Czytasz teraz
Kosmici po raz kolejny nas olali. Nie dostaliśmy odpowiedzi od 40 lat
Lifestyle

Kosmici po raz kolejny nas olali. Nie dostaliśmy odpowiedzi od 40 lat

Co robią naukowcy po wypiciu paru drinków za dużo? Próbują skontaktować się z kosmitami. Ponad 40 lat temu japońscy astronomowie wysłali wiadomość do obcych, ale niestety zostali zghostowani.

Halo, kosmici? Tu lekko pijana Ziemia

Ludzkość od lat zastanawia się, czy w kosmosie istnieje jakieś życie. Podobne przemyślenia mieli w 1983 roku pochodzący z Japonii badacze, Masaki Morimoto i Hisashi Hirabayashi. Pewnego wieczoru panowie trochę się wstawili i stwierdzili, że co im szkodzi, spróbują jakoś zagadać do obcych. W tym celu, przy pomocy teleskopu na Uniwersytecie Stanford wysłali swój komunikat w kierunku gwiazdy o nazwie Altair.

Co zawierała wiadomość? Chcąc trochę przybliżyć obcym historię Ziemian, naukowcy pokusili się o przedstawienie ewolucji życia na naszej planecie w 13 prostych rysunkach. Wypite drinki chyba też miały w nią swój wkład, bo zaraz obok umieszczono japońskie słowo, które przetłumaczone na język polski oznacza „na zdrowie”.

A jak zareagowali kosmici? Olali sprawę. Pierwsza spodziewana odpowiedź miała nadejść w 2015 roku, ale ze strony obcych cisza. Później jednak astronomowie zmienili zdanie i byli przekonani, że jakiś kontakt pojawi się 22 sierpnia tego roku. Jest to bowiem siódmy dzień siódmego miesiąca księżycowego według tradycyjnego kalendarza japońskiego. Niestety i tym razem nie doczekali się odpowiedzi i wygląda na to, że zostali bezczelnie zignorowani.

kosmici

Ziemianie się nie poddają

Wiadomo, że nie jest to pierwsza próba dotarcia do obcych, bo takich podejmowano już setki. W 1974 roku wyemitowano w kosmos wiadomość z portorykańskiego Arecibo Miała dotrzeć do celu oddalonego o aż 25 tysięcy lat świetlnych. Wtedy naukowcy również chcieli przekazać innym cywilizacjom kilka faktów o Ziemi. Przedstawili m.in. liczby od 1 do 10, liczby atomowe pierwiastków, z których zbudowane są związki organiczne, budowę i wygląd człowieka czy pozycję planety w Układzie Słonecznym.

Zobacz również
lego

Jak nietrudno się domyślić, wiadomość pozostała bez echa. Badacze jednak nie poddają się i mają w planach uaktualnić projekt. Swój nowy „list” nazwali „Beacon in the Galaxy” i zawarli w nim więcej szczegółowych informacji, takich jak dokładniejsza mapa naszej planety, precyzyjniej nakreślone sylwetki kobiety i mężczyzny oraz informacje o podstawowych działaniach matematycznych. Nie zabrakło również zachęty do odpowiedzi.

Motywacją do projektu było dostarczenie maksymalnej ilości informacji o naszym społeczeństwie i gatunku ludzkim w minimalnej ilości wiadomości – mówi jeden z inicjatorów przedsięwzięcia, Jonathan Jiang. Póki co, program jest jeszcze w fazie przygotowań, a astronomowie zastanawiają się: wysyłać? Nie wysyłać? Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

kosmici

Sprawdź też: Pies Cheems nie żyje. Dlaczego pokochaliśmy go jak inne memiczne czworonogi?

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony