Czytasz
Nowy projekt Unsound Festival – w Warszawie wystąpi laureatka Oscara

Nowy projekt Unsound Festival – w Warszawie wystąpi laureatka Oscara

Hildur Guðnadóttir Unsound Festival Ephemera Mińska Warszawa koncerty MORE Oscar Emmy Chernobyl

We wrześniu w Warszawie odbędą się dwa koncerty islandzkiej kompozytorki Hildur Guðnadóttir. Pod tajemniczym szyldem Ephemera organizuje je Unsound Festival.

Co prawda, islandzka artystka otrzymała Oscara (i Złoty Glob) za soundtrack do Jokera, ale jej kompozycje do serialu Czarnobyl, który okazał się wielkim hitem stacji HBO, również nie pozostały niezauważone. Hildur Guðnadóttir została wyróżniona statuetkami BAFTA oraz Emmy, czyli jednymi z najważniejszych nagród w świecie telewizji.

Na ubiegłorocznym Unsoundzie Islandka zaprezentowała światową premierę swojego koncery Chernobyl live. We wrześniu wróci z dwoma występami, które odbędą się w ramach nowego multidyscyplinarnego festiwalu Ephemera. Na scenie artystce towarzyszyć będzie zespół, w którego skład wchodzą współautorzy kompozycji Sam Slater i Chris Watson, Francesco Donadello oraz Theresa Baumgartner odpowiedzialna za światła i scenografię. Nagranie z wydarzenia stanie się częścią specjalnego dokumentu oraz zostanie w późniejszym terminie udostępnione online.

Całość odbędzie się w Warszawie, jednak póki co, nie mamy żadnych szczegółowych informacji dotyczących nowego festiwalu. Wiemy jedynie, że headlinerką Ephemery będzie właśnie Guðnadóttir. Możemy się zatem spodziewać występów polskich artystek i artystów, bo jak wiemy, ze względu na pandemię koronawirusa podróżowanie, jak i bookowanie zagranicznych wykonawczyń i wykonawców jest znacznie utrudnione.

Jeśli chodzi o sam koncept Ephemery, ma to być festiwal, podczas którego przecinać się będą różne dziedziny sztuki. Będzie muzyka, będzie scena klubowa, a także teatr i sztuki wizualne. Organizatorzy chcą skupiać się zarówno na międzynarodowej scenie, jak i promować lokalnych artystów i artystki. W festiwal zaangażowane będą warszawskie instytucje kulturalne, ośrodki sztuki oraz ruchy aktywistyczne.

Sprawdź też

Mat Schulz, współdyrektor artystyczny festiwalu podkreśla wspólnotowy i lokalny charakter wydarzenia. „Chcemy, żeby zaproszeni przez nas goście przyjeżdżali na Ephemerę raczej pociągiem lub samochodem, niż samolotem. Chcemy reagować na zmieniającą się rzeczywistość i współczesne problemy, również pod względem organizacyjnym. Wierzymy, że festiwal stanie się platformą do wspólnych działań twórczych. To jedyne wydarzenia odbywające się offline, jakie planujemy w tym roku. Krakowski Unsound został zaadaptowany w całości do formatu wirtualnego oraz poszerzony o publikację książkową, kompilację muzyczną oraz dyskusje online. Wydarzenia te zaczną się w październiku” – dodaje Schulz.

UPDATE: Podczas festiwalu Ephemera odbędą się również koncerty Lyry Pramuk, Antoniny Nowackiej (oba na Placu Zabaw) i Andrzeja Nowaka (TR Warszawa) oraz performance Alexa BaczyńskiegoJenkinsa w Nowym Teatrze. Chernobyl live, występ Pramuk i Nowackiej będą częścią częścią weekendu zamykającego wystawę w Muzeum Sztuki Nowoczesnej „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany”.

Bilety na oba koncerty Hildur Guðnadóttir presents Chernobyl (feat. Chris Watson & Sam Slater) dostępne są w Going. Zapiszcie datę: 12 września, pierwszy występ o godzinie 17:00, drugi o 20:00. Adres: Mińska 65. Do zobaczenia!

Copyright © Going. 2020 • Wszelkie prawa zastrzeżone