Czytasz
Neuralink od Elona Muska rekrutuje chętnych do sześcioletnich badań

Neuralink od Elona Muska rekrutuje chętnych do sześcioletnich badań

Kilka lat temu na rynku pojawiła się firmą o dumnej nazwie Neuralink, której zadaniem jest opracowanie wszczepialnego do mózgu implantu pozwalającego na połączenie ludzkiego umysłu z maszyną.

Mimo że sam pomysł brzmi nieco abstrakcyjnie, to właśnie ruszyły nabory na kandydatów chcących wziąć udział w specjalnych testach

Człowiek maszyna

O tym, czy ludzie są gotowi na istnienie urządzeń, które można wszczepić do ich mózgu, moglibyśmy dyskutować w nieskończoność. Jedno jest pewne. Elon Musk, czyli jeden z największych wizjonerów, nie posiada wątpliwości co do skuteczności swojego pomysłu. Skrupulatnie wciela swój plan w życie. Jakiś czas temu firma Neuralink otrzymała oficjalne pozwolenie od FDA dotyczące przeprowadzania badań na ludziach. Co za tym idzie, pojawiła się potrzeba pozyskania chętnych osób. Pracownicy Elona rozpoczęli rekrutację, do której zaproszone zostały osoby z porażeniem czterokończynowym w wyniku pionowego urazu rdzenia kręgowego lub ALS. Kolejnym warunkiem jest ukończenie 22 roku życia oraz posiadanie stałego, niezawodnego opiekuna. 

Misja testowa została nazwana badaniem Prime, a podczas niej postanowiono zbadać trzy aspekty. Pierwszy z nich dotyczy implantu N1, czyli urządzenia komputerowo-mózgowego firmy Neuralink, drugi robota chirurgicznego wszczepiającego urządzenie. Natomiast trzeci aspekt odnosi się do działania aplikacji zarządzającej całym procesem. Podczas przyszłych testów firma planuje zbadać bezpieczeństwo oraz skuteczność działania wszystkich wspomnianych elementów. Finalnie urządzenie ma być pomocne dla osób sparaliżowanych, które nie mają możliwości kontaktu ze światem. 

Sprawdź też
Olivia Colman

Proces badania prime

Cała misja badawcza ma potrwać 6 lat, podczas pierwszych 18 miesięcy zostaną przeprowadzone wizyty z badaczami. W późniejszym czasie osoby będące obiektem badań będą spędzać co najmniej 2 godziny tygodniowo na sesjach badawczych dotyczących interfejsu mózg-komputer. Jeśli chodzi o bardziej szczegółowe informacje organizacyjne, to Neuralink milczy. Nie wiadomo więc, ile chętnych osób poszukuje firma oraz gdzie dokładnie odbędzie się badanie prime. Jedno jest pewne, Elon Musk wierzy w moc swoich pomysłów i wdraża w życie coraz bardziej nierealne idee. 

Sprawdź też: Wiz Khalifa radzi: „Wyhoduj własne grzyby”! Poznaj firmę MISTERCAP

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone