Piosenka Drake’a i The Weeknda wygenerowana przez AI zgłoszona do Grammy
Słucham hip-hopu odkąd pamiętam. Do tego doszło zamiłowanie do humoru…
Viralowa piosenka Heart on My Sleeve, która zawiera wygenerowane przez sztuczną inteligencję wokale naśladujące głosy Drake’a i The Weeknda, została zgłoszona do nagrody Grammy. Według dyrektora naczelnego Recording Academy Harveya Masona Jr. może kwalifikować się do wygrania.
AKTUALIZACJA: Dyrektor generalny Recording Academy Harvey Mason odwołał swoje pierwotne oświadczenie. Potwierdził, że wygenerowany przez sztuczną inteligencję utwór Heart on My Sleeve, który wykorzystuje głosy Drake’a i The Weeknda, nie kwalifikuje się do GRAMMY.
Wykonawca wycofuje się ze swojego oświadczenia. Niedawno powiedział New York Times’owi, że ta piosenka z kreatywnego punktu widzenia absolutnie kwalifikuje się, ponieważ napisał ją człowiek. Sprecyzował całą sprawę na swoim Instagramie:
Heart on My Sleeve wykorzystująca modelowanie głosu AI, które brzmi jak Drake i The Weeknd, nie kwalifikuje się do rozważenia GRAMMY. Pozwólcie, że będę bardzo, bardzo jasny: mimo że został napisany przez ludzkiego twórcę, wokale nie zostały legalnie uzyskane, wokale nie zostały zatwierdzone przez wytwórnię lub artystów, a piosenka nie jest dostępna komercyjnie i dlatego nie kwalifikuje się.
Podchodzę do tego bardzo poważnie, dodał Mason. To wszystko jest skomplikowane i dzieje się naprawdę szybko. Jestem pewien, że rzeczy będą musiały nadal ewoluować i zmieniać się. Ale proszę, proszę, nie dajcie się zmylić. Akademia jest po to, by wspierać, bronić, chronić i reprezentować ludzkich artystów i twórców.
Oryginalny tekst:
Piosenka autorstwa Drake’a i The Weeknda została napisana i wyprodukowana przez anonimowego producenta o ksywie Ghostwriter. Dzieło wywołało poruszenie w branży muzycznej po tym, jak stało się viralem w serwisach streamingowych w kwietniu. Jednak w ciągu kilku dni Universal Music Group wysłało prośbę o usunięcie utworu do DSP. I tak też się stało. W tym czasie oświadczenie Universal udostępniono na Billboardzie, krytykując utwór za naruszające prawo treści stworzone przy użyciu generatywnej sztucznej inteligencji. Od tego czasu utwór był dostępny tylko we fragmentach i przesyłanych przez nieoficjalne strony trzecie.
Niemniej jednak Ghostwriter aktywnie działa na rzecz uznania muzyki stworzonej przy użyciu technologii AI, a przedstawiciel producenta potwierdził dla The New York Times, że Heart on My Sleeve zgłoszono do nagrody Grammy w dwóch kategoriach: Najlepsza Piosenka Rap i Piosenka Roku. Obie z nich trafiają do autora utworu, a nie wykonawcy. Niewykluczone więc, że utwór faktycznie otrzyma nominacje, co byłoby nie lada niespodzianką.
W rozmowie z The New York Times Mason wyjaśnił, że piosenka może zostać zakwalifikowana ze względów kreatywnych. Przedstawiciel Ghostwritera, który również jest anonimowy, potwierdził, że Heart on My Sleeve to oryginalna kompozycja napisana i nagrana przez ludzi. Z tego powodu Mason uznaje ją za absolutnie kwalifikowalną, ponieważ napisał ją człowiek.
Jest jednak jedna przeszkoda na drodze Ghostwritera do Grammy, a jest nią kwestia dostępności komercyjnej, która jest warunkiem uzyskania nominacji. Zgodnie z artykułem Recording Academy musi potwierdzić, że utwór jest dostępny w całym kraju za pośrednictwem sklepów stacjonarnych, zewnętrznych sprzedawców internetowych i/lub usług streamingowych. Ze względu na usunięcie z DSP może to być koniec drogi dla Heart on My Sleeve. Z drugiej strony, przedstawiciel autora powiedział, że byli oni świadomi tego wymogu.
Przeczytajcie więcej o fenomenie AI!
Masonowi i innym osobom z Recording Academy ten epizod służy jako świetne studium przypadku. Najważniejsze w sztuce generowanej przez sztuczną inteligencję jest to, że Recording Academy nadal chce, aby ludzie otrzymywali uznanie za ludzką pracę, którą wykonali. – To jest rozróżnienie, którego próbujemy dokonać – powiedział Mason w wywiadzie dla Variety w lipcu tego roku. – To ludzka nagroda podkreślająca doskonałość, napędzana ludzką kreatywnością… Jeśli człowiek napisze utwór, a sztuczna inteligencja zostanie użyta do modelowania głosu, stworzenia nowego głosu lub użycia głosu kogoś innego, wykonanie nie będzie się kwalifikować, ale napisanie utworu i tekstu lub górnej linii będzie absolutnie kwalifikować się do nagrody.
W międzyczasie Ghostwriter wykonał jeszcze więcej uwertur do świata muzyki. Według publikacji spotkali się z wpływowymi postaciami z branży muzycznej i technologicznej, aby omówić sztuczną inteligencję i jej potencjał. Dodatkowo zaprezentowali drugi utwór: piosenkę Travisa Scotta i 21 Savage’a zatytułowaną Whiplash. Podobnie jak Heart on My Sleeve piosenkę napisał człowiek. Głosy artystów natomiast wyprodukowano za pomocą modelu generowanego przez sztuczną inteligencję.
Słucham hip-hopu odkąd pamiętam. Do tego doszło zamiłowanie do humoru internetowego - i tak powstał Raportażysta. Cała ta memiczna otoczka to tylko część mojej działalności - chcę również uderzać w poważniejszą publicystykę i znajdować w rapach bardziej wartościowe treści. Ostatnimi czasy doskonale odnajduję się także w tematach przyrodniczych i ekologicznych.