Czytasz
Portal Wilno-Lublin przywita nowe miasta. Zajrzycie nawet na inny kontynent!

Portal Wilno-Lublin przywita nowe miasta. Zajrzycie nawet na inny kontynent!

Portal Wilno-Lublin Dublin Nowy Jork

No to robi się jakby światowo. Portal Wilno-Lublin zyska nowe miejsca, w które będzie można zajrzeć. Jedno jest nawet, powiedzmy, do rymu!

Okno na świat stoi w Polsce

Chcielibyście odwiedzić Wilno? Wystarczy, że pojedziecie do Lublina. Większość z was kojarzy pewnie słynny portal, jaki w 2021 roku stanął na Placu Litewskim. Umożliwia on mieszkańcom i turystom podejrzenie, co ciekawego dzieje się u naszych sąsiadów. Wszystko odbywa się oczywiście w czasie rzeczywistym dzięki połączeniu internetowemu. I chociaż przez ekran portalu przejść niestety nie można, to pomachać już jak najbardziej tak. A to w czasach pandemii było niezwykle ważne.

Portal Wilno-Lublin zrobił furorę na arenie międzynarodowej. Zagraniczne media zastanawiały się przy okazji, kiedy pojawią się pierwsze teleporty na miarę tych ze sci-fi. Na to pytanie odpowiedzi nie znamy. Wiemy natomiast, że stolica Litwy ma w planach połączyć się w ten sam sposób z Rejkiawikiem i Londynem. Polska za to z Nowym Jorkiem i Dublinem. I chyba będziemy pierwsi.

Gdzie zjeść w Lublinie? Znów wiemy to dzięki… władzom miasta

Portal Wilno-Lublin: dołączają kolejne miasta

Niebawem, bo wiosną, będziecie mogli zajrzeć nie tylko do Wilna, ale też do Nowego Jorku i Dublina. Ratusz miejski w Lublinie oraz prezydent miasta poinformowali, że słynny portal chętnie przywita oba te miasta. – Wygląda na to, że nasz portal Lublin-Wilno, który swego czasu był ogromnym hitem i wzbudzał zainteresowanie Lublinem, znów przysporzy sławy naszemu miastu. Tej wiosny znacząco się zmieni, bo do polsko-litewskiego połączenia miast dołącza jeszcze jedna europejska metropolia: stolica Irlandii – Dublin oraz jedno z największych miast świata, czyli Nowy Jork – czytamy na Facebooku prezydenta Krzysztofa Żuka.

Bez obaw – widok z Wilna też zostanie. – Początkowo realizowane będą dwa równoległe połączenia: Nowy Jork – Dublin oraz Lublin – Wilno, a od lipca br. wszystkie cztery ośrodki połączą się razem w systemie rotacyjnymi – mówi Anna Czerwonka z biura prasowego ratusza. Gdzie dokładnie staną nowe ekrany? Ten w Nowym Jorku umieszczony będzie na Manhattanie, a dokładniej niedaleko Flatiron Builiding na Brodwayu. Ten w Dublinie naprzeciwko O’Connell Street, ukazując widok słynnego budynku The General Post Office i monumentu Spire.

Sprawdź też
Dzieła Moneta

To jednak nie wszystko. Portale mają stanąć na ulicach całego globu. – Po dołączeniu Dublina i Nowego Jorku projekt rozwija się w globalną sieć portali. To dopiero początek. Będziemy kontynuować nasz projekt nie tylko w dużych ośrodkach, ale także w mniejszych miejscowościach na planecie Ziemi – dodaje pomysłodawca projektu, Benediktas Gylys.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone