Czytasz
Zwycięzca festiwalu w Cannes, nowy Tarantino i Żuławski na podstawie Żuławskiego – oto pełny program 19. MFF Nowe Horyzonty

Zwycięzca festiwalu w Cannes, nowy Tarantino i Żuławski na podstawie Żuławskiego – oto pełny program 19. MFF Nowe Horyzonty

Nowe Horyzonty Brad Pitt Going. Tarantino filmy

Nowe Horyzonty to nasz obowiązkowy punkt na mapie letnich festiwali. Jeśli oglądać światowe premiery, wyjątkowe retrospektywy i premierowe pokazy to właśnie tam!

Właśnie poznaliśmy pełny program wrocławskiego święta kinematografii. Czego spodziewać się po tegorocznej, 19. edycji MFF Nowe Horyzonty? Można strzelać w ciemno: będzie dużo gorących pokazów premierowych, ważnych retrospektyw i zaskakujących wyborów. Największy mainstreamowy punkt festiwalu? Z pewnością najnowszy film Quentina TarantinoOnce Upon a Time in Hollywood, w którym zagrają takie gwiazdy kina, jak Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Al Pacino, Margot Robbie czy Kurt Russell, a także polski rodzynek, Rafał Zawierucha, wcielający się w rolę Romana Polańskiego. Ale o tym już wszem i wobec wiadomo, magazyny trąbią na lewo i prawo, żadna to niespodzianka i tajemnica. Przyjrzyjmy się mniej hajpowanym punktom programu.

Co zatem oprócz Tarantino? Koreański zdobywca Złotej Palmy, czyli Bong Joon-ho z filmem Parasite. Ponoć najdojrzalszy i najbardziej złożony obraz Koreańczyka, który radował nasze oczy i umysły Snowpiercerem, Okją czy Hostem. Powrót Almodovara do formy? Ból i blask z rewelacyjnym Antonio Banderasem i zawsze ujmującą Penelope Cruz to podobno jego najlepsze dzieło od lat. Czy to prawda, przekonamy się na festiwalu. Ważnym elementem tegorocznej edycji będzie światowa premiera Mowy ptaków Xawerego Żuławskiego, według scenariusza jego wybitnego ojca Andrzeja Żuławskiego. Ze światowym premier warto jeszcze wymienić nowy film Agnieszki Holland (Obywatel Jones), Matthias & Maxime Xaviera Dolana i Il traditore Marco Bellocchio.

Na Nowych Horyzontach równie ważne są sekcje mistrzów i retrospektywy. Tegoroczna edycja przypomni nam filmy Shūjiego Terayamy, Alberta Serry, Oliviera Assayasa czy Albertiny Carri. Z kolei mistrzowskie świeżynki zaprezentują Julian Schnabl, Carlos Reygadas, Isaki Lacuesta, Kleber Mendonca Filho i Julian Dornelles oraz Abel Ferrara.

Sprawdź też
Quentin Tarantino The Movie Critic

Jeśli chodzi o pozostałe festiwalowe sekcje to jaramy się na samą myśl o cyklu Trzecie Oko, który będzie przedstawiał “portrety czarownic – zarówno dawnych wiedźm, jak i współczesnych kobiet, które poszukują duchowości w zlaicyzowanym świecie.” W ramach Mokrych Snów obejrzymy natomiast wybrane – często zakazane – filmy erotyczne z lat 70. W ramach wyzwań – z okazji 25-lecia premiery będziemy mieli okazję zobaczyć słynne, trwające blisko 8 godzin Szatańskie tango Béli Tarra. Pełny program znajdziecie pod tym linkiem.

19. MFF Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 25 lipca – 4 sierpnia we Wrocławiu. My będziemy!

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone