Słucham hip-hopu odkąd pamiętam. Do tego doszło zamiłowanie do humoru…
Chiny od dawna słyną z bycia krajem specjalizującym się w rozmaitych podróbkach. Nikt jednak nie spodziewał się, że podrobione zostaną… pandy w zoo. Władze parku zoologicznego przemalowały psy, by imitowały wspomniane zwierzęta.
Chiny ponownie zaskakują kreatywnością w imitowaniu rzeczywistości. Psy rasy chow-chow pomalowano na czarno i biało, by wyglądały jak pandy. Celem było przyciągnięcie większej liczby odwiedzających. Decyzja wzbudziła pewne wątpliwości i pytania dotyczące legalności takich działań.
Przeczytajcie więcej newsów o zwierzakach tutaj!
Taka panda, jaką z zoo pan da
Zgodnie z filmami z Douyin (chińska nazwa TikToka) nagranymi w Taizhou w prowincji Jiangsu zauważono mylące określenie na biletach. Napis na nich brzmiał dosłownie Xiong Mao Quan, co tłumaczy się jako psy pandy. Ta przewrotna praktyka sprawiła, że odwiedzający nie rozumieli do końca oferty. – Niewątpliwie goście zoo poczują się rozczarowani i oszukani, gdy odkryją prawdę – stwierdzili niektórzy prawnicy.
Albo panda, albo prawda
W poniedziałek pracownik zatrudniony w zoo powiedział Global Times, że zoo nie uważa tego programu za przypadek oszustwa.
– To tylko nowa atrakcja, którą oferujemy odwiedzającym. Nie pobieramy dodatkowych opłat. Sformułowanie dotyczące psów rasy chow-chow jest poprawne i dokładnie opisuje, czym one są, więc nie oszukujemy naszych gości – stwierdziła sprzedawczyni biletów. Jednocześnie przyznała, że liczba odwiedzin wzrosła w ciągu ostatnich kilku dni.
A Chinese zoo is under fire after dyeing dogs black and white for its 'panda’ exhibit.
— Sky News (@SkyNews) May 9, 2024
Read more on this story: https://t.co/z6o5iGVMSD pic.twitter.com/uHt9RpTbjP
Według innych doniesień medialnych zoo potwierdziło, że ufarbowało psy chow-chow, używając wzoru podobnego do pand olbrzymich, aby wypełnić puste miejsce, ponieważ w zoo nie ma takich zwierząt. A są one bardzo popularne wśród odwiedzających ogrody zoologiczne w Chinach.
Czy psy przemalowane na pandy to przesada?
Takie posunięcie marketingowe wywołało jednak gorącą dyskusję wśród chińskich internautów. Niektórzy wyrazili obawy, podnosząc kwestię, czy farbowanie psów można uznać za rodzaj znęcania się nad zwierzętami. W odpowiedzi profesjonalna kosmetyczka stwierdziła, że w przypadku zdrowych zwierząt dopuszczalne jest farbowanie sierści, o ile stosowane są organiczne składniki roślinne.
Liu Qiuming, pracownik w Taizhou, powiedział z kolei, że zoo nie jest obiektem wysokiej klasy, a program psów pand został wprowadzony, aby przyciągnąć więcej odwiedzających i poprawić wrażenia z samej wizyty.
Słucham hip-hopu odkąd pamiętam. Do tego doszło zamiłowanie do humoru internetowego - i tak powstał Raportażysta. Cała ta memiczna otoczka to tylko część mojej działalności - chcę również uderzać w poważniejszą publicystykę i znajdować w rapach bardziej wartościowe treści. Ostatnimi czasy doskonale odnajduję się także w tematach przyrodniczych i ekologicznych.