Czytasz
Oto najpopularniejsze single i albumy 2023 roku. Kto na szczycie?

Oto najpopularniejsze single i albumy 2023 roku. Kto na szczycie?

Najpopularniejsze albumy 2023

Jak co roku Związek Producentów Audio Video przygotował podsumowanie OLiS-u. Wiemy już, jakie były najpopularniejsze single i albumy 2023 roku.

Rap w Polsce ma się dobrze

Niekwestionowanym królem zestawienia, które łączy w sobie wyniki sprzedaży fizycznej i cyfrowej, został Dawid Podsiadło wraz ze swoim albumem Lata dwudzieste. Na miejscu drugim znalazł się Kuban oraz jego płyta spokój., a tuż za nim ustawił się duet PRO8L3M z krążkiem PROXL3M. Następnie w zestawieniu możemy znaleźć sanah i jej poetyckie wydawnictwo oraz Aviego z albumem Mały Książę, który zamyka pierwszą piątkę podsumowania.

Jak widać, polscy słuchacze wciąż lubią rap i nie zamierzają od niego odchodzić. Dowodem tego jest również podsumowanie odnoszące się do najpopularniejszych albumów w streamingu. Co prawda na pierwszym miejscu ponownie uplasował się Podsiadło, jednak tuż za nim znalazł się Guzior z wydanym w 2020 roku albumem Pleśń, a TOP 3 zestawienia zamknął Kuban. Ciekawa sytuacja wydarzyła się tuż za podium, ponieważ na czwartym miejscu możemy zobaczyć zespół Arctic Monkeys wraz z płytą AM. Na końcu pierwszej piątki znajduje się Oki i jego album PRODUKT47 z 2022 roku.

Po nocy przychodzi dzień, a Drake krytykuje Grammy. Te nagrody g*wno znaczą!

Najpopularniejsze albumy 2023 roku: słuchacze cenią rodzimych artystów

Kolejną zauważalną kwestią jest to, że wśród najpopularniejszych płyt oraz singli nie znajduje się zbyt duża ilość muzyki pochodzącej z dyskografii zagranicznych artystów. Wygląda na to, że polscy wykonawcy otrzymują ogromne wsparcie ze strony rodzimych słuchaczy. Jeśli chodzi o płyty fizyczne, które Polacy kupowali najczęściej, pierwsze miejsce zajmuje wydawnictwo PROXL3M autorstwa składu PRO8L3M. Na drugim miejscu możemy zobaczyć Podsiadłę i jego Lata dwudzieste, a na trzecim sanah z płytą sanah śpiewa Poezyje. Krążki pochodzące od zagranicznych wykonawców zajmują jedynie dwa miejsca w tym zestawieniu. Tymi szczęśliwcami okazały się legendarne zespoły, czyli Metallica i Depeche Mode.

Wśród najczęściej streamowanych singli ponownie można zauważyć mocny skład polskich wykonawców. W pierwszej piątce zestawienia kolejno ustawiły się numery takie jak: Taxi od Kizo i Bletki, Flowers autorstwa Miley Cyrus, 5 influencerek od Zeamsone, mori wydany przez Podsiadłę oraz Nim zajdzie słońce, czyli przebój Dody i Smolastego.

Sprawdź też
Frank Turner

Nieco sentymentalnie zrobiło się w zestawieniu dotyczącym winyli, ponieważ na pierwszym miejscu najchętniej kupowanych znalazł się box od zespołu Kult przygotowany z okazji 41 lat istnienia zespołu. Drugie miejsce należy do grupy Myslovitz i albumu Miłość w czasach popkultury. Top 3 płyt analogowych zamyka zespół Depeche Mode i ich Memento Mori.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone