Czytasz
Sztuka w plenerze – Warsaw Preview zaprasza na przegląd małych form rzeźbiarskich

Sztuka w plenerze – Warsaw Preview zaprasza na przegląd małych form rzeźbiarskich

Warsaw Preview

Zbliża się druga edycja niezależnego festiwalu sztuki Warsaw Preview, który połączy siły z Osiedlem Jazdów i Radiem Kapitał. Tym razem małe formy rzeźbiarskie zagoszczą 6 września pomiędzy urokliwymi Domkami Fińskimi.

Sezon plenerowy powoli zmierza ku końcowi. Jego finał warto spędzić na Osiedlu Jazdów, gdzie organizowana będzie kolejna edycja Warsaw Preview. Wystawie prac rzeźbiarskich towarzyszyć będą występy związanych z Radiem Kapitał artystów. O wydarzeniu opowiada nam jego inicjator, artysta, kurator i galerzysta Kamil Pierwszy i Tosia Ulatowska z Radia Kapitał.

Czym jest Warsaw Preview? 

Kamil Pierwszy: Warsaw Preview, czy inaczej Warszawski Podgląd to piknik artystyczno-muzyczny. Wydarzenie o charakterze towarzyskim, organizowane bez nadęcia. To spotkanie między artystami, twórcami a odbiorcami sztuki. Tworząc Warsaw Preview w zeszłym roku (pierwsza edycja odbyła się parku przy Królikarnii) zależało nam na zaproponowaniu otwartej, prostej formy, która poprzez dzieło pozwala na kontakt. Panująca pandemia utrudnia utrzymywanie relacji międzyludzkich, dlatego wydarzenie opiera się na prezentacji twórczości w plenerze, w zieleni, przy miękkich dźwiękach muzyki elektronicznej i przy zachowaniu środków ochrony. Mamy nadzieję, że pomimo trudnych warunków uda się zorganizować drugą edycję. Ważne do podkreślenia jest również to, że festiwal ma być odpowiedzią na elitarne wydarzenia takie jak Warsaw Gallery Weekend czy Not Fair.

To już druga edycja WP. Czym różni się od zeszłorocznej? Co uległo zmianie?

KP: Tym razem wydarzenie odbywać się będzie na terenie Parku Strehla przy współpracy z Osiedlem Jazdów. Nadal istotne jest dla nas, by pokazywać świeże prace. Tym razem nieco zawężamy temat i prosimy artystów o przyniesienie prac krążących wokół zagadnienia małych form rzeźbiarskich. Będą to więc klasyczne rzeźby, ale też obiekty, ceramika, prace z gliny czy innych modelarskich środków.

Warsaw Preview, I edycja w ogrodzie przy Królikarni, mat. organizatora

Kto może wziąć udział w Warsaw Preview?

KP: Wydarzenie jest otwarte dla każdego. Przychodzisz, wystawiasz, spotykasz się z ludźmi, a na koniec zostawiasz porządek po sobie.

Głównym tematem WP są w tym roku małe formy rzeźbiarskie. Co rozumiecie przez to określenie?

KP: Dajemy dużą swobodę w interpretacji tematu. Kierunek jest prosty: rzeczy, które można było postawić w przestrzeni, ale nie zajmują swoimi wymiarami za dużo miejsca i nie ingerują agresywnie w przestrzeń parku. Mogą to być prace z papieru, drewna, gliny, itd. Rzeźbą może być też dźwięk czy performance, a nawet działanie społeczne, jak mówił Joseph Beuys, więc liczymy na to, że artyści nas zaskoczą.

Warsaw Preview, I edycja w ogrodzie przy Królikarni, mat. organizatora

W tym roku Warsaw Preview współpracuje z inną oddolną inicjatywą non-profit – Radiem Kapitał, które będzie odpowiedzialne za oprawę muzyczną. Ich wzajemne wsparcie dużo mówi o sposobie funkcjonowania tego typu projektów, które często nie mają dodatkowych środków finansowych na swoją działalność.

Sprawdź też

KP: Cieszymy się, że w tym roku Radio Kapitał dołączyło do nas jako partner. To radio, które jest nie tylko jest medium internetowym, ale od roku organizuje koncerty, imprezy oraz zrzesza muzyków elektronicznych. Tosia Ulatowska zaprosiła świetnych DJ-ów, wśród nich: Edka Jarząb, Yaxuriyamilex, Maciej Lesz, Adam Kotecki, Vład Blyzniuk, Kasia Kołtunowicz oraz daisy cutter, czyli Tosia Ulatowska.

Tosia Ulatowska: Inicjatywy non-profitowe, pozostające w miejskim undergroundzie, organizowane bez wsparcia instytucji, a dzięki zaangażowaniu i kreatywności zawiązywanych oddolnie społeczności, okazują się być często znacznie ciekawsze i bardziej satysfakcjonujące – zarówno dla organizatorów, jak i uczestniczek.

Prawda jest taka, że zazwyczaj po prostu nie mamy innego wyboru, niż działać w oparciu o pomoc wzajemną – niełatwo znaleźć środki finansowe na offowe inicjatywy, zwłaszcza te bardziej spontaniczne. Dlatego tak istotne jest wsparcie, jakie możemy sobie dać – promocyjne, techniczne, logistyczne. Wydarzenie jakim jest Warsaw Preview, podobnie jak wielowymiarowa działalność Radia Kapitał, odpowiada na ważną i nigdy nie gasnącą potrzebę środowiska artystycznego w Warszawie – potrzebę posiadania przestrzeni, w której artyści i artystki mogą prezentować szerszej grupie odbiorców swoją sztukę; miejsca, w którym zawiązuje się dialog i konsoliduje społeczność.

KP: Nasze wydarzenia zrzesza niezależnych artystów i muzyków, jest zupełnie otwarte – dla każdego, kto chce się pokazać. Jest to ważne szczególnie teraz w sytuacji pandemii, kiedy artyści mają mniej możliwość prezentacji prac. Wiele dzieł, które powstaną w 2020 roku zobaczymy pewnie dopiero za kilka lat. A my już dzisiaj pokazujemy to, co jest najnowsze, najświeższe, jeszcze nie zrecenzowane, opisane czy poddane krytyce.

Działamy zupełnie non-profit, dla idei, dlatego zachęcamy do wsparcia naszej zrzutki. Sztuka daje ogromny kapitał niematerialny i myślimy, że takie jak nasza formy zrzeszenia są paliwem dla jej rozwoju. A siłą naszego miasta są kreatywni ludzie, których już 6 września będzie można spotkać pod chmurką lub tańczących na trawie do muzyki elektronicznej.

Koncerty muzyczne na tyłach Królikarni, I edycja Warsaw Preview, mat. organizatora.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone