Czytasz
“Wciskamy hamulec z całej siły” – konferencja Premiera w sprawie koronawirusa i nowe restrykcje od 17 października [update: 23 października]

“Wciskamy hamulec z całej siły” – konferencja Premiera w sprawie koronawirusa i nowe restrykcje od 17 października [update: 23 października]

Premier Mateusz Morawiecki, źródło:Adam Guz/ KPRM

15 października odbyła się konferencja, na której Premier i Minister Zdrowia poinformowali o kolejnych restrykcjach. Od 17 października ponad połowa Polski została zaliczona do strefy czerwonej. Zaledwie tydzień później, od 24 października, strefą czerwoną objęty zostanie cały kraj. Sprawdźcie aktualizację najnowszych zasad związanych ze zwiększoną liczbą zachorowań na koronawirusa.

UPDATE : nowe obostrzenia od 24.10

W ramach kolejnej konferencji premiera i ministra zdrowia, która odbyła się 23 października, zapowiedziano kolejne obostrzenia w zakresie życia społecznego i gospodarczego, w tym 5 najważniejszych:

  • cała Polska zostaje objęta strefą czerwoną
  • w godz. od 8 do 16 dzieci mogą wychodzić tylko pod opieka dorosłych 
  • zamknięte zostają sanatoria a seniorzy powyżej 70. roku życia proszeni są o zostanie w domach
  • restauracje i puby zostają zamknięte, możliwe jest jedynie zamawianie jedzenia na dowóz lub na wynos
  • w całym kraju wprowadzone jest ograniczenie zgromadzeń do 5 osób (wyjątkiem są osoby mieszkające razem i osoby gromadzące się w celach zawodowych)

W Going. będziemy informować Was na bieżąco w sprawie kolejnych obostrzeń i ich konsekwencji w praktyce.

Wszystkie restrykcje wchodzą w życie z dniem 24 października (sobota).

Konferencja premiera z 15 października

Niedawno relacjonowaliśmy konferencję z 6 października, na której Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk dyskutowali o aktualnej sytuacji kraju w kontekście pandemii. Hasło “polityka zero tolerancji” 15 października nabrało nowego wymiaru – od 17 października prawie połowa Polski będzie objęta najsurowszymi restrykcjami. “Wciskamy hamulec z całej siły” – konkludował Niedzielski. Do strefy czerwonej włączonych zostanie 152 powiatów, w tym 11 miast wojewódzkich, m.in.: Warszawa, Kraków, Białystok, Bydgoszcz, Łódź, Gdańsk, Gdynia, Sopot i Poznań. Wyjątkiem są ograniczenia dotyczące wesel i innych uroczystości rodzinnych, które zaczną obowiązywać od 19 października (poniedziałek). 

Dla sektora kultury nowe obostrzenia oznaczają m.in. zmniejszenie udziału publiczności w wydarzeniach kulturalnych do 25% (w obu strefach).

Going. cały czas trzyma rękę na pulsie. Na bieżąco monitorujemy wprowadzanie nowych obostrzeń. Niedługo opublikujemy dedykowaną stronę z najważniejszymi informacjami dot. odwołanych lub przesuniętych wydarzeń. 

Zachęcamy do korzystania z naszego formularza kontaktowego, jednocześnie prosząc o cierpliwość – nasz team supportowy odpowiada na wiadomości w kolejności zgłoszenia i najszybciej jak to możliwe. Ze względu na ogromną liczbę zapytań informujemy, że czas oczekiwania na odpowiedź może się wydłużyć.

Masz więcej pytań? Sprawdź nasze FAQ.

źródło: https://www.gov.pl/

Strefa czerwona

Cała Polska objęta została niedawno strefą źółta. Od 17 października, jak wspominaliśmy, coraz więcej terytoriów zostanie zaliczonych do strefy czerwonej. Jak strefa czerwona różni się od źółtej?

Strefa czerwona oznacza przede wszystkim o wiele bardziej restrykcyjne ograniczenie szeroko rozumianych kontaktów społecznych, co w praktyce objawia się w zminimalizowaniu liczby osób w placówkach handlowych (zależnie od ich wielkości) oraz podczas uroczystości religijnych (nie więcej niż 1 osoba na 7m2) i zgromadzeń publicznych (do max. 10 osób). Dodatkowo, w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych wprowadzony zostanie tryb zdalny  (z wyłączeniem zajęć praktycznych).  Limit osób w transporcie publicznym w strefie żółtej i czerwonej jest taki sam.

Imprezy, sport, szeroko pojęta kultura – nowe obostrzenia

Zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej wydarzenia sportowe odbywać się będą bez publiczności. W obu strefach zawieszona zostanie również działalność basenów, aquaparków i siłowni. Limit procentowy udziału publiczności w wydarzeniach kulturalnych w obu przypadkach to 25%. O ile w od 19 października w strefie żółtej odbywać się będą imprezy okolicznościowe do max. 20 osób (z wyłączeniem zabawy tanecznej od godz. 19:00), w strefie czerwonej wprowadzony zostaje całkowity zakaz organizacji imprez okolicznościowych – w tym wesel, konsolacji itp. 

W obu strefach obowiązują te same zasady dot. gastronomii, czyli ograniczenia dotyczące otwarcia punktów gastronomicznych (od godz. 6 do 21) i zajmowanych miejsc siedzących (co drugi zajęty stolik), przy uwzględnieniu możliwości sprzedawania posiłków na wynos po godzinie 21.

Dodatkowe informacje: seniorzy i opieka zdrowotna

Premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Adam Niedzielski oprócz tego podkreślali m.in. kwestie dbania o zdrowie przebywających w tzw. samoizolacji osób starszych i zależność pomiędzy tzw. mobilnością społeczną a wzrostem transmisji wirusa. Poniżej zamieszczamy dodatkowe informacje dot. seniorów oraz opieki zdrowotnej.

Sprawdź też

Seniorzy

W kwestii seniorów rząd wprowadził następujące restrykcje oraz zalecenia:

ustalenie specjalnych przedziałów czasowych w sklepach, aptekach, na poczcie dla osób powyżej 60. roku życia (d poniedziałku do piątku, godziny 10:00 – 12:00)

zaostrzone zasady epidemiczne w domach pomocy społecznej i placówkach opieki

zalecenie maksymalnego ograniczenia kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia

Opieka zdrowotna

Aby zwiększyć wydolność systemu opieki zdrowotnej w każdym województwie powołany zostanie szpital koordynacyjny z dodatkowymi stanowiskami intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem.

Pamiętajmy, by przede wszystkim zachowywać się odpowiedzialnie i przestrzegać reżimu sanitarnego.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone