Czytasz
Ona ubiera polskich raperów…i nie tylko. Rozmowa z Charlotte Tomaszewską

Ona ubiera polskich raperów…i nie tylko. Rozmowa z Charlotte Tomaszewską

Choć nigdy nie chciała być stylistką raperów, ubiera najgorętsze nazwiska polskiej rapgry.

Charlotte Tomaszewska pochodzi raczej ze świata mody niż hip-hopu. Niemniej, świeże i nieszablonowe spojrzenie na modę w rapie sprawia, że ufają jej największe nazwiska polskiego hip-hopu. Jej dziełem są takie stylówki, jak choćby zielony garnitur Maty z gali Bestsellery Empiku. Kogo jeszcze ubierała? Kto ma wg niej najlepszy styl w polskim rapie? Tego dowiecie się z naszego wywiadu.

Charlotte Tomaszewska – rozmowa

Czy masz swoją jedną ulubioną stylizację, którą stworzyłaś do teledysku?

Chyba najbardziej lubię look kilkunastu Szczyli w klipu do utworu Hiphopkryta.

kadr z klipu Szczyl – “Hiphopkryta” / dir. Grajper, dop. Mateusz Dziekoński

Czy uważasz, że istnieje coś takiego, jak moda teledyskowa? Mam na myśli to, czy istnieje jakiś rodzaj ubioru, który bardziej pasuje do klipu niż np. na sesję foto czy koncert?

W moim podejściu coś takiego zdecydowanie nie istnieje. Każdy projekt traktuję bardzo indywidualnie. Zaczynam od czytania scenariusza, sprawdzam miejsce i historię bohaterów. Teledysk i koncert są formą ruchomą, a zdjęcia to zatrzymanie sytuacji, więc w moim odczuciu to zupełnie inne podejście do ubioru. 

Nigdy nie planowałam być stylistką raperów i do dziś się za taką nie uważam. To, że miałam okazję z wieloma pracować, wyszło bardzo naturalnie. Rap w Polsce ma największe zasięgi, zatem ilość projektów, które odbywają się wokół niego, jest zdecydowanie największa. Zaczynając moje działania, chciałam przede wszystkim odejść od typowych czarnych bluz z kapturem i złotych łańcuchów! Dziś czuję, że udało mi się to dość dobrze 🙂 Kaptura użyłam raz, z Kukonem. Chłopak leciał na Islandię i chciałam, żeby było mu tam ciepło (haha)

Charlotte Tomaszewska
Kukon – Batman dir. & dop. Nikodem Marek

Jakie są nowe trendy w raperskich stylówkach wg Ciebie? Czy to np. marynarki, które widać było chociażby u Kacperczyków lub Szczyla?

Dla Kacperczyków miałam stworzyć outfity na okładkę nowego albumu oraz następującej po nim trasy.  Kiedy ich menadżer wyjawił mi tytuł płyty Kryzys wieku wczesnego, w głowie od razu pojawił mi się garnitur z dziecięcymi rysunkami. To połączenie wydało mi się instant skojarzeniem do super gry słownej wymyślonej przez braci.

charlotte tomaszewska
fot. Karolina Wojtas

Szczyla ubrałam w marynarkę dwa razy – pierwszy do mojego autorskiego projektu, który ukazał się w NEWONCE Paper (Warszawa 2020). Pokazywał on różnorodność warszawskich ulic.

charlotte tomaszewska
Warszawa 2020 / fot. Gosia Turczyńska, creative, art direction & styling Charlotte Tomaszewska

Drugi raz był przy okazji jego teledysku do utworu Anastazja. Szczyl miał tam dwie odsłony – kuriera popularnej firmy o żółtoczerwonych barwach, a następnie nocno-klubowej. Garnitur wydał mi się mocnym przełamaniem pierwszej, roboczej sytuacji. W dodatku świetnie współgrał z vintage scenografią łódzkiego klubu, w którym kręciliśmy ten obraz. W ogóle komplet marynarka + spodnie to męski uniform wszech czasów. Nie sądzę żeby określenie jest modny było dla niego właściwe, gdyż od dziesiątek lat nie stał się passe. Każdy mężczyzna wygląda w nim totalnie sexy.

Anastazja dir. Andiamo, dop. Igor Połaniewicz

Który raper lub raperka w Polsce ma Twoim zdaniem najciekawszy styl?

Bardzo szanuje otwartość Kukona. Widać, na przestrzeni czasu, że super się rozwija. Lubię też „no styl” i samo – dystans Maty. Stylowo zdecydowanie wyróżniają się chłopaki z Tonfy!

Kukon i inni królowie klubowego brzmienia w polskim rapie

Czy na ogół raperzy godzą się na Twoją wizję, czy mają wiele do powiedzenia? 

Pracuję w charakterze stylistki a nie personal shopper’ki. Moja wizja wychodzi od wielu składowych m.in. konceptu na dany projekt, czasem potrzeby danego artysty bądź artystki.  Klipy to zazwyczaj minimalne wynagrodzenia, dlatego nie wyobrażam sobie aby moja wizja nie była uwzględniona w finalnym efekcie. Artyści bądź ich management wybierają mnie, a nie kogoś innego, żeby dostać dany charakter. Tak było choćby ze Skutym Bobo i Bestsellerami Empiku. Na 5 h przed galą usłyszałam “garnitur”. Skoro rzecz miała również być o wolnych konopiach, powiedziałam może garnitur w kolorze zielonym…?

charlotte tomaszewska
Mata, Bestsellery Empiku 2022

Czy w swoich pomysłach na ich stylizacje inspirujesz się zachodnimi raperami?

Staram się zupełnie nie oglądać innych artystów, szczególnie tych hip-hopowych! Nie chcę się sugerować czy nieświadomie powtarzać powstałych już połączeń. Jedyną osobą, którą na początku oglądałam, jest A$AP Rocky. On jest absolutnym królem, życzę wszystkim choć w połowie tak otwartej głowy jaką ma on.

Sprawdź też

A$AP Rocky

Masz jakieś marki albo projektantów, z których ubrań korzystasz najchętniej?

I tu znów – wszystko zależy od danego projektu i jego treści. To co zadziała przy jednym przy drugim już niekoniecznie. Niemniej lubię sięgać po naszych rodzimych projektantów. Mamy mnóstwo utalentowanych ludzi, wolę młodych polskich projektantów niż rzeczy z Vitkaca. 

charlotte tomaszewska
Otsochodzi / fot. Tatiana & Karol

Jeśli mogłabyś wybrać dowolną artystkę/artystę z całego świata, kogo najbardziej chciałabyś ubrać?

Björk.

Czym praca z raperami różni się od tej z innymi artystami?

Raperzy częściej się spóźniają! (hahaha)

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone