Czytasz
LUNA – intrygujące połączenie Aurory i Björk? [Bestsellery Empiku]

LUNA – intrygujące połączenie Aurory i Björk? [Bestsellery Empiku]

luna bestsellery empiku

Gala Bestsellerów Empiku coraz bliżej. Muzyczne odkrycia to jedna z najważniejszych kategorii, która rokrocznie budzi wielkie emocje. W związku z tym, przedstawiamy najciekawszych nominowanych. Przed Wami LUNA – prosto z kosmosu.

BESTSELLERY EMPIKU – MUZYCZNE ODKRYCIA

luna bestsellery empiku

LUNA

luna bestsellery empiku
LUNA Bestsellery Empiku

Aleksandra Wielgomas ukończyła szkołę muzyczną, obecnie studiuje Artes Liberales na UW. Fascynuje ją kosmos i astrologia, co jest mocno widoczne i słyszalne w jej twórczości. Teksty pisze sama, angażuje się również w proces produkcji swoich utworów. Nie ukrywa swojej miłości do mrocznej elektroniki, jak mówi:

Chcę pozostać w klimacie mrocznej elektroniki. Będzie sporo dźwięków z kosmosu, magicznych instrumentów […] Wszystkie te melodie rodziły się w mojej głowie nocami. Zresztą dla mnie mroczne utwory są ciekawsze.

Śpiewa po polsku i po angielsku radząc sobie świetnie w obu językach. Wśród swoich muzycznych inspiracji wymienia Björk i Nicka Cave’a. W 2021 razem z Moniką Brodką została mianowana ambasadorką akcji EQUAL Spotify.

Najbardziej reprezentatywny kawałek

W Zgaś słyszymy wszystkie najmocniejsze atuty LUNY. Nienaganny warsztatowo wokal wpasowuje się w bit, jak ulał. Chwytliwy refren porywa i wpada w ucho. Elektroniczny podkład imponuje liczbą i dopracowaniem detali, ale nie przytłacza. Do tego wszystkiego dorzućmy fajnie przekminiony wizualnie klip, który świetnie współgra z starannie kreowanym imagem artystki. Zgaś to po prostu gotowy hicior. Utwór został nagrany również w wersji angielskiej, ale w konfiguracji z językiem polskim wypada znacznie lepiej.

Sprawdź też

Zobacz LUNĘ na żywo!

Muzyczne podobieństwa

W twórczości Luny można odnaleźć sporo podobieństw do Aurory. Słychać to w brzmieniu wokalu i jego specyficznej surowości. Porównanie do Björk jest nieco na wyrost, ale bez wątpienia silna inspiracja jej twórczością jest tu wyczuwalna. Wysoki głos przywodzi również na myśl Izę Lach – czyli jeden z największych polskich talentów ostatnich lat, o którym niestety słuch zaginął.

Film, w którym twórczość artystki mogłaby posłużyć za ścieżkę dźwiękową

Przydałoby się dobrać jakiś lekki art-house. Coś intrygującego wizualnie, celującego w generowanie emocji. Klimat mroku powinien być przeplatany żywymi kolorami. Fabuła nie powinna być nazbyt oczywista. Może Neon Demon Refna? Lub Ghost Story Davida Lowery’ego.

Ghost Story reż. David Lowery

Wers, który mógłby być tatuażem


𝖅𝖆𝖇𝖎𝖊𝖗𝖟 𝖒𝖓𝖎𝖊 𝖙𝖆𝖒, 𝖌𝖉𝖟𝖎𝖊 𝖘ł𝖔ń𝖈𝖊 𝖟 𝖓𝖆𝖒𝖎 𝖘𝖕ł𝖔𝖓𝖎𝖊


luna bestsellery empiku

Gala Bestsellerów Empiku odbędzie się już 15 lutego

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone