Czytasz teraz
Ruszają zapisy na „MIRaż?”, czyli międzynarodowy camp teatralny dla młodzieży
Kultura

Ruszają zapisy na „MIRaż?”, czyli międzynarodowy camp teatralny dla młodzieży

„Mir” w językach słowiańskich oznacza „pokój”. W takim duchu prowadzony będzie camp teatralny dla polskiej, ukraińskiej, białoruskiej i rosyjskiej młodzieży. Wydarzenie organizuje Białołęcki Ośrodek Kultury we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Właśnie ruszyły zapisy!

Tolerancja, szacunek, troska – tego potrzeba nam teraz najbardziej. O takich wartościach niekiedy ciężko rozmawia się bez odpowiedniego wprowadzenia. Doskonałym intro do trudnych rozmów o godności i wspólnocie może być sztuka, a dokładniej teatr. Jako efekt kolektywnej pracy przedstawienie teatralne staje się mikrokosmosem, w którym testować możemy różne role. Takie pole doświadczalne oferuje MIRaż?, którego pierwsza edycja odbędzie się od 1 do 13 sierpnia. Udział w wydarzeniu jest darmowy.

Що конкретно буде відбуватися? – більше інформації

Oddajemy głos tym, do których należy przyszłość – nastolatkom!

zachęca dyrekcja BOK

MIRaż? to 2-tygodniowy program zajęć performatywnych dla nastolatków. Podczas 14-dniowego campu młodzież będzie miała szansę nie tylko sprawdzić się w roli reżyserów, aktorek czy scenografów, ale i porozmawiać o współczesnym świecie i jego wartościach. Zajęcia skierowane są do osób od 12 do 18 roku życia z Polski, Ukrainy, Białorusi i Rosji. Jakie trzeba jeszcze spełniać warunki? Wystarczy być otwartym na nowe formy ekspresji. Zgłoszenia należy wysłać za pomocą maila. Ilość miejsc jest ograniczona. Ze względu na procesualny charakter warsztatów, ważne by uczestnik_czka mógł_mogła wziąć udział we wszystkich z nich.

Zgłoszenia można wysyłać na adres kasa@bok.waw.pl

Struktura campu opiera się bowiem na rozwijaniu konkretnych elementów przedstawienia w tzw. „kolektywach”: słowa, ruchu, dźwięku, video, formy i koloru. Każdy z nich stanowi osobny filar spektaklu, który będzie zwieńczeniem ich 2-tygodniowej współpracy. Dzieło końcowe zostanie zaprezentowany już 13 sierpnia na profesjonalnej scenie przy Głębockiej 66.

Kolektywy prowadzone są przez międzynarodowe grono dedykowanych mentorek i mentorów pod czujnym okiem opiekunki projektu Anety Laskowskiej.

W kolektywie „słowa” będziemy ćwiczyć zadania aktorskie razem z Anetą Muczyń, twórczynią i koordynatorką Białołęckiego Zagłębia Teatralnego, Nataliią Hnitii, ukraińską aktorką, producentką i reżyserką oraz Jolantą Sikorską założycielką Teatru 59 Minut w Warszawie. Sikorska będzie również prowadzić kolektyw „video”, w którym skupimy się na produkcji własnego teledysku.

W ramach kolektywu „ruch” Alisa Makarenko – psycholożka, choreografka, wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie – łączyć będzie psychologię z choreografią pracując nad świadomością naszego ciała.

Jeśli ruch, to i dźwięk. Nad emisją głosu i muzycznym podkładem do spektakli pracować będziemy z instruktorką wokalną, wokalistką i kompozytorką Justyną Jary, która w swoich działaniach, jak np. Praskie ballady, bada kulturowe konteksty audiosfery.

Klementyna Margolis, absolwentka Wydziału Sztuk Wizualnych ze specjalizacją „animacja” na łódzkiej ASP i artystyczny duet Kama Fundichely oraz Krzysztof Rychta z Kolor Kolektyw pomogą nam znaleźć odpowiednią oprawę sceniczną. Mapping, instalacje multimedialne, zabawa formą przy użyciu nowych technologii pozwoli uspójnić wszystkie pozostałe elementy finałowego spektaklu.

Poszukajmy wspólnych korzeni i znajdźmy to, co nas łączy!

Zobacz również
Olivia Colman

piszą organizatorzy.

MIRaż? ma na celu nie tylko zintegrowanie poszczególnych dziedzin artystycznych, ale i przede wszystkim ludzi. Wspólne przepracowanie trudnych pojęć w bezpiecznej przestrzeni sztuki pozwoli poznać się lepiej na gruncie zwyczajnie ludzkim – poza narodowością, płcią czy statusem społecznym.

Projekt MIRaż? realizowany jest w ramach programu Lato w teatrze, realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej szczegółów poznacie tutaj

.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony