Czytasz teraz
Zanurz się w świecie wirtualnym – w Łodzi startuje konferencja Nowe Narracje Wizualne
Opinie

Zanurz się w świecie wirtualnym – w Łodzi startuje konferencja Nowe Narracje Wizualne

Przez najbliższy weekend Łódź stanie się stolicą wirtualnych technologii. W czasie bezpłatnej konferencji Nowe Narracje Wizualne posłuchamy debat o zmianach w kulturze współczesnej i sztuce filmowej. Obejrzymy też wystawę VR oraz tematyczne pokazy filmowe.

Jeśli interesuje Was sztuka, technologia czy nowe media, koniecznie zajrzyjcie na konferencję Nowe Narracje Wizualne, która obywa się 1-3 lipca w Łodzi. Przed nami trzy dni gorących debat w międzynarodowym gronie twórców. Rozmówcami będą zarówno artyści i producenci, jak i badacze czy pasjonaci technologii i sztuki filmowej. Obejrzycie też wystawę utworów w technologii wirtualnej rzeczywistości i program pokazów kinowych. Wszystko na terenie legendarnej Łódzkiej Szkoły Filmowej, zwanej pieszczotliwie filmówką.

Wstęp wolny. Rejestracja na stronie konferencji.

Jak mówią organizatorzy: Zmiana, która dokonała się na przestrzeni ostatnich lat dotyczy naszej relacji z technologią, jej coraz wyraźniejszej obecności w „realnym” świecie, niemal niewidocznego wtapiania się interfejsów w nasze doświadczanie codzienności. Katalizatora tej sytuacji upatrują w okresie pandemii, który wpłynął na naszą konsumpcję treści dostępnych w formule on-line. Dynamika przemian następującej w tej sferze sprawia, że tym bardziej istotny staje się namysł nad jej możliwościami, ograniczeniami czy płynącymi z niej wyzwaniami.

Projekcje i instalacje

W czasie konferencji między innymi obsypany nagrodami Goliath. Playing with Reality studia Anagram, który za pomocą animacji opowiada o doświadczeniu schizofrenii. Bada granice rzeczywistości, jednocześnie mówiąc też o sile społeczności graczy. Z kolei MYRIAD Leny Thiele porusza temat migracji zwierząt w dobie antropocenu.

Zobacz również
macklemore

Nowe Narracje Wizualne
Umarłe miasto, reż. Krzysztof Grudziński

Mamy tu fanów opery? Umarłe Miasto Krzysztofa Grudzińskiego to operowy utwór VR z krajobrazem postpandemicznego miasta w tle. Multiverse – dzieło Roberta Mleczki i Radomira Majewskiego to instalacja VR, otwierająca temat skłonności do zniszczeń, tkwiącej w ludzkiej naturze. Gratką w programie są na pewno Mechaniczne dusze, francuskiej reżyserki Gaëlle Moure. To interaktywne doświadczenie, tworzone przez wirtualną rzeczywistość, silnik analityczny i grupę aktorów.

Spotkania z ekspertami

W gronie zaproszonych gości znaleźli się m.in. eseista filmowy Ariel Avissar, filozof mediów działający na styku kultury cyfrowej, polityki, sztuki i technologii Gary Hall, badacz interaktywnych narracji Hartmut Koenitz, twórczyni nagradzanego utworu NetWars Lena Thiele oraz kulturoznawczyni, literaturoznawczyni i artystka Joanna Żylińska.

Co jeszcze słychać w kulturze?

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony