Kolejna Noc Muzeów już w piątek 14 maja. Radzimy, czego nie ominąć w gąszczu wydarzeń.
Ciepły, majowy wieczór i program wydarzeń, dzięki któremu miasto żyje całą noc – tak kojarzy nam się Noc Muzeów. Tylko tej nocy otwierają się wszystkie drzwi skrywające kulturalne sekrety Warszawy – nie tylko do muzeów, ale i miejsc, które na co dzień są zamknięte na cztery spusty. W tym roku podczas wydarzenia będzie można zupełnie za darmo odwiedzić aż 202 placówki. Choć to bogactwo doznań zachwyca, to wybór może być niełatwy. Dlatego przybliżamy wam program na Noc Muzeów w Warszawie – w tym gotowe trasy przygotowane przez miasto Warszawa.
Gdzie iść na Noc Muzeów w Warszawie? Sprawdźcie nasze propozycje
Noc Muzeów – program. Plac Bankowy i okolice
W okolicach Placu Bankowego aż roi się od miejsc, które przygotowały coś specjalnego na Noc Muzeów. Jedną z najbardziej wyjątkowych propozycji ma Warszawska Opera Kameralna. Odbędzie się tam m.in. silent disco, na którym usłyszymy dzieła Mozarta… ze współczesnymi bitami. To jednak nie jedyne niecodzienne spotkanie z muzyką klasyczną w tych okolicach. Kilka kroków dalej, w Kościele ewangelicko-reformowanym, będziemy mieli okazję posłuchać koncertów organowych i chórów oraz z bliska zobaczyć monumentalne organy firmy Schlag und Soehne.
Noc Muzeów – program. Stare i Nowe Miasto
W tej części miasta w Noc Muzeów przeniesiemy się w czasie. W Centrum Interpretacji Zabytku (Muzeum Odbudowy Starówki) odbędzie się zwiedzanie ukrytych pod ziemią pozostałości warszawskiej Starówki. Z kolei Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek zaprasza na podróż do dziecięcego świata PRL-u podczas wystawy Zabawa w dom – Ulubione zabawki czasów PRLu. Z kolei w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie mieszczącym się w kamienicy, gdzie urodziła się polska naukowczyni, doświadczymy czegoś niezwykłego – zwiedzania wystawy stałej z latarką UV.
Noc Muzeów – program. Stara Praga
Na Starej Pradze znajdują się aż dwa oddziały Muzeum Warszawy. Praga zawsze słynęła z lokalnych rzemieślników i artystów oraz ich klimatycznych zakładów. Z tej okazji, w Muzeum Warszawskiej Pragi zobaczymy wystawę Celina Osiecka. Usługi fotograficzne. Drugi rzemieślniczy adres to Muzeum Drukarstwa Warszawskiego. Podczas muzealnego tripu po Starej Pradze warto również zahaczyć o Centrum Praskie Koneser, gdzie będziemy mieli okazję podziwiać rzeźby jednego z najbardziej intrygujących polskich artystów wizualnych ostatnich dziesięcioleci – Zdzisława Beksińskiego.
Z dzieckiem do muzeum? To tak się da?
Inne miejsca
Trasy po różnych dzielnicach Warszawy to świetny pomysł na ugryzienie programu Nocy Muzeów, ale mamy dla was również inne, pojedyncze strzały, które warto sprawdzić. Jednym z nich jest propozycja Teatru Syrena. Do dyspozycji widzów będą kulisy teatru, sceny i jej zaplecza, aktorskie garderoby i teatralne pracownie. Jak zapowiadają organizatorzy,
Aktorzy i pracownicy opowiedzą o tym, co musi się wydarzyć za opuszczoną jeszcze kurtyną, by spektakl mógł wystartować, przybliżą też proces przygotowywania musicalowej premiery. Po Syrenie będą oprowadzać aktorzy teatru w królewskich stylizacjach – w kostiumach z musicalu Bitwa o tron, który opowiada o królach elekcyjnych Polski.
Inny teatr, Pijana Sypialnia, rówież przygotował coś nietypowego. W Noc Muzeuów organizuje WARSZAWSKĄ POtownCÓWKĘ. Artyści teatru zapraszają nas na szaloną przejażdżkę po mieście specjalnym autobusem, a to wszystko w akompaniamencie muzyki i tańca z czasów przedwojennej Warszawy. Z kolei w centrum PROM Kultury Saska Kępa będzie królował jazz. Podczas koncertu Jam Session Mistrzów usłyszymy gwiazdy polskiej muzyki improwizowanej. Wystąpią m.in. Artur Dutkiewicz, Krzysztof Herdzin, Dorota i Henryk Miśkiewicz, Mateusz Smoczyński czy Aga Zaryan. Koncert będzie można również zobaczyć online. Wydarzeniu towarzyszy wystawa fotografii Jarka Wierzbickiego przedstawiających Wojciecha Karolaka.
Noc Muzeów alternatywnie
Wbrew nazwie, Noc Muzeów to nie tylko eksponaty i chodzenie po muzealnych komnatach. Tego wieczoru zadzieją się również inne, bardziej eksperymentalne i nietypowe wydarzenia. Na pewno kuszącą opcją jest spędzenie Nocy Muzeów na magicznym Osiedlu Jazdów. W domkach fińskich można będzie można zgubić się na cały dzień, bo wydarzenia rozpisane są od 10:00 do 2 w nocy – od projekcji filmów ekofeministycznych, przez performensy, wernisaże, potańcówkę oraz wspólne… śnienie. Tutaj znajdziesz je wszystkie.
Inną intrygującą propozycją jest NOC MUZEÓW W CePeKu! Tam będzie nieco mistycznie i tajemniczo. Najpierw odbędzie się wernisaż MAGICAL DREAMS VI – wyjątkowa wystawa przedstawiające prace czołowych artystów i artystek magicznego realizmu i surrealizmu. Następnie w muzyczno-tanecznym performensie wystąpią Mala Herba i Agata Sokół. To będzie rytuał idealny na tak wyjątkową noc.
A może zamiast spacerów, wystaw i wernisaży, chcecie po prostu posłuchać muzyki?
Pobujać się w jamajskim rytmie możecie w beach bar Boogaloo, gdzie JAH LOVE CREW otwiera sezon na żoliborskiej plaży. A może coś pomiędzy czillowym bujaniem i szalonym tańcem? W tym wypadku słusznym wyjściem jest pójście na Bracką 20, gdzie odbywa się melting point. Usłyszycie klimaty dub, minimal oraz microhouse.
Nie mogę się zdecydować, co chcę robić w życiu, więc piszę dla Going., robię muzyczkę jako IKARVS (@ikarvski), jestem modelem (@pomyslav) i dezynfekuję toksyczną męskość w Grupie Performatywnej Chłopaki.