istoty / reż. Yorgos Lanthimos

Niepokój po raz n-ty

Głośny film dopiero opuścił repertuary kin i raptem chwilę temu zasilił katalog platformy streamingowej Disney+. Choć nie wszyscy zdążyli się jeszcze z nim zapoznać, Yorgos Lanthimos zapowiedział już kolejną nowość – i to znów z udziałem Emmy Stone. Scenariusza Kinds of Kindness, podobnie jak poprzednich produkcji, nie napisał samodzielnie. Tym razem wsparł go Efthimis Filippou, z którym pracował m.in. nad Zabiciem świętego jelenia, Lobsterem i Kłem. Nad każdym z tych tytułów unosił się duch dziwności i niepokoju wynikającego z nieustannego kwestionowania otaczającej nas rzeczywistości. Nie inaczej ma być tym razem.

KINDS OF KINDNESS | Official Teaser | Searchlight Pictures

Ich troje

Kinds of Kindness to antologia trzech historii z różnymi bohaterami. Łączy ich wspólny mianownik – wszyscy stoją na rozdrożu życiowym, a teraz pragną wziąć sprawy w swoje ręce. Emma Stone zagra osobę, która chciałaby zostać przywódcą duchowym i władać nadprzyrodzonymi mocami. Poznamy także policjanta zaniepokojonego zachowaniem swojej żony. Choć cieszy się z jej odnalezienia, z tyłu głowy towarzyszy mu natrętna myśl, że nie jest tą samą kobietą co wcześniej. Tryptyk rozedrganych protagonistów uzupełnia tajemniczy człowiek niezdolny do podejmowania jakichkolwiek decyzji.

Sprawdź też

Logotyp antologii Kinds of Kindness wyraźnie przypominający o tym, że mamy do czynienia z trzema historiami zamkniętymi w jednym filmie / fot. Searchlight Pictures / materiały prasowe

Yorgos Lanthimos zaprosił do projektu znaną sobie Emmę Stone, ale to nie jedyna postać, która zaliczy u niego comeback. W filmie zobaczymy także Willema Dafoe – dr. Baxtera we wspomnianych Biednych istotach. Obsadę produkcji uzupełniają Jesse Plemons, Margaret Qualley, Hong Chau i Hunter Schafer. Za muzykę odpowiada zaś współtwórca rockowych składów Black Midi i Black Country, New Road, Jerskin Fendrix.

Timothée Chalamet zagrał Boba Dylana. Jak wypadł w roli legendarnego piosenkarza?

Kinds of Kindness, wcześniej znane jako AND, ujrzy światło dzienne 21 czerwca. Nie wiadomo jeszcze, kto jest polskim dystrybutorem antologii.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone