Czytasz
„Nasze Podlasie” od DJa Czarka to najlepsza rzecz, którą dziś usłyszycie

„Nasze Podlasie” od DJa Czarka to najlepsza rzecz, którą dziś usłyszycie

Miks stworzony przez DJ-Czarka to piękny, muzyczny strumień świadomości płynący przez podlaską krainę.

Słuchowisko Nasze Podlasie – synergia nowoczesności i tradycji powstało w ramach Dnia Podlaskiej Muzyki – święta ustanowionego rok temu z inicjatywy. Z tej okazji Cezary Chwilewski (DJ Czarek) – jedna z osób stojących za festiwalem Up To Date oraz takimi akcjami, jak „Wyślij Pocztówkę do Babci” czy „50 plus”, przygotowała niemal godzinną podróż przez wszystkie uroki muzycznego Podlasia.

Podlasie, fot. Paweł Fiedorczuk

Drill, disco polo, noise, jazzcore, goregrind, ambient, muzyka ludowa i tradycyjna – a to wszystko w jednym secie. DJ Czarek nie dzieli muzykę na lepszą i gorszą, tylko bierze muzyczną spuściznę Podlasia w całości. Efektem jest słuchowisko, w którym break’owe bity mieszają się z disco-polo, by za chwilę przejść w metalowy galop na podwójnej stopie. A wszystko przeplatają bekowe wypowiedzi Czarka lub archiwalne wywiady z prawdziwie podlaskich biesiad, miejsc i wydarzeń, jak choćby Otwartych Mistrzostw w Pieczeniu Kiszki i Babki Ziemniaczanej. Zresztą, odpalcie sobie sami_e i zatraćcie się w krainie, gdzie mieszkają szczerość, emocje, a także ludzie najbardziej swojscy, jakich spotkałem w życiu.

DJ Czarek – Nasze Podlasie

Ale nieco komiczna forma słuchowiska to nie tylko beka dla beki. Jak mówi DJ Czarek:

„Podlasie nosi w sobie tak dużo dobrego. Nie zawsze jednak to dobro dociera tam gdzie powinno. Jedną z takich, moim zdaniem, niedocenionych dotąd przestrzeni, która potrzebuje ekspozycji jest podlaska kultura i muzyka. Jest bowiem wielu artystów, którzy zasługują na większy rozgłos nie tylko w kraju, ale i na arenie światowej. Jest wielu, którzy tworzą piękne dzieła niemal wyłącznie „do szuflady”, na ich występy przychodzą głównie znajomi, a w Internecie trudno jest im się przebić

Stąd też, obok muzycznych legend z Podlasia w stylu Janusza Laskowskiego czy oczywiście zespołu Akcent, pojawiają się tu artyści i artystki młodego pokolenia, jak Dtekk, Miss God z Mifim, WIXAPOL czy Karolina Czarnecka.

A skoro już jesteśmy przy Januszu Laskowskim, to nie mogę tego nie wrzucić.

W słuchowisku Nasze Podlasie – synergia nowoczesności i tradycji wszyscy są różni, wszyscy równi, wszyscy w jakiś sposób związani z podlaską krainą. Cała tracklista zawiera ponad 120 utworów dobranych tak, by pokazywały muzycznę kulturę regionu jak najszerzej.

„Powstanie słuchowiska poprzedziły miesiące badań, a co za tym idzie setki godzin słuchania i doboru utworów. Im głębiej szukałem i dopytywałem, tym większą miałem świadomość, że nie będę mógł w jednym materiale przedstawić tego wszystkiego, co powstało i nadal powstaje w naszym regionie. Dlatego ostatecznie zdecydowałem się na zamknięcie słuchowiska opartego na blisko stu dwudziestu najbardziej różnorodnych utworach, na jakie udało mi się trafić.  Uważam jednak, że proponowana, trochę memiczna forma zwróci uwagę wielu na twórczość muzyczną rodem z Podlasia

Sprawdź też

DJ Czarek

Odwiedź Podlasie na Up To Date Festival 2022

Ta eklektyczność, obecna w miksie, dobrze oddaje tożsamość Podlasia – wielokulturową i nierozerwalnie związaną z naturą. Dlatego na koniec łapcie jeszcze kilka słodkich zwierzątek i krajobrazów z prosto z tej bajkowej krainy na wschodzie!

nasze podlasie
Nasze Podlasie. Fot. Paweł Fiedorczuk
nasze podlasie
Nasze Podlasie. Fot. Paweł Fiedorczuk
nasze podlasie
Nasze Podlasie. Fot. Paweł Fiedorczuk
nasze podlasie
Nasze Podlasie. Fot. Paweł Fiedorczuk

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone