Czytasz teraz
Eseje, Bieszczady i Jezus. Polecamy 5 książek na długi wielkanocny weekend (i nie tylko)
Opinie

Eseje, Bieszczady i Jezus. Polecamy 5 książek na długi wielkanocny weekend (i nie tylko)

książek Najder Moja Osoba Going. zostan w domu Empik Premium

Jakiś czas temu polecaliśmy Wam książki, które idealnie przydadzą się na czas domowej izolacji, kwarantanny, lockdownu czy social distancingu. Teraz wracamy z kolejną porcją solidnych lektur!

Przed Wami pięć książek, które warto wchłonąć nie tylko dla znakomitej rozrywki i miło upływającego czasu, ale również dla sporych pokładów wiedzy (często niezbędnej), która może pomóc nam w rozumieniu świata, mechanizmów nim rządzących i na pewno będzie wsparciem w internetowych dyskusjach, o które łatwiej teraz niż kiedykolwiek wcześniej. Bieszczady, depresja, wspólnota, przedwojnie czy Kuba Wojewódzki – to tylko część z tematów poruszanych przez nasze książkowe propozycje.

Pamiętajcie również, że Empik udostępnił swoją usługę Premium za darmo i to aż na 60 dni. Dzięki temu możecie mieć dostęp do 11 tysięcy ebooków i audiobooków, a także nie płacić za dostawę. Brzmi jak sensowna opcja!

zdjęcia: materiały prasowe wydawnictw

Łukasz Najder – Moja Osoba (Wydawnictwo Czarne)

Najnowsza książka Łukasza Najdera, którego zapewne większość z Was kojarzy z bycia internetowym komentatorem rzeczywistości (co zresztą czyni w dość zabawny, ironiczny i precyzyjny sposób) to zbiór esejów, które ukazywały się na przestrzeni ostatnich lat, lub ukazały się w Mojej Osobie premierowo. Najder stawia bardzo błyskotliwe i słuszne tezy, bardzo celnie przygląda się naszej rzeczywistości, komentując ją w charakterystyczny dla siebie sposób. Co prawda, można się przyczepić do miejscami zbyt mocnej inspiracji Davidem Fosterem Wallace’em, ale generalnie nie ma wstydu. Czyta się dobrze, można wynieść sporo cennych obserwacji, a przy okazji cieszyć oczy i umysł znakomitą erudycją autora.

Rebecca Solnit – Nadzieja w Mroku (Wydawnictwo Karakter)

Książka Nadzieja w Mroku pierwotnie była esejem napisanym przez autorkę w 2004 roku, chwilę po amerykańskiej inwazji na Irak. Błyskawiczna odpowiedź Solnit na tamtejsze, jak się okazało (i czego można było się spodziewać) tragiczne w skutkach wydarzenia stała się internetowym viralem (pamiętajcie, w internecie AD 2004, czyli de facto jakieś milion lat temu), ludzie wysyłali sobie ten esej hurtowo, publikowany był w wielu magazynach i na opiniotwórczych portalach. Koniec końców, pisarka zdecydowała rozbudować się myśl do pełnowymiarowej książki, która w 2019 doczekała się polskiego przekładu (najnowsza wersja, sprzed 5 lat).

Bez spojlerowania i zdradzania przyjemności z czytania – jest to NIEZWYKLE aktualna książka i uważamy, że powinien ją przeczytać każdy, kto chce świadomie uczestniczyć w nowokształtującej się rzeczywistości.

Mikołaj Łoziński – Stramer (Wydawnictwo Literackie)

Nie bez powodu najnowsza książka Michała Łozińskiego wygrała większość (lub znalazła się w ścisłym topie) końcoworocznych rankingów za 2019 rok. My niedawno nadrobiliśmy zaległości i z pełną odpowiedzialnością podpisujemy się pod wszelkimi pochwałami. To znakomita powieść o zwykłych ludziach, z niebanalnymi emocjami, solidnymi dialogami i ciekawą analizą społeczną. Jeśli lubicie to uczucie, kiedy wsiąkacie w świat przedstawiony i żyjecie nim nawet poza książką, to takie właśnie emocje zapewnia Stramer.

Adam Robiński – Kiczery. Podróż przez Bieszczady (Wydawnictwo Czarne)

Tak, my też wzdrygamy się na samą myśl o przemielonym na wszystkie sposoby hasełku „a gdyby tak rzucić wszystko i wyruszyć w Bieszczady”, wiadomo. Na chwilę obecną żadne Bieszczady ani inne góry nie wchodzą w grę, zatem polecamy Wam telepatyczną wycieczkę w jeden z najpiękniejszych polskich terenów. Za sprawą kolejnej (po udanych Hajstrach) książki Robińskiego jest to możliwe i podane w bardzo ciekawej, przystępnej, przyjemnej, pełnej anegdot, nieznanych nam wcześniej faktów, i tak dalej, i tak dalej, formie. Uważajcie tylko, bo można łyknąć na raz.

Denis Johnson – Syn Jezusa (Wydawnictwo Karakter)

Niewiele ponad 100 stronnicowy zbiór opowiadań o nudzie i tęsknocie za jakimkolwiek sensem, zakrapianych alkoholem i tonących w oparach benzyny i szlugów. Krótkie, ale niezwykle intensywne doświadczenie.

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam ważną informację:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

Zobacz również
Yves

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem

– zachowaj co najmniej 1.5 metra odległości od osób, które kaszlą i kichają

– unikaj dużych zgromadzeń i skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590

Nie panikujcie, uważajcie!

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony