Czytasz
Rap to nowa elektronika? Mr Polska i inni królowie klubowego brzmienia w PL rapie

Rap to nowa elektronika? Mr Polska i inni królowie klubowego brzmienia w PL rapie

Nie da się nie zauważyć, że polski rap a.d. 2022 często równie dobrze nadaje się do nawijania, jak i świrowania na parkiecie.

Rap to nowa muzyka klubowa i wiedzą to nie tylko Mr Polska i Kukon. Największe gwiazdy, jak Drake i Beyonce, właśnie wydały albumy, których wspólnym mianownikiem jest muzyka house (a w magazynie MORE Patryk Wojciechowski sprawdził, kto zrobił to lepiej). Coś jest na rzeczy – elektronika coraz częściej staje się podkładem do nawijki nie tylko u największych zagranicznych gwiazd, ale i w naszej rapgrze.

Mr Polska

mr. polska
Mr. Polska

Mr Polska, który całe życie mieszkał w Holandii, gdzie tradycja muzyki elektronicznej jest wielka, zapewne spędził sporo czasu na tamtejszych imprezach. House’owe pianinko oraz mocarny, elektroniczny bit to elementy, które napędzają oba bangery Mr Polski – Złote Tarasy oraz Awaryjne Światła. Mr Polska czy jednak Ibiza?

Kukon

Na ostatniej płycie Kukona, ROUGH N’ GENTLE, roi się od elektroniki. Mamy tu zarówno nieprzemijającą zajwakę na ejtisowy synthwave (35mm, Casting), jak i bardziej współczesne mariaże rapu z szybszą elektroniką. No i oczywiście sporo potężnych basów rodem z UK. Naszym zdaniem najfajniej siada to na only&one – bit w klimacie lo-fi house’u idealnie dopełnia tutaj zamglone, mroczne brzmienie, charakterystyczne dla Kukona. Symbolicznym gestem było również zaproszenie do współpracy duet Rysy – jednych z największych kotów polskiej elektroniki.

Kabe

Producenci_tki muzyki elektronicznej, szczególnie w obszarze EDM, lubią sięgać po stare hity i, wykorzystując supermoc nostalgii, dawać im drugie życie. Po ten zabieg sięgnął Kabe w swoim Cały hajs. Odkurzenie Pump It Up Danzela z nowym tekstem o hajsie? To nie mogło się nie udać. Szczególnie, jeśli spojrzymy na to, jak memiczność sprawdza się w polskim rapie. A Danzel to materiał idealny. Nie dość, że wzbudza nostalgię, to jest chodzącym memem.

Sprawdź też
Najlepsze rapowe płyty 2023

Pezet

W kontekście elektronicznych inspiracji w rapie po prostu nie możemy pominąć starego, dobrego Pezeciaka. Jego Radio Pezet było hołdem dla dubstepu, a nowsze dokonania rapera również rozkręcają parkiety w całej Polsce. Magenta jest tego najlepszym przykładem. Więcej o elektronice u Pezeta przeczytacie tu:

Nie tylko Mr Polska – Pezet to król elektroniki w rapie

Rzabka

Najmocniejsze na koniec. U Rzabki nie znajdziecie żadnych luźnych elektronicznych inspiracji czy grzecznych bitów. Zamiast tego – jazda w czystej postaci. Rzabka odwołuje się najszybszych odmian elektroniki, m.in. hardbassu. Zarówno w dźwiękach, jak i tekstach, które najczęściej są po prostu opisami rejwów ze wszystkimi szczegółami.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone