Czytasz teraz
Oto najgorsze filmy 2024 według portalu Metacritic. Krytycy nie szczędzili gorzkich słów
Kultura

Oto najgorsze filmy 2024 według portalu Metacritic. Krytycy nie szczędzili gorzkich słów

najgorsze filmy 2024

Obejrzeli je, ale za jaką cenę. Krytycy na portalu Metacritic wybrali najgorsze filmy 2024 roku. Niechlubny rekordzista ma ocenę 22/100.

Superprodukcje kontra totalne klapy

Jednym wiodło się lepiej, innym zdecydowanie gorzej. Rok 2024, ze świetnym wynikiem box office sięgającym ponad 600 milionów dolarów, zakończą filmy W głowie się nie mieści 2 oraz Deadpool & Wolverine. Gonią je takie produkcje jak Gru i Minionki: Pod przykrywką, głośny ostatnio musical Wicked, a także Moana 2, które zdołały przełamać barierę 300 milionów dolarów.

Liczba sprzedanych biletów nie równa się jakości. Na stronie Metacritic wśród najlepiej ocenianych filmów roku (ale niekoniecznie wtedy wydanych) nie znajdziemy ani jednego tytułu z tych podanych wyżej. Uznaniem krytyków mogły cieszyć się produkcje, wokół których nie robiono tyle szumu. Największym wynikiem (95/100) szczyci się czarna komedia napisana i wyreżyserowana przez Radu Jude, czyli Nie obiecujcie sobie zbyt wiele po końcu świata. W TOP 3 są również wietnamskojęzyczny dramat W żółtym kokonie (94/100) oraz Wszystkie odcienie światła (94/100). Całkiem nieźle radziła sobie także Zielona Granica Agnieszki Holland (90/100).

Nas interesuje dziś jednak druga strona rankingu, a mianowicie najgorsze filmy 2024. Krytycy nie pozostawili na nich suchej nitki, a średnia ich ocen w najgorszym przypadku wynosi zaledwie 22 punkty na 100. Co poszło nie tak?

Pierniczek Okrutniczek szuka zemsty. Jak mu idzie? Sprawdźcie w kinach

Najgorsze filmy 2024 roku według portalu Metacritic

10. Czerwona Jedynka

Metascore: 34

Dwayne Johnson i Chris Evans mieli odnaleźć Świętego Mikołaja i uratować święta. Nie wyszło. Film przybiera kształt gry wideo, w której bohaterowie pewnie przechodzą od jednej pełnej akcji sceny do drugiej, nie poświęcając prawie żadnej uwagi temu, byśmy przejęli się losem postaci lub przedstawili sedno filmu – napisał Kyle Smith z Wall Street Journal. Lepiej włączcie Kevina.

9. Brzydcy

Metascore: 34

Adaptacja powieści sci-fi o świecie obsesji na punkcie wyglądu zawiodła fanów. Choć miała potencjał, brak wyrazistych postaci i kiepska narracja zadecydowały o niskich ocenach. Krytycy zarzucają jej bylejakość.

8. Garfield

Metascore: 31

To sztuka sprawić, że jeden z najbardziej uwielbianych rudych kotów stanie się aż tak hejtowany. Chris Pratt jako głos Garfielda to niejedyny problem tego filmu. Nudna fabuła i nieudane żarty sprawiły, że przyjęto go gorzej niż nieświeżą lasagne.

7. Kruk

Metascore: 30

Kruk to już klasyk. Mowa oczywiście o wersji z 1994 roku, będącej adaptacją popularnego komiksu autorstwa Jamesa O’Barra. Nowa wersja opowieści o zamordowanym gitarzyście rockowym, który wraca z zaświatów, aby zemścić się za śmierć jego narzeczonej, nie przypadła do gustu krytykom. Ci zarzucają jej m.in. brak chemii między głównymi aktorami i nudę.

6. Czyściciel

Metascore: 29

Kilka pozytywnych momentów może i w tym filmie było, ale krytycy nie wahali się wypunktować przeważających negatywów. Słaba struktura narracyjna, niewykorzystanie potencjału aktorskiego, brak wyraźnej wizji, karykaturalne postacie i przeważająca na ekranie nuda to tylko kilka z nich. Sytuacji nie uratował nawet Chris Pine.

5. Ona Słucha

Metascore: 28

Technologiczny thriller, który bardziej przypominał pilot taniego serialu niż pełnometrażowy film. AI, która miała budzić grozę, wzbudzała jedynie śmiech. Przewidywalność tego scenariusza można by wybaczyć, gdyby film był skuteczny na jakimkolwiek poziomie, ale tak po prostu nie jest – począwszy od drewnianych występów Cho i Waterston, aż po straszenie widza, które nie przeraziłoby Scooby’ego-Doo – napisała Elisabeth Vincentelli z The New York Timesa.

4. Puchatek: Krew i miód 2

Metascore: 27

Zobacz również
śmieszne zwierzęta

Niby można było się tego spodziewać – jedynka też przecież nie zachwycała. Z plusów następcy krwawej przeróbki bajki dla dzieci krytycy wyodrębniają przede wszystkim lepszą produkcję spowodowaną nieco większym budżetem. Z minusów: absurdalną fabułę i miażdżącą mózg nudę.

3. Borderlands

Metascore: 26

Adaptacje gier komputerowych czasem wychodzą, czasem nie. Ta nie wyszła. Według widzów elementy zawarte w grze nie zostały dobrze wprowadzone na ekran. Efekty są tak tandetne, że zastanawiasz się, czy cały budżet postprodukcyjny nie został wydany na dopracowanie kości policzkowych Cate Blanchett – napisała Wendy Ide z The Observera. Grubo.

2. Madame Web

Metascore: 26

To jedna z tych produkcji, w których Dakota Johnson i Sydney Sweeney chyba jednak wolałyby nie zagrać. Film mógł być ciekawym rozszerzeniem uniwersum Marvela, a tymczasem wniósł wielkie nic. Fani superbohaterów byli rozczarowani.

1. Reagan

Metascore: 22

Oto i on – najgorszy film roku. Za co krytycy aż tak znienawidzili biografię 40. prezydenta Stanów Zjednoczonych? Według nich Reagana przedstawiono zero-jedynkowo jako chrześcijańskiego, kapitalistycznego zbawcę rodziny, nie wnikając przy tym w jego grzechy, m.in. w eskalację wyścigu zbrojeń.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony