Czytasz teraz
Prawie połowa młodych ludzi wolałaby dorastać w świecie bez internetu. To dane z nowego raportu BSI
Lifestyle

Prawie połowa młodych ludzi wolałaby dorastać w świecie bez internetu. To dane z nowego raportu BSI

problem z Internetem

Aż 70% osób w wieku 16-21 lat zadeklarowało za to, że długotrwałe przebywanie w sferze mediów społecznościowych wywołuje u nich dyskomfort.

British Standards Institution (BSI), czyli najstarsza na świecie instytucja zajmująca się tworzeniem norm, przedstawiła raport podczas 46. globalnego posiedzenia Komitetu Polityki Konsumenckiej ISO. Analiza bezpośrednio odnosi się do nowych regulacji wprowadzonych w kwietniu przez Ofcom. Organ nadzorujący rynek mediów i telekomunikacji nałożył na brytyjskie platformy cyfrowe obowiązek blokady niepożądanych treści przed nieletnimi użytkownikami. Muszą także usprawnić mechanizm usuwania materiałów, które zgłosiły dzieci albo ich rodzice.

Miłość w czasach Tindera. Natalia Kusiak opowiedziała nam, jak XXI wiek zmienił randkowanie

Ciemne strony technologii

BSI spróbowało nakreślić szersze tło wprowadzonych właśnie regulacji. – Młodemu pokoleniu obiecano technologię, która poszerzy możliwości, poprawi dostęp do informacji i zbliży do przyjaciół. (…) Faktycznie ma te dobre strony, ale tylko wtedy, gdy opiera się na zaufaniu, że prywatność, bezpieczeństwo, ochrona i dobre samopoczucie ludzi nie zostaną naruszone w procesie jej upowszechniania – przekonuje w oficjalnym komunikacie Susan Taylor Martin, dyrektorka generalna BSI.

Aby lepiej zrozumieć, czy te granice faktycznie bywają przekraczane, instytucja nie skorzystała z teoretycznych opracowań czy opinii rodziców. Zamiast tego oddała głos samym młodym. W jej badaniu wzięło udział 1293 Brytyjczyków w wieku 16-21 lat.

problem z internetem
Problem z internetem wśród młodych to problem, który zbadało BSI / zdjęcie poglądowe / fot. Karolina Grabowska / Kaboompics.com

Problem z internetem? Młodzi wcale go nie ignorują

Oto pięć najważniejszych wniosków płynących z raportu.

Zobacz również
Monika Surowiec

  • Poparcie społeczne dla zakazu korzystania ze smartfonów w szkołach płynie głównie od dorosłych. Z postulatem jego wprowadzenia zgadza się jednak aż co czwarty (27%) brytyjski nastolatek.
  • Niemal trzy razy więcej (79%) osób dało pośrednio poparcie zmianom wprowadzonym przez Ofcom. Twierdzi bowiem, że firmy technologiczne powinny być prawnie zmuszone do poprawy standardów prywatności. 50% oczekiwałaby dokładniejszej kontroli wieku w witrynach, gdzie zachodzi taka potrzeba.
  • 47% badanych wolałoby dorastać w świecie, w którym nie ma Internetu. 27% uważa zaś, że najlepiej, gdyby media społecznościowe zniknęły na zawsze. 22% mówi to samo o grach online.
  • Młodzi pozytywnie oceniają stan swojej wiedzy o zagrożeniach płynących z surfowania po sieci. 61% z nich twierdzi, że wie, jak sprawdzić ustawienia prywatności i ewentualnie je zweryfikować. Jednocześnie tylko co czwarty (26%) badany uważa, że jest zupełnie bezpieczny online.
  • Istnieje luka między przekonaniami o sobie samym a realnymi zachowaniami. Respondentom zdarza się podejmować w sieci czynności obciążone dużym ryzykiem. 2/3 (67%) przyznało się do udostępnienia swojej lokalizacji innym osobom, z czego 29% ludziom, których nie znają. Powszechnie praktykują także zakładanie fałszywych kont (40%) albo podawanie nieprawdziwego wieku (42%).
Internet jest dla młodych drugich domem, ale dobrze rozumieją, że kryją się w nim różne pułapki / fot. Karolina Grabowska / Kaboompics.com

Stworzyliśmy świat, w którym normalne jest, że każdego dnia dzieci spędzają długie godziny w sferze cyfrowej zaprojektowanej tak, żeby utrzymać ich zainteresowanie. Teraz sami domagają się ustanowienia jej granic – komentuje wyniki Daisy Greenwall, założycielka fundacji Smart Phone Free Childhood. Z całym raportem można zapoznać się TU.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony