Czytasz teraz
#5 Kultura w domu: hołd Sun Ra w wykonaniu EABS, wycieczka na Capri i muzyka ze szkła
Opinie

#5 Kultura w domu: hołd Sun Ra w wykonaniu EABS, wycieczka na Capri i muzyka ze szkła

Wyprawa na Capri, a może do Krainy Oświeconych? Podróż w kosmos z Sun Ra, czy może do małego miasteczka przy niemieckiej granicy? Dzięki wydarzeniom online możecie być wszędzie – bez wychodzenia z domu. Redakcja Going. jak co tydzień, przygotowała dla Was selekcję wydarzeń w sieci.

Teatr Powszechny, Millenium Docs Against Gravity, Komuna/Warszawa, Fala Dźwięku, Sputnik Photos, Empik czy Radio Kapitał – wszystkie te instytucje i inicjatywy spotkacie w najbliższych dniach w sieci. W gąszczu wydarzeń online redakcja Going. wybrała dla Was te najbardziej interesujące.

19.11 | Jessica Bruder – Premiera online – spotkanie z autorką

mat. promocyjne

Choć o Stanach Zjednoczonych nieustannie mówi się bardzo dużo, ostatnio szczególnie w kontekście wyborów prezydenckich, to kraj ten wciąż skrywa wiele mrocznych aspektów, które nie przebijają się do mainstreamu. Jeden z nich stał się tematem książki Jessica Bruder Nomadland. W drodze za pracą. Publikacja to reportaż o tak zwanych „koczownikach nowej ery”, czyli ludziach, którzy w poszukiwaniu pracy przemierzają cały kraj. Podróżują w tym celu swoimi kamperami wypełnionymi dobytkiem życia jaki im pozostał. W dużej mierze są to osoby do 2008 roku należące do klasy średniej, które utraciły swoje majątki – w tym także domy – w wyniku ogromnego kryzysu, który dotknął większość amerykańskich obywateli. Jak wyglądają realia ich życia dwanaście lat później? Spotkanie z autorką książki będzie kolejną odsłoną empikowej Premiery online, a podczas wydarzenia Bruder odpowie na nurtujące nas pytania. [IK]

od 19.11 | Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem – targi

mat. promocyjne

W czwartek startuje 7. edycja festiwalu Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem organizowanego przez Krakowskie Szkoły artystyczne we współpracy z Miastem Kraków. Hasłem festiwalu w tym roku jest „ON/OFF”. Ma ono na celu skierować uwagę uczestników na zjawisko przenikania się sfer działania online i offline, również w obszarach takich jak moda, projektowanie wnętrz czy fotografia, które są tematami przewodnimi wydarzenia. Tytułowym tematem zajmie się Margaret Larmuth, trendwatcherka i artystka wykładająca w Krakowskiej Szkole Artystycznej oraz Technical University w Chongquin w Chinach. Larmuth postara się wskazać Wam jak najwięcej wskazówek, z pomocą których odnajdziecie kreatywne inspiracje w życiu codziennym, mimo że znaczna jego część rozgrywa się obecnie w naszych czterech ścianach i świecie wirtualnym.

Jak się ma polska moda w tym niełatwym okresie? O tym dyskutować będą uznani krytycy modowi Ewa Kowalewska-Kondrat i Michał Zaczyński, których teksty znaleźć można w najważniejszych magazynach mody w Polsce.

Pamiętajmy, że nie tylko pandemia jest obecnie tematem szczególnie ważnym. Nie zapominajmy o naszym wspólnym domu – planecie Ziemi. Ekologia to temat, który zostanie na dobre z kolejnymi pokoleniami i wpływa na wszystkie dziedziny życia, w tym modę. O ekologii w modzie i o tym, jak uzdrowić relację z ubraniami opowie projektantka mody, wykładowca i autorka podcastu „Odpowiedzialna Moda” mgr. Katarzyna Zajączkowska. Do wspólnych działań przystąpicie z mgr sztuki Magdaleną Chmielek, wykładowczynią Cracow School of Art and Fashion Design, z którą zaprojektujecie unikatowe nadruki na t-shirty z komunikatami prezentującymi Wasz stosunek do świata oraz ekologii. Po inspirację i więcej szczegółów organizatorzy kierują pod adres wirtualnesciezkikultury.pl.

Nie sposób również nie wspomnieć o wykładzie masterclass „Dzieło unikatowe”, który pretenduje do bycia highlightem całego wydarzenia. Spotkanie poprowadzi Bronisław Krzysztof, wybitny rzeźbiarz, dizajner, artysta od wielu lat projektujący dla marki Sisley Cosmetics Paris, którego twórczość znana i wysoko ceniona jest na całym świecie. Poza wyżej wymienionymi, najgorętszymi tematami, polecamy dwa wykłady, które zapewne rozwieją wiele Waszych wątpliwości i pozwolą płynniej poruszać się w świecie sztuki i mody. Na pytanie „Jak odnaleźć własny styl?” odpowie mgr. Katarzyna Sosenko, historyk sztuki, właścicielka antykwariatu Antyki Sosenko Galeria Home Decor i posiadaczka największej w Polsce kolekcji zabytkowych flakonów perfumowych. O (prawie) wszystkim, co chcielibyście wiedzieć o runku mody, ale baliście lub wstydziliście się zapytać będzie mówił dr. Michał Wójciak, projektant, wykładowca, który na swoim koncie ma staż u słynnego krawca Claude’a Bonucciego.

Wydarzenia odbywają się online za pośrednictwem platformy Zoom.us. Ilość osób na wykładach i warsztatach ograniczona. [KK]

od 20.11 | Kraina Oświeconych w ramach Millenium Docs Against Gravity – film

Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Dziecka Millenium Docs Against Gravity udostępni hybrydowy dokument Kraina Oświeconych. Dzieło Pietera-Jana De Pue to efekt wieloletniej pracy, która zrodziła projekt niezwykle ambitny i wnikliwy. Łącząc różne techniki narracyjne belgijski fotograf opowiada o pochłoniętym konfliktami Afganistanie. Szczególną uwagę poświęca nastoletnim chłopcom “którzy żyją w górach, całkowicie bez wsparcia dorosłych, palą i handlują opium, rozbrajają stare radzieckie miny, a następnie sprzedają materiały wybuchowe dzieciom pracującym w kopalni lapis lazuli.” Poruszający dokument otrzymał Specjalną Nagrodę Jury za Najlepsze Zdjęcia na festiwalu filmowym Sundace. Krainę Oświeconych obejrzycie w piątek (od godziny 18 do północy) oraz między 24 a 26 listopada na stronie mdag.pl. [PW]

21.11 | Fala dźwięku 70 – Jędrzej Siwek – koncert

mat. promocyjne

Gdy kolekcja szkła stołowego, należącego do zmarłej babci, przypadła Jędrzejowi Siwkowi, było to wydarzenie głęboko symboliczne. Dotychczas pieczołowicie pielęgnowana i na co dzień niespełniająca swojej użytkowej roli (wyciągana wyłącznie na święta i jubileusze), trafiła w ręce, które niecierpliwiły się na myśl o dotykowej interakcji. Artysta postanowił nie tylko zacząć korzystać ze szkła jako domownik, ale również używać materii jako pola do dźwiękowych eksperymentów. Tak powstała Music for Glass – kompozycja na szkło, instrumenty oraz elektronikę. Kolejnym przystankiem na trasie muzycznych poszukiwań będzie koncert w ramach Fali Dźwięku. Występ, zarejestrowany na 5 kamerach, odbywa się w otoczeniu szkła, mis tybetańskich, kalimby, cytry, syntezatorów oraz efektów. Jak mówi sam artysta, będzie to „ambientowo-relaksacyjny live z dużą dozą niezdeterminowania”. Dla tych zaś, którzy nie są zaznajomieni z samą Falą, spieszymy z wyjaśnieniem. Jest to cykl koncertów muzyki niezależnej, który początkowo odbywał się w Białobrzegach nad Zalewem Zegrzyńskim. Obecnie – po wydarzeniach realizowanych w efemerycznych przestrzeniach – zadomowił się w dwóch lokalizacjach Wolskiego Centrum Kultury. Ci, dla których wycieczka do Białobrzegów lub na Wolę stanowiła zazwyczaj wyzwanie nie do sprostania, będą mogli uczestniczyć w kolejnej Fali Dźwięku bez większego wysiłku – odpalając stream tam, gdzie im najwygodniej. [JG]

Od 21-22.11 | Capri – wyspa uciekinierów – teatr

Capri, mat. promocyjne

Capri – wyspa uciekinierów to najnowsze dzieło Krystiana Lupy, jednego z największych współczesnych twórców teatru, które miało miało prapremierę w październiku 2019 roku. Trwający prawie sześć godzin spektakl zainspirowany jest książkami Kaputt Skóra Curzia Malapartego, włoskiego króla reportażu. Początkowo zwolennik faszyzmu, później stał się jego przeciwnikiem, a za pomówienia pod adresem jednego z dostojników państwowych został aresztowany i zesłany na wyspę Lipari. Po odbyciu kary Malaparte zbudował dom na Capri nazwany „Casa Malaparte”, który miał być dla niego miejscem odosobnienia. Ten budynek stał się bardzo istotny elementem Capri – wyspy uciekinierów symbolizującym ideologiczny eskapizm i symetryzm. Najnowsze dzieło Lupy to wielowątkowa, uniwersalna i erudycyjna opowieści z potężna warstwą obyczajową. Przeszłość splata się nierozerwalnie z teraźniejszością, w której nasilają się nacjonalistyczne i ksenofobiczne nastroje. Są one dla reżysera źródłem lęku, jednak Lupa nie ucieka w apokaliptyczne narracje.

Ze względu na utrudnienia spowodowane przez pandemię nastąpiła zmiana formuły transmisji i sztuka nie będzie transmitowana na żywo. W nadchodzącą sobotę 21 listopada emitowane będzie wysokiej jakości nagranie spektaklu, które będzie dostępne do godziny 12.00 w niedzielę 22 listopada. [KP]

od 22.11 | Dziewczyny – wystawa

Maja i Nela Morawiec, Ania Szalast i Amelia Przekora dzielą się z nami swoim życiem za pomocą fotografii. Cztery nastolatki mieszkające w małym miasteczku niedaleko niemieckiej granicy wykorzystują zdjęcia, by wprowadzić nas w pozornie hermetyczny świat współczesnej młodzieży. Odpowiedzialna za projekt animatorka i edukatorka, Justyna Streichsbier dała im podczas zimowych zajęć fotograficznych aparat – odtąd zaczęły dzielić się z nią fragmentami swojej rzeczywistości.

Nie mam pojęcia jak to jest być 14-latką. Byłam nią ponad dwie dekady temu więc nie ma sensu czegokolwiek porównywać. Teraz życie toczy się na TikToku. Wspomagasz się farmakologią, gdy strach iść do szkoły. Farbujesz włosy co tydzień. Tworzysz starterpacki w sieci… Tak w pierwszej chwili odbierałam świat, który zobaczyłam na zdjęciach nastolatek z małego miasteczka przy niemieckiej granicy. Dziwaczny, ekscentryczny, pełen dram. Ale wystarczy się wsłuchać, by rozpoznać w nich siebie – i dziecko i dorosłą – mówi kuratorka projektu, Karolina Gembara.

Seria Dziewczyny reanimuje znaną w fotografii strategię, w której aparat do ręki dostają amatorzy i amatorki. Dzięki ich nieskażonemu przez estetyczne konwencje oku powstają obrazy odważne, świeże, bezkompromisowe, niewymuszone. W świecie, gdzie tak ważne jest budowanie wizerunku w mediach społecznościowych, Dziewczyny stają się wyjątkowym dokumentem o dorastających w erze autoprezentacji młodych kobietach, testujących na sobie różne sposoby obrazowania.

Wystawa będzie dostępna w przestrzeniach Komuna / Warszawa za pomocą transmisji online i na stronie www.sputnikphotos.com. Seria Dziewczyny jest częścią projektu „Jak widać”, organizowanego przez Sputnik Photos przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawa. [MS]

do 22.11 | Kapitał Gains – Tydzień ze sztuką radia na falach Radia Kapitał – audycje

mat. promocyjne

Wszechobecna cyfryzacja i serwisy streamingowe zmniejszyły znaczenie klasycznej instytucji radia. W międzyczasie pojawiły się na świecie takie serwisy jak NTS czy RTS, które z sukcesem przejęły rolę “nowego” radia, dostępnego online 24h. W Polsce od ponad roku z powodzeniem działa Radio Kapitał. 

Goethe Institut wraz z Kapitałem wychodzi naprzeciw wszystkim fanom radio artu i zaprasza na tydzień pod kuratelą artysty i kuratora sztuki radia, Knuta Aufermanna. Resonance.fm i Radio.fm to tylko dwa z wielu projektów współtworzonych przez artystę, reprezentujących jego obszerne portfolio. Kapitał Gains to swego rodzaju powrót do przeszłości. Artyści, którzy brali udział w projekcie Rozmowy Zamiejscowe wezmą udział również i w tym. Wystąpią Frauke Berg, Gunnar Geisse, Wojciech Kurek, Hania Piosik, Mateusz Rosiński, Udo Noll, Wolf Schneiber, Sarah Washington oraz sam kurator projektu. Pomiędzy 16 a 22 listopada fale Radia Kapitał zamienią się w platformę artystycznego wyrazu. Od poniedziałku do piątku artyści tworzyć będą swoiste pocztówki dźwiękowe, które zostaną wzbogacone o fragmenty archiwalnych audycji z Radio.fm wybranych przez Knuta Aufermanna. W weekend kulminacyjny, pasmo zostanie dodatkowo rozszerzone o audycje na żywo w wykonaniu artystów i artystki związane z Radiem Kapitał. Będzie się działo. 

Zobacz również

Radio art żyje i ma się dobrze. Kapitał jest tego świetnym przykładem. Jest to medium od ludzi, dla ludzi. To tutaj, wielu niezależnych twórców przybliża nieznane szerzej gatunki muzyczne, traktuje o sztuce lub opowiada o numerologii. Radio wiecznie żywe! [DL]

23.11 | EABS – Discipline of Sun Ra: Premiere LIVE! – koncert

„Nie wiesz, że jest już po końcu świata?” – tak zaczyna się nowy album EABS, jednej z najbardziej znanych rodzimych formacji spod znaku eksperymentalnego jazzu. Zespół wydał niedawno Discipline of Sun Ra – inspirowane słynnym multiinstrumentalistą wydawnictwo nie doczekało się jeszcze swojej premiery na żywo z udziałem publiczności. W najbliższy poniedziałek będzie to możliwe za sprawą Internetu. Mimo że nie będzie nam dane uczestniczyć w koncercie w klubie, to EABS zjawią się za to bezpośrednio na ekranach naszych komputerów.

Napędzany kosmiczną energią wielki wizjoner Sun Ra stał się bohaterem kolejnych eksperymentów EABS. Na nowym albumie zespół poddaje twórczość Ra kreatywnej dekonstrukcji, reanimując postać „najbardziej kontrowersyjnego muzyka jazzowego”, jak nazwał go Scott Yanow. Wieszczący rychłą apokalipsę przybysz z Saturna to pomimo upływających lat, nadal źródło niekończących się inspiracji. EABS przepuszczają jego utwory przez juke, house, czy hip-hop odświeżając i tak już awangardowe w swojej esencji kawałki. Tytuł albmu Discipline of Sun Ra odnosi się do specjalnych ćwiczeń muzycznych, które wykonywali członkowie Arkestry, zespołu Sun Ra.

Były one ściśle pomyślane do ćwiczeń z minimalną ilością materiału, najczęściej zbudowane na partiach sekcji dętej, z cykliczną melodią rozwijającą się z fragmentów, tak by każda osoba grała swoje kwestie skrupulatnie, bez jakichkolwiek odchyleń – jak czytamy w opisie wydarzenia.

Jeśli chcecie usłyszeć, jak brzmi efekt tych ćwiczeń w wykonaniu EABS, koniecznie wpadajcie na streama na profil Facebook zespołu. [MS]

Wydarzenia wybierali i opisywali dla Was: Jagoda Gawliczek, Dymitr Liziniewicz, Kosma Kowalczyk, Igor Kozak, Kacper Pliżga i Patryk Wojciechowski

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony