"Znaczy ogólnie to interesowania, zainteresowania to dyskoteki, chłopaki i ogólnie…
Osiemnasta edycja festiwalu Watch Docs. Prawa człowieka w filmie, rozpoczyna się już 6 grudnia. Kilkadziesiąt dokumentów o najbardziej aktualnych zjawiskach i ludzkich problemach na całym ziemskim globie, to jedno z najważniejszych kinematograficznych wydarzeń w naszym kraju.
Skutki wojen, prawa społeczności LGBT, sytuacja kobiet na świecie, zmiany klimatyczne. Wraz ze wzrostem świadomości ludzi, rośnie ich wrażliwość na wiele tematów. Prawa człowieka są wśród nich i właśnie na tym skupiony jest Watch Docs, czyli jedno z największych i najstarszych wydarzeń tego typu na świcie. Od 2001 roku jego organizatorzy, dzięki filmom dokumentalnym najwyższej jakości, przybliżają nam problemy i zjawiska, obok których bardzo często przechodzimy obojętnie. Bądź nawet nie zdajemy sobie z nich sprawy.
Kolejna, osiemnasta już edycja Watch Docs. Prawa człowieka w filmie, rozpocznie się niebawem. Od szóstego do trzynastego grudnia będziemy mogli zobaczyć kilkadziesiąt produkcji z całego świata. Patrząc na program wiemy, że nie będzie lekko – w przypadku tego festiwalu pojęcie tabu nie istnieje. Musimy szerzej otworzyć nasze oczy, popisać się empatią, wyrozumiałością, a w czasie seansów dowiadujemy się rzeczy, o których często być może nie chcielibyśmy wiedzieć. Już same tytuły („Mój tata jest bratem mamy”, „Matka wystawia syna na strzał”, „Cała prawda o robotach mordercach”) sugerują, z czym będziemy musieli się zmierzyć. Taki zimny prysznic pozwoli nam na pewno spojrzeć na wiele rzeczy z zupełnie innej perspektywy.
Watch Docs nie pominie też obszaru, nad którym w ostatnim czasie toczą się najgorętsze dyskusje – zmian klimatycznych. Podczas gdy w Katowicach światowi przywódcy będą omawiać politykę w tym zakresie, my możemy wziąć udział w pokazie specjalnym filmu Kiribati Tonie. Dokument ukazuje drastycznie zmieniającą się codzienność mieszkańców małej wyspy na Oceanie Spokojnym. Za kilka kilka lat z powodu globalnego ocieplenia stracą oni swoje domy, bo Kiribati znajdzie się pod wodą. Film pokazuje, jak nasze wybory i styl życia wpływają na życie ludzi po drugiej stronie globu.
Rozpoczęcie festiwalu już niebawem, dlatego jeśli jeszcze tego nie zrobiliście – sprawdźcie zaplanowane projekcje, wybierzcie interesujące Was pozycje i idźcie do kina!
"Znaczy ogólnie to interesowania, zainteresowania to dyskoteki, chłopaki i ogólnie takie takie. Ale w miarę to nauka mnie najbardziej kręci i w ogóle mam nadzieję na przyszłość". Ponadto uliczne trendy, szeroko pojęty lifestyle i eksplorowanie warszawskich zakamarków. Często nie śpię, bo scrolluję TikToka.