Koncerty chopinowskie już trwają i nie może was na nich zabraknąć 🎹
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
Dla turystów są miłym urozmaiceniem niedzielnych spacerów. Niektórzy mieszkańcy Warszawy traktują je zaś jak weekendowy rytuał. 64. sezon plenerowych recitali ruszył w maju i potrwa aż do końca września.
Choć niekiedy trudno o znalezienie wolnej ławki, a kolejki do lodów czy waty cukrowej przypominają te na letnich festiwalach, musimy przyznać, że mamy dużą słabość do Łazienek Królewskich. Zespół pałacowo-ogrodowy o bogatej historii zaskakuje z każdą kolejną wizytą. Nawet gdy już wydaje nam się, że znamy go na wylot, zawsze wyłonią się nam nieodkryte jeszcze zakamarki. Poza tym o każdej porze roku wygląda nieco inaczej.
Zimą biel barokowych pałaców, które w większości zbudowano na polecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego, tworzy niezwykłą scenerię ze śniegiem. Wiosną wyłaniają się pierwsze kwiaty, a z dziupli nieśmiało zerkają wiewiórki. Lato to okres, gdy liczne pomniki rozmaitych postaci (m.in. Henryk Sienkiewicz, Jan III Sobieski i Piotr Wysocki) lśnią w słońcu. Jesienią chodniki zmieniają się w liściaste kobierce i zachęcają do długich spacerów. Z pewnością nieco romantyzujemy, ale każdy, kto odwiedził letnią rezydencję ostatniego króla Polski, zrozumie, o co chodzi.
Koncerty Chopinowskie. Recitale na świeżym powietrzu
Kolejny pretekst do wizyty w okazałym kompleksie nadszedł wraz z późną wiosną. W Łazienkach już po raz 64. odbywają się słynne Koncerty Chopinowskie. Seria recitali rozpoczęła się 14 maja, kiedy w plenerze zagrali pochodzący z Francji Philippe Giusiano i Jakub Kuszlik. Bezpłatne występy odbywają się w każdą niedzielę tuż obok secesyjnego, odlanego w brązie pomnika Fryderyka Chopina. Słuchacze mogą zawczasu zająć ławki albo rozłożyć koce na trawie. W takich okolicznościach przyrody muzyka poważna brzmi naprawdę wyjątkowo.
Przemiana Franza Kafki przepisana przez Mateusza Górniaka. Czego spodziewać się po spektaklu w stołecznym Nowym Teatrze?
Wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych stolicy. O jego niekwestionowanej renomie przypomina Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady. – Tak długa tradycja to fenomen światowy. Uświadamiają nam to osoby odwiedzające Warszawę po kilkudziesięciu latach nieobecności. Nasi słuchacze zachwycają się nowym obliczem miasta i ze wzruszeniem chłoną niezmienną atmosferę koncertów w otoczeniu zawsze pięknych ogrodów królewskich – tłumaczy.
Ponadczasowe dziedzictwo
W całym tym zamieszaniu nie należy zapominać o tym, jak ważną postacią dla rodzimej muzyki pozostaje Fryderyk Chopin. Pierwsza wersja jego warszawskiego pomnika została zniszczona rok po wybuchu II wojny światowej. Niemcy brutalnie pocięli ją palnikami na mniejsze części, a następnie przekazali na złom. Chcieli tym samym momentalnie osłabić morale Polaków, dla których twórczość rodaka była dobrem narodowym. Po rozejmie szybko podjęto decyzję o rekonstrukcji monumentu. Nie ma wielu bardziej wyrazistych symboli tego, jak ponadczasowa i trwała potrafi być kultura.
Poniżej prezentujemy rozpiskę wszystkich tegorocznych koncertów chopinowskich. Poza czołówką rodzimych pianistów przed publicznością zaprezentują się twórcy m.in. z Argentyny, Francji, Korei Południowej i Japonii. Recitale są współfinansowane przez samorząd m. Warszawa.
Koncerty chopinowskie 2023 – rozpiska
4 czerwca
12:00 – Giuliano Adorno (Włochy), 16:00 – Maria Gabryś-Heyke
11 czerwca
12:00 – Magdalena Lisak, 16:00 – Marek Drewnowski
18 czerwca
12:00 – Joanna Ławrynowicz, 16:00 – Ingrid Fliter (Argentyna)
25 czerwca
12:00 – Hyuk Lee (Korea Płd.), 16:00 – Hao Rao (Chiny)
2 lipca
12:00 – François Dumont (Francja), 16:00 – Mateusz Krzyżowski
9 lipca
12:00 – Maria Korecka-Soszkowska, 16:00 – Michelle Candotti (Włochy)
16 lipca
12:00 – Aleksandra Świgut, 16:00 – Łukasz Krupiński
23 lipca
12:00 – Julia Kociuban, 16:00 – Kamil Pacholec
30 lipca
12:00 – Trung viet Nguyen (Wietnam), 16:00 – Janusz Olejniczak
6 sierpnia
12:00 – Julia Łozowska, 16:00 – Radosław Sobczak
13 sierpnia
12:00 – Colleen Lee (Hong Kong), 16:00 – Beata Blińska
20 sierpnia
12:00 – Totiko Kobayakawa (Japonia), 16:00 – Martin Garcia Garcia (Hiszpania)
27 sierpnia
12:00 – Mateusz Dubiel, 16:00 – Michał Szymanowski
3 września
12:00 – Eric Lu (USA), 16:00 – Zbigniew Raubo
10 września
12:00 – Charles Richard-Hamelin (Kanada), 16:00 – Wojciech Kruczek
17 września
12:00 – Piotr Alexewicz, 16:00 – Adam Kałduński
24 września
12:00 – Filip Wojciechowski, 16:00 – Karol Radziwonowicz
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.