Czytasz
Polityka “zero tolerancji” – jakie będą nowe regulacje dotyczące zgromadzeń?

Polityka “zero tolerancji” – jakie będą nowe regulacje dotyczące zgromadzeń?

Minister Zdrowia podczas konferencji prasowej, źródło: www.gov.pl

Dzisiaj, 6 października, odbyła się konferencja prasowa na temat stanu pandemii w Polsce. Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk dyskutowali m.in. o nowych regulacjach dot. zgromadzeń. Co oznacza to dla szeroko rozumianego sektora kultury? 

Od maja rząd stopniowo wprowadzał w życie 4-etapowy proces tzw. odmrażania gospodarki – otwarto m.in. muzea, kawiarnie, kluby, zwiększono limity osób mogących gromadzić się na wolnym powietrzu, ale też i w zamkniętych pomieszczeniach. Sezon jesienno-zimowy zapowiada się zgoła inaczej. Z uwagi na wysoki wzrost zachorowań na koronawirusa planowane jest wprowadzenie kolejnych restrykcji. Czy cofniemy się do stanu sprzed lata? 

Co nowego?

Jak refren powracają maseczki, dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu, które w skrócie określa się “zasadą DDM”. W obliczu zwiększenia liczby zachorowań na COVID-19 planowane jest wprowadzenie kolejnych ograniczeń. 

Chcemy ogłosić politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania tych surowych zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego związanego z przestrzeganiem DDM: dezynfekcji, dystansu i maseczek – powiedział minister Adam Niedzielski, jak czytamy na stronie gov.pl.

Co czeka nas zatem wraz z nastaniem sezonu jesienno-zimowego?

Zgromadzenia miałyby się odbywać się przy zachowaniu 100-metrowego dystansu. Ma to zapobiec łączeniu się pojedynczych wydarzeń, co niesie ze sobą zagrożenie większych skupisk ludzkich, a więc i większego ryzyka zakażenia. Wprowadzony zakaz jest odpowiedzią na próbę obejścia przepisów przez organizatorów, którzy zgłaszali parę zgromadzeń do 150 osób, co w rezultacie skutkowało masowymi imprezami.

W zależności od strefy, redukcji uległa również ilość osób mogących uczestniczyć w zgromadzeniach, w tym również weselach. W strefie zielonej limit przewidziany jest do 100 osób, w strefie żółtej do 75, a w czerwonej tylko do 50.

Zakazowi ulegnie również udostępnianie lokali na potrzeby imprez tanecznych. Wprowadzony zakaz miałby dotyczyć całego kraju. Czy obejmować będzie również koncerty? Nie ma oficjalnych informacji w tej sprawie. Wprowadzone zostanie również rozporządzenie dotyczące zamykania lokali gastronomicznych po godzinie 22 w strefach tzw. czerwonych. Miałoby to zapobiec organizacji imprez w miejscach, które nie są stricte klubami.

Sprawdź też
Nemo Eurowizja

Nowe obostrzenia planowane przez rząd wejdą niedługo w życie, źródło: www.gov.pl

Kolejny lockdown? 

Czy już teraz możemy spodziewać się masowo odwoływanych imprez i festiwali? Na razie nie wiadomo, kiedy nowe regulacje wejdą w życie. Minister Zdrowia zapewnia, że nie będzie to drugi lockdown – powtórka z połowy marca byłaby dla polskiej gospodarki bardzo obciążająca. 

Nie zmieniają się ceny mandatów – nadal możemy zostać ukarani karą w wysokości 500 zł za nienoszenie maseczki w miejscach, gdzie jest to wymagane. Osoby, które nie mogą jej nosić ze względów zdrowotnych muszą mieć przy sobie odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Należy przy tym pamiętać, że od 10 października maseczkę będzie trzeba nosić w miejscach publicznych również w strefach żółtych.

Pamiętajmy, że przestrzegając norm sanitarnych chronimy siebie i innych.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone