Czytasz
Baasch, Piasek (!!), Skalpel… ostre ogłoszenia Lata na Pradze

Baasch, Piasek (!!), Skalpel… ostre ogłoszenia Lata na Pradze

Czym byłoby nadchodzące lato bez cyklu koncertów w Pradze Centrum? Stojąca za wydarzeniem agencja Follow The Step rozpieszcza nas kolejnym ogłoszeniem. Na praskiej scenie wystąpią m.in. Baasch, Kasia Kowalska i Skalpel.

Wraz z nastaniem (wreszcie!) wiosennych temperatur już nie możemy się doczekać letnich plenerków. To tylko prolog do gorącego Lata na Pradze, które kolejny raz zaskoczyło nas sowitym ogłoszeniem. Synth-pop, eksperymentalny jazz i klasycy polskiej muzyki lat 90. – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Baasch

Baasch dał się poznać jako twórca eksplorujący przeróżne rejony muzyki (nie tylko) elektronicznej – od indie do synth popu. Nominowany w sekcji Odkrycia w ramach Bestsellerów Empiku artysta wyróżnia się przede wszystkim spójnością i świadomością wizerunku. Organek, który jako juror wskazał Baascha w empikowym plebiscycie, podkreślał, że najnowsza “Noc jest albumem wyrazistym i intrygującym, w którym Baasch „w całości panuje nad swoim przekazem – od kompozycji, poprzez teksty po warstwę wizualną”.

Niedawno Bassch biegał po “sportowej Warszawie” razem z braćmi Kacperczyk. Ostatnio artysta skręcił w rejony folk, ale w zupełnie nowym wydaniu. Jego ścieżka dźwiękowa do Balladyny w reżyserii Oskara Sadowskiego przenosi dzieło czołowego polskiego romantyka do współczesności. 16 kwietnia swoją premierę miał eksperymentalny teledysk do pierwszego utworu z soundtracku. Echa Grobowych Rozwalin to połączenie tańca i performansu – zresztą sami zobaczcie! Więcej o utworach do nowej adaptacji dramatu Słowackiego Baasch opowiada na swoim profilu Facebook.

Skalpel

Czy w ogóle komukolwiek trzeba przedstawiać tych czołowych reprezentantów rodzimej sceny jazzowej? O tym, że duet w 2004 roku zasilił stajnię Ninja Tune chyba też nie musimy przypominać. Duet Skalpel “precyzyjnie tnie dźwięki” już od ponad 20 lat! Sampluje, remiksuje, bazując m.in. na rodzimej scenie jazzowej lat 60. i 70. Na swoim koncie duet ma m.in. album Penderecki’s Garden, który stanowi hołd dla mistrza złożony wraz z Pawłem Romańczukiem i Robertem Piotrowiczem. Marcin Cichy i Igor Pudło cały czas aktywnie czerpią z tradycji, aktualizując dzieła klasyków.

Ich najnowszy album Highlight z 2020 roku został niedawno nominowany do Fryderyków w kategorii “Album Roku Elektronika”. Co ciekawe, wśród nominowanych znalazło się również wspomniane wydawnictwo Baascha – Noc. Płyta Skalpela wyszła nakładem NoPaper Records i jak mówią niektórzy “otwiera nowy rozdział w historii duetu”. Niedawno jeden z kawałków z nowej płyty zremiksowali Catz ‘n Dogz – również duet, ale tym razem djski. Jeśli już czujecie piątkowy wajb, koniecznie posłuchajcie tanecznego Escape.

Pink Freud

Pink Freud zaczynali od końca lat 90. Za polskim zespołem jazzowym od początku stoi jego założyciel – Wojtek Mazolewski. Polski basista i kontrabasista rozpoczął solową karierę, pozostając jednak liderem Pink Freud. Formacja niedawno wydała nowy album. W 2020 roku, zaledwie parę miesięcy temu, na półkach pojawił się album piano forte brutto netto. Ponoć kawałki zostały nagrane w słonecznej Portugalii. To mogłoby tłumaczyć wakacyjny nastrój promującego nowe wydawnictwo Pink Sunrise, w którym jako teledysk posłużyły fragmenty filmu Wszystkie nieprzespane noce. Mamy nadzieję, że niedługo ten sam nastrój udzieli nam się w Pradze Centrum.

Bilety na wszystkie koncerty złapiecie w Going.!

Pełna lista ogłoszonych dzisiaj koncertów poniżej:

Arek Kłusowski –  koncert otwarcia 1.07

Krzysiek Zalewski  – 4.07 

Pink Feud – 25.07

Spięty – 26.07

Sprawdź też
zagraniczne sample

Sarsa – 29.07

Andrzej Piaseczny  – 3.08 premierowy koncert 

Skalpel – 8.08

WaluśKraksaKryzys – 11.08 debiutancki koncert

Baasch – 17.08

Grubson – 22.08

Linia Nocna – 23.08

Kasia Kowalska – 25.08

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone