Nowa siedziba MSN w Warszawie z datą otwarcia! Nastąpi jeszcze w tym roku
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
Wystawy stałe, koncerty, maraton filmowy, wykłady, a na deser 16. edycja festiwalu Warszawa w Budowie. Dajcie już nam ten październik!
Chwilę po Wielkanocy, 5 kwietnia, w stołecznym MSN rusza przekrojowa wystawa prac Mariji Prymaczenko. To jedna z najbardziej znanych ukraińskich artystek XX wieku. Jej dorobek był prezentowany w największych europejskich miastach, chociaż ona sama nigdy nie wyjechała na dłużej z niewielkiej wsi Bołotnia. Zajmowała się rysunkiem, haftem i malarstwem na ceramice, czerpiąc pełnymi garściami z różnorodności sztuki ludowej. Interesowały ją związki łączące człowieka z naturą i legendy przekazywane kolejnym pokoleniom żyjącym na Polesiu. Jak mogliście dowiedzieć się z naszego tekstu, obecnie inspiruje także artystów muzycznych.
Prymaczenko jest ostatnią artystką, której prace zagoszczą w starej siedzibie MSN-u. Pawilon ekspozycyjny przy bulwarach wiślanych, w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik i Biblioteki Uniwersyteckiej, służył instytucji przez kilka lat. Nadszedł jednak czas na przeprowadzkę do stałej, znacznie większej siedziby. Dziś dowiedzieliśmy się, kiedy to się dokładnie stanie.
Bunkier Sztuki wraca do gry. Kultowa krakowska galeria przeszła modernizację!
Klocek LEGO ze sztuką
Przypomnijmy, że nowe MSN stanęło w samym sercu stolicy, na placu Defilad. Jego budowa ruszyła w 2019 roku i łącznie pochłonęła ok. 417 milionów złotych. Projekt obiektu, który zaproponowała nowojorska pracownia Thomas Phifer and Partners, od początku budził wiele emocji wśród warszawiaków. Jedni ochoczo mu przyklaskują, uważając, że prosta, a zarazem niejednorodna bryła wpisuje się w tkankę miejską. Inni są bardziej krytyczni. Budynek bywał już przyrównywany do klocka LEGO, pudełka na buty olbrzyma albo kontenerów mieszkalnych. – To dla nas ważne głosy. Każdy ma prawo do opinii. Zachęcamy jednak do przyjrzenia się budynkowi, kiedy będzie już gotowy i kiedy będzie można go doświadczyć w pełni, wkomponowany w Zielony Plac Centralny – mówiła Polskiej Agencji Prasowej Marta Bratkowska z działu komunikacji MSN.
Moc atrakcji
Okazja do przyjrzenia się bliżej projektowi Phifera, już nie w okolicznościach oprowadzania po placu budowy, nastąpi jeszcze tej jesieni. Otwarcie MSN-u nastąpi w piątek 25 października. Tak wiekopomny moment uświetnią różne wydarzenia. Widzowie od razu będą mogli zapoznać się z wybranymi dziełami z kolekcji placówki, w tym z rzeźbami Aliny Szapocznikow, Moniki Sosnowskiej czy Magdaleny Abakanowicz. Włodarze placówki szykują także koncerty polskich i zagranicznych twórców, performansy, kinowy maraton filmowy i uroczystą paradę. Wspomniane zielone tereny oraz parter budynku ugoszczą zaś 16. odsłonę miejskiego festiwalu Warszawa w Budowie. Organizatorzy imprezy od półtorej dekady stawiają pytania o przyszłość metropolii i zmiany, jakim podlegają. W tym roku, co zupełnie nie dziwi, zastanowią się nad tym, czym w XXI wieku powinny być nowoczesne instytucje kultury.
Ostatnio pisaliśmy na łamach Going. MORE o wielkim sukcesie rave’u pod barem Lussi. Na tle Pałacu Kultury i Nauki, między Złotymi Tarasami a Warszawą Śródmieście, do DJ setów tańczyło nawet pięć tysięcy osób. Wydarzenie, choć frekwencyjnie wypaliło, było jednak raczej jednorazowym strzałem – reakcją na przeniesienie kultowej budki z zapiekankami. Miejmy nadzieję, że MSN, który na stałe będzie działać w podobnej przestrzeni, trwale wyeksponuje jej kulturotwórczy potencjał.
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.