Czytasz
Prawie 150 filmów w programie 17. Millennium Docs Against Gravity – będzie co oglądać!

Prawie 150 filmów w programie 17. Millennium Docs Against Gravity – będzie co oglądać!

17. Millennium Docs Against Gravity festiwal karnety online kino Warszawa

Nie tak dawno pisaliśmy, że podczas 17. Millennium Docs Against Gravity będziecie mogli obejrzeć dokument o Quebonafide i powstawaniu albumu Romantic Psycho. Teraz prezentujemy Wam pełny program festiwalu.

17. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w tym roku w hybrydowej formie. Część seansów będzie do zobaczenia w kinach, część w internecie. 7 miast i długie godziny z prawie 150 dokumentami z całego świata.

Pierwsza ważna informacja jest taka, że w tym roku w programie pojawiają się cztery nowe sekcje – Pieniądze i władza, Zrozumieć Chiny, Prawa metafizyki oraz Z domowych archiwów. Program festiwalu tworzą także sekcje cieszące się ogromnym zainteresowaniem publiczności: Bohaterowie są wśród nas, Historie intymne, Miejsca czy Mistrzowie kina.

Wspólnie z Amnesty International Polska po raz kolejny zostanie przyznana nagroda dla najlepszego filmu o prawach człowieka w ramach sekcji Człowiek w kinie. Na uwagę zasługuje także sekcje Klimat na zmiany, prezentująca filmy ekologiczne. Do najlepszego z nich trafi statuetka Green Warsaw Award, sponsorowana przez m.st. Warszawy.

Co zatem obejrzymy podczas 17. MDAG? Filmów jest całkiem sporo, dlatego wybraliśmy dla Was kilka propozycji, bo jak mówią sami organizatorzy “Nie da się wyrazić złożoności i bogactwa tegorocznego programu w kilku słowach.”.

Ziemia jest niebieska jak pomarańcza to przerażająca historia rodziny z Donbasu, która podczas kręcenia filmu odtwarza swoje traumatyczne przeżycia z czasu wojny. Z kolei znakomitego reżysera Krystiana Lupy poznamy bliżej dzięki filmowi Spróbujmy skoczyć do studni. Odbudować Paradise i Ośmiornica, nauczycielka życia to filmy podejmujące bardzo aktualne tematy ekologii, wymierania gatunków, symbiozy i natury.

Sprawdź też
Leosia industry plant

fot. mat. prasowe/kadr z filmu Epicentrum

Co jeszcze zobaczymy podczas wczesnojesiennych seansów? M.in. Konfucjańskie marzenia o powracających do duchowych korzeni Chińczykach, Wiara i furia o Brazylijczykach stojących w obliczu konserwatywnej rewolucji oraz wybierzemy się do Kinszasy w Systemie K. A to tylko niewielki wycinek z pełnego, niezwykle bogatego festiwalowego programu.

Na festiwalu Millennium Docs Against Gravity pojawią się również znamienici goście. Wśród nich Hubert Sauper, którego Koszmar Darwina (2004) otrzymał Europejską Nagrodę Filmową oraz nominację do Oscara. Z kolei film Jesteśmy waszymi przyjaciółmi (2014) został nagrodzony Nagrodą Banku Millennium – Grand Prix Millennium Docs Against Gravity. W tym roku w czasie festiwalu oprócz dwóch wspomnianych wyżej tytułów, zostanie zaprezentowany najnowszy film mistrza, będący zapisem podróży do Hawany – Epicentrum. W ramach MDAG wygłosi on wykład mistrzowski. Drugim gościem będzie Jan Grarup, opowie podczas wykładu mistrzowskiego o fotografii – starzej siostrze kina. Wybitny korespondent wojenny jest bohaterem filmu Fotograf wojny Borisa Bertrama. Oprócz spotkania z fotografem będziemy mogli uczestniczyć w wystawie jego zdjęć Nasze codzienne ludobójstwa.

17. MDAG odbędzie się w dniach od 4 do 18 września w siedmiu miastach – Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy. Część z filmów zostanie następnie pokazana w trakcie odsłony online – od 19 września do 4 października.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone