Czytasz
Konferencja „Nauka psychodeliczna”, czyli o psychodelikach na poważnie

Konferencja „Nauka psychodeliczna”, czyli o psychodelikach na poważnie

Czy psychodeliki rzeczywiście mają potencjał terapeutyczny? Dlaczego warto zalegalizować LSD albo MDMA? Na te i inne pytania odpowiedzą goście sympozjum, które odbędzie się w dniach 17-18 września na Uniwersytecie Warszawskim.

Pamiętacie netfliksowy dokument Życzymy udanej jazdy: Psychodeliczne przygody Donicka Cary’ego, w którym Sting, A$AP Rocky i Ben Stiller opowiadają o swoich największych tripach i tym, jak wpłynęły na ich działalność artystyczną? Albo nowszy, dostępny na tej samej platformie miniserial Jak zmienić swój umysł, czyli porywającą opowieść pisarza Michaela Pollana o historii LSD, psylocybiny albo meskaliny? Popularność tych produkcji nie wzięła się znikąd. Od dłuższego czasu coraz głośniej mówi się o renesansie psychodelików – trendzie o tyle istotnym, że rozciągającym się na różne sfery nauki i życia publicznego. Myśl Alberta Hoffmanna, wynalazcy „kwasu”, odbija się szerokim echem w działalności artystów, naukowców i terapeutów, którzy szukają coraz to nowszych zastosowań konkretnych środków. Eksperci od narkopolityki rozważają możliwości ich legalizacji na użytek własny, przełamując tabu i mierząc się ze stereotypami. A tych nadal pozostaje dużo – gdy David Nutt, autor książki Narkotyki bez paniki, dowiódł, że ryzyko płynące z zażywania MDMA jest mniejsze niż to towarzyszące jeździe konnej, został usunięty z brytyjskiej Komisji Doradczej ds. Nadużywania Narkotyków.

zwiastun dokumentu „Życzymy udanej jazdy: Psychodeliczne przygody” / Netflix

W gąszczu licznych dokumentów, reportaży i artykułów poświęconych psychodelikom łatwo jednak o dezinformację. Właśnie dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na zbliżającą się wielkimi krokami „Naukę Psychodeliczną”, która usystematyzuje istniejącą wiedzę i rozwieje co większe wątpliwości. To konferencja zorganizowana przez Polską Sieć Polityki Narkotykowej i Polskie Towarzystwo Psychodeliczne. W ramach niej w dniach 17-18 września Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego stanie się przestrzenią prelekcji i wykładów o różnych halucynogenach.

O kwasie bez kwasu

Organizatorzy „Nauki Psychodelicznej” stanowczo odżegnują się od ferowania prostych wyroków. W manifeście towarzyszącym konferencji podkreślają, że psychodeliki oferują nowe rozwiązania w leczeniu problemów zdrowotnych: zespołu stresu pourazowego czy depresji. Mogą też podnieść dobrostan ludzi, a jednocześnie trudno się od nich uzależnić. Mimo to są nadal demonizowane, zaś ich potencjał medyczny bywa kwestionowany. Za posiadanie substancji na własny użytek w Polsce wciąż grozi kara pozbawienia wolności. – Nawet problemowe używanie jakichkolwiek środków psychoaktywnych w badaniach powinno być rozpatrywane w kategoriach zdrowia publicznego, a nie prawno-karnych – przekonują specjaliści.

Próby wskazania, dlaczego należy uważniej pochylić się nad psychodelikami, na „Nauce Psychodelicznej” podzielono na kilka części. W Świadomości i zdrowiu psychicznym eksperci opowiedzą o związkach halucynogenów z technikami medytacyjnymi, świadomością czy terapiami indywidualnymi. Neuronauka uwzględni zrelacjonowanie prac nad neuroplastycznością – zdolnością tkanki nerwowej do tworzenia nowych połączeń. Prawnicy opowiedzą o politykach narkotykowych w wybranych krajach, zaś farmaceuci wskażą właściwości chemiczne psychodelików. Nas szczególnie interesuje też blok poświęcony społeczeństwu i kulturze. Dr hab. Marta Wrzosek przyjrzy się sztuce psychonautów, zaś Paweł Frelik opowie, co LSD i MDMA mają wspólnego z kapitalizmem i neoliberalizmem. Dla gości wydarzenia przewidziano także część artystyczną. Swoje umiejętności zaprezentują tancerze japońskiego butō oraz Antonina Nowacka – artystka eksperymentująca z głosem na przecięciu muzyki dawnej, opery oraz ambientu.

Sprawdź też

Bilety na „Naukę Psychodeliczną” można nabyć za pośrednictwem Going. Organizatorzy zachęcają do przyjazdu do Warszawy, ale jednocześnie oferują kupno dostępu do livestreamu z konferencji. Z całym programem sympozjum można zapoznać się TU.

Zdobądź bilety na „Naukę Psychodeliczną”

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone