Czytasz teraz
Kocie kawiarnie nadal popularne. Są rozsiane po całej Polsce 🐾
Kultura

Kocie kawiarnie nadal popularne. Są rozsiane po całej Polsce 🐾

Nad filiżanką z parującym napojem i kawałkiem ciasta beztrosko biegają w nich czworonogi. Spora część zwierzaków jest gotowa do adopcji. Kocie kawiarnie to koncept łączący przyjemne z pożytecznym, choć ich działalność zdążyła też wzbudzić kontrowersje.

Dziś, 17 lutego, treści w mediach społecznościowych mogą być bardziej futrzaste niż zazwyczaj. Powód jest prosty – po raz kolejny obchodzimy Światowy Dzień Kota, który w Polsce półtorej dekady temu ustanowiły miesięcznik Kot i organizacja Cat Club Łódź. Jak najlepiej uczcić to święto? Można wyściskać ukochanego czworonoga, wpłacić datek na schronisko dla zwierząt albo odwiedzić jedną z licznych kocich kawiarni. Początkowy szał na nie chyba już minął, ale lokale nadal cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Jak mądrze wychodzić z psem na miasto? Zapytaliśmy o to zwierzęcego behawiorystę!

Na espresso ze zwierzakiem

Pierwsze miejsce tego typu otwarto w 1998 roku w tajwańskim Tajpej. Pomysł szybko podchwycono w Japonii, gdzie przyjął się z dwóch powodów. Kultura mangi, anime i kawaii szczególnie ukochała sobie koty. Wystarczy przypomnieć sobie o popularnych tam figurkach maneki-neko, które mają przynieść szczęście i powodzenie finansowe. Nie mniej znaczący pozostaje fakt, że mieszkańcy dużych azjatyckich metropolii często gnieżdżą się w mikrokawalerkach. To niesprzyjające warunki do posiadania zwierzaka, nawet takiego, który przez większą część dnia leniuchuje. Wizyty w kocich kawiarniach są przez to substytutem regularnego obcowania z czworonogami. Nie bez powodu w Kraju Kwitnącej Wiśni znajdziemy też knajpy, gdzie rezydują psy, króliki i szopy pracze. Capyneko Cafe to z kolei przestrzeń dedykowana naszym ulubionym kawiom – kapibarom.

Capyneko Cafe znajduje się w Tokio.

Lokale w ubiegłej dekadzie pojawiły się też w Polsce. Ich właściciele utrzymują, że dbają o każdego z kotów, zapewniając im pożywienie i opiekę weterynaryjną. Pośredniczą w dalszych procesach adopcyjnych, będąc tym samym czymś w rodzaju domu tymczasowego. Ustanawiają też szereg zasad, żeby zwierzęta czuły się jak najbezpieczniej. Toruńskie Neko Cafe wprowadziło choćby limit wiekowy odwiedzających, bo to najmłodsi goście nie zawsze rozumieli, kiedy należy dać futrzakom spokój. – Większość dotychczasowych sytuacji nie pozwala nam na dłuższe zwlekanie z tą decyzjąuzasadniali w oświadczeniu właściciele miejsca.

Kocie bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Organizacje felinologiczne są dlatego raczej przychylne podobnym inicjatywom. Zastrzegają jednak, że kawiarnie powinny funkcjonować zgodnie z jeszcze ściślejszymi ustaleniami. Koty powinnny mieć wydzieloną przestrzeń do odpoczynku i zabawy, a do tego być pod opieką behawiorystów. Nie każdy ceni bowiem towarzystwo obcych ludzi. Dla bardziej wrażliwego osobnika nadmiar bodźców będzie przytłaczający i utrudni późniejszą integrację w grupie. Co ważne, pracownicy lokali powinni kontrolować, czy zwierzęta nie dostają od klientów resztek jedzenia albo napojów. Sanepid ma włączony radar na takie pomysły. W 2015 roku, gdy otworzyła się lublińska Mrau Cafe, tymczasowo ją zamknął, zanim na dobre zdążyła przedstawić się gościom. Żywność rzekomo nie była wtedy zabezpieczona przed kotami, stan zdrowia personelu był nieznany, zaś książeczki zdrowia samych czworonogów – nieuzupełnione.

Działalność kocich kawiarni u niektórych osób budzi też etyczne wątpliwości, podobne do tych, które towarzyszą wizytom w ZOO. Czy zobaczenie zwierzaków powinno być traktowane jak atrakcja turystyczna? Czy nie odziera to futrzaki z ich podmiotowości, zwłaszcza że nie mogą przecież wyrazić sprzeciwu? Odpowiadając na te pytania, trudno jednak zaprzeczyć, że właściciele lokali uratowali już wiele kocich żyć, a niektórym podopiecznym zapewnili drugi dom. Ostateczną ocenę pozostawiamy Wam. Jednocześnie podpowiadamy, w jakich polskich miastach zjecie kawałek ciasta i wypijecie kawę z czworonogami.

Kocie kawiarnie. Miau Cafe

gdzie: Warszawa, ul. Naruszewicza 30 (przy stacji metra Wierzbno)

co w menu: gorące i zimne napoje, koktajle owocowe i warzywne, domowe ciasta

Purr Purr

gdzie: Warszawa, ul. Pokorna 2

co w menu: poza standardową ofertą kawiarnianą kimbapy, bibimbapy, onigiri i inne dania kuchni koreańskiej

Kocie kawiarnie. Kocimiętka

gdzie: Poznań, ul. Ratajczaka 18

co w menu: śniadania, lunche, ciepłe napoje, szeroki wybór piw kraftowych

Kociarnia

gdzie: Kraków, ul. Lubicz 1

co w menu: ciepłe i zimne napoje, domowe ciasta

Kocie kawiarnie. Kotka Cafe

gdzie: Gdańsk, ul. Polanki 124D

co w menu: gorące i zimne napoje, ciasta, desery

Koci Gościniec

gdzie: Bytom, ul. Dworcowa 3/20

Zobacz również

co w menu: gorące i zimne napoje, lokalne desery

Kocie kawiarnie. Kitku Cafe

gdzie: Gorzów Wielkopolski, ul. Mostowa 2

co w menu: gorące i zimne napoje, ciasta, desery

Niebieski Kot

gdzie: Opole, ul. Powstańców Śląskich 7

co w menu: gorące i zimne napoje (ich nazwy bezpośrednio nawiązują do kotów), desery

Kocie kawiarnie. Neko Cafe

gdzie: Toruń, ul. Prosta 17

co w menu: gorące i zimne napoje, koktajle, piwo kraftowe, tosty, panini

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony