Czytasz
Powstały perfumy inspirowane popularnymi albumami. Jak pachną?

Powstały perfumy inspirowane popularnymi albumami. Jak pachną?

perfumy

Czy płyty mogą mieć zapachy? Okazuje się, że tak. Ktoś wpadł na pomysł zestawienia 10 znanych wydawnictw z perfumami, łącząc ze sobą podobne oktawy.

Perfumy: interes pachnący bogactwem

Nie od dziś wiadomo, że perfumach można zrobić niezły biznes. Obecnie branża perfumeryjna jest wyceniana na ponad 50 miliardów dolarów, a przewiduje się, że do 2028 roku kwota ta ma wzrosnąć aż do 77 miliardów. Nic więc dziwnego, że celebryci coraz częściej podążają tą ścieżką przedsiębiorczości i tworzą własne zapachy. Za matkę tego trendu uważa się Sophię Loren, która w 1981 roku wypuściła na rynek perfumy Sophia. Później furorę zrobiła Elizabeth Taylor i jej White Diamonds. Szacuje się, że flakonik tych oto perfum nadal jest sprzedawany co 15 sekund, a marka do 2018 roku wygenerowała… półtora miliarda dolarów przychodu.

Teraz chcąc wymienić osoby posiadające swoją linię perfum, nie starczyłoby nam czasu. Influencerzy, gwiazdy muzyki, sportu i filmów dla dorosłych… I chociaż temat wydaje się być oklepany, na ciekawy pomysł wpadła niedawno stacja radiowa dublab oraz organizacje The Institute for Art and Olfaction i Bighouse, którzy wydali zapachy inspirowane… 10 legendarnymi albumami.

Perfumy o zapachu rave’u? 165 BPMs to symfonia niekonwencjonalnych nut

Muzyka zamknięta w fiolkach

Jak pachną kultowe albumy wydane w latach 60., 70. i 80.? Dzięki nowemu projektowi Nose Music możemy się tego dowiedzieć. Organizacje te wzięły na tapet 10 popularnych krążków i zestawiły z nimi istniejące już perfumy. W każdym boksie znajdują się małe buteleczki.

  • Alice Coltrane (World Galaxy z 1972 roku)
  • Kraftwerk (Computer World z 1981 roku)
  • Fela Kuti (Upside Down z 1976 roku)
  • Augustus Pablo i King Tubby (King Tubbys Meets Rockers Uptown z 1976)
  • Brian Eno (Another Green World z 1975)
  • Nina Simone (Wild is the Wind z 1966 roku)
  • Os Mutantes (Os Mutantes z 1968 roku)
  • Prince (Purple Rain z 1984 roku)
  • Stevie Wonder (Songs in the Key of Life z 1976 roku)
  • The Velvet Underground (The Velvet Underground & Nico z 1967 roku).

Przez myśl przechodzi wam teraz pewnie pytanie: jak taka kolekcja może pachnieć? Computer World zespołu Kraftwerk zawiera w sobie nuty płytek drukowanych, podgrzewanego metalu i oświetlenia LED, natomiast debiutancka płyta The Velvet Underground to przejrzały banan spod gorącego światła halogenowego, a do tego gryzący dym papierosowy i odrobina czarnej skóry (ma to sens, gdy przypomnimy sobie okładkę krążka).

Życie i perfumy w synergii

Jak ktoś w ogóle na to wpadł? – Perfumiarz George William Septimus Piesse zasugerował, że może istnieć »oktawa zapachów podobna do oktawy w muzyce«. Od tego czasu wielu ludzi łączy zapachy i dźwięki, a teraz Nose Music prezentuje całkowicie spekulatywną relację pomiędzy muzyką, sztukami wizualnymi i perfumami – zdradził portalowi Muse by Clio Andrew Courtien, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Bighouse.

Sprawdź też
Daria ze Śląska

Pakiet 10 flakonów możecie kupić za jedyne 200 dolarów. Co istotne, zapachy nie powinny być rozpylane na skórze, a najlepsze odczucia zapewni wąchanie ich na papierowych paseczkach. W każdym pudełku znajduje się też książeczka z cytatami na temat relacji dźwięku i sztuką uznanych artystów.

Mamy nadzieję, że ludzie będą mogli wykorzystać to jako narzędzie, aby oderwać się od smutnego scrollowania playlist sterowanych algorytmami i usiąść (samotnie lub z przyjaciółmi), wspólnie ciesząc się tym wielozmysłowym doświadczeniem – dodał Courtien.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone