Współczesne randkowanie to nie lada wyzwanie. Jak stawić mu czoła i odnaleźć miłość w XXI wieku?

Kolektywny umysł członków redakcji Going. MORE
Natalia Kusiak od ponad trzech lat prowadzi podcast Pierwsza randka. W kolejnym odcinku naszego programu What’s Going. On? zasiadła za innym mikrofonem niż zazwyczaj, opowiadając o skomplikowanym świecie relacji, uczuć i emocji.
Słownikowa definicja podpowiada, że randka to umówione spotkanie dwóch osób czujących do siebie sympatię lub zakochanych w sobie. Brzmi konkretnie, ale wiemy, że w praktyce sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. W końcu trzeba jakoś się umówić, wybrać odpowiedni czas, miejsce i okoliczności, a potem trzymać wszystko w ryzach. O co zawczasu dopytać, a jakie tematy pominąć, żeby uniknąć rozczarowania? Czy warto od razu informować o swoich preferencjach? Na ile można sobie pozwolić? Wątpliwości do rozwiania zdecydowanie nie brakuje.
Natalia Kusiak: Przełamać związkowe tabu
W odnalezieniu się w świecie randkowania nie pomaga fakt, że to sfera podlegająca nieustannym zmianom społecznym, obyczajowym, ekonomicznym, a nawet technologicznym. Nimi wszystkimi zajmujemy się w premierowym odcinku What’s Going. On? Zaprosiliśmy do niego Natalię Kusiak: influencerkę, blogerkę i prowadzącą podcast Pierwsza randka, który właśnie doczekał się książkowej wersji.
Publikacja Wydawnictwa W.A.B. to ponadtrzystustronicowa pigułka wiedzy na temat dynamiki współczesnych relacji. Znajdziemy w nim czternaście rozmów z gośćmi Natalii. Otwarcie opowiadają m.in. o poliamorii, transparentności finansowej w związkach, tantrze, byciu singielką z wyboru oraz nauce orgazmu. Robią to bez krępacji, za to ze świadomością, że właściwa komunikacja to klucz do sukcesu.

W gąszczu aplikacji
Tak otwarty ton przybiera także nasza rozmowa. Zapytaliśmy choćby Natalię o to, czy na Tinderze, Bumble albo Badoo wciąż da się odnaleźć miłość, skoro tak wiele słyszy się o gorzkich rozczarowaniach, a nawet próbach oszustw. – Z technologią wiąże się klęska urodzaju, niezmierzony ocean możliwości. Wydaje nam się, że za jednym kliknięciem mamy dostęp do 1,5 tysiąca osób w promieniu 20 kilometrów. To nie zawsze jest korzystne – przekonuje.
Niektórzy w takich okolicznościach traktują poszukiwanie drugiej połówki jak strategię marketingową. Kalkulują, robią rachunek zysków i strat, cyzelują każde słowo w chwytliwym opisie. Czy to nie aby instrumentalizowanie miłości? – Niekoniecznie. Moim zdaniem im szczerzej i szybciej odsłonimy karty i pokażemy, o co nam chodzi, tym lepiej – tłumaczy rozmówczyni.
Z Natalią Kusiak zastanawiamy się także nad tym:
- jak programy randkowe zmieniają oblicze współczesnych relacji i dlaczego warto oglądać netfliksową Miłość w spektrum;
- komu łatwiej znaleźć dziś szczęśliwy związek – mężczyznom czy kobietom – i jak mogą znaleźć porozumienie;
- czy pandemia COVID-19 wpłynęła na naszą umiejętność poznawania innych ludzi i zbliżania się do nich;
- w jakim stopniu zwolennicy tradycji odnajdą się w świecie poliamorii, związków na odległość i niezobowiązującego randkowania;
- co oznacza future proofing, male-casting albo limerence i dlaczego powstaje coraz więcej miłosnych, anglojęzycznych neologizmów.
Urszula Dudziak, dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, Maciej Makselon… Kogo jeszcze usłyszymy na kolejnej odsłonie konferencji Wolni od Stresu?
What’s Going. On? Randki to nie wszystko!
Rozmowa z Natalią Kusiak to już czwarty odcinek podcastu What’s Going. On?, który wystartował pod koniec kwietnia. W programie identyfikujemy najważniejsze trendy, zjawiska i wydarzenia redefiniujące współczesny świat. Prowadzący, Stanisław Bryś, wraz z ekspertami próbuje uchwycić ich istotę. Do tej pory dr Marcin Bogucki opowiedział nam o Eurowizji, dr Magdalena Wróblewska i dr Witek Orski – o dekolonizacji muzeów, a gospodarze cyklu Niedzielni – o fenomenie porannych imprez. W zanadrzu mamy kolejne elektryzujące tematy, dlatego nie pozostaje nic, tylko zaprosić Was do obserwowania nas na Spotify i YouTube.
Nowe odcinki What’s Going. On? pojawiają się co wtorek, o godzinie 14:00. Format realizują Magdalena Więsław (audio), Tomasz Tański (wideo) i Jagoda Gawliczek (produkcja). Wywiady odbywają się w zaprzyjaźnionym studio Empik Go.
Kolektywny umysł członków redakcji Going. MORE