Czytasz
Pięć znanych albumów, do których swoje trzy grosze dorzucił Questlove, lider The Roots

Pięć znanych albumów, do których swoje trzy grosze dorzucił Questlove, lider The Roots

Questlove The Roots Pohoda Going. bilety

Doskonale znamy go jako założyciela, lidera i perkusistę The Roots. Znamy go z występów u Jimmy’ego Fallona i z charakterystycznego, bujnego afro. Jakie jeszcze zasługi ma na swoim koncie Questlove?

Jeśli chodzi o dorobek muzyczny amerykańskiego muzyka, to jest on równie imponujący, jak jego kolekcja grzebieni, których ma około 3 tysięcy. Pozostałymi znakami rozpoznawczymi Questlove’a są:

a) bujne i pielęgnowane afro, którego ponoć nie ścinał od 1989 roku
b) charakterystyczny grzebień wpleciony w fryzurę
c) znakomite umiejętności songwriterskie i producenckie

W ramach małej przypominajki przed koncertem The Roots na Pohodzie sprawdźcie pięć albumów, na których swój kompozytorski sznyt dorzucił Ahmir Khalib Thompson. Make Questlove, not war!

D’Angelo – Voodoo

W tzw. openerze kultowego albumu D’Angelo z 2000 roku, Questlove połączył writerskie siły z Angie Stone i oczywiście z samym zainteresowanym. Można śmiało powiedzieć, że Playa Playa to jeden z najlepszych otwieraczy w historii muzyki soulowej. Bujający, wyluzowany, zmysłowy i ze wspaniałą sekcją dętą. Lider The Roots odpowiadał na Voodoo jedynie za ten numer, ale i tak trzeba mu to oddać – odcisnął piętno na jednym z najlepszych albumów w historii współczesnej muzyki.

Erykah Badu – Mama’s Gun

D’Angelo, a teraz Erykah Badu. Niezły nam się, a raczej Questlove’owi, zestaw trafił. Szalona królowa współpracowała z kompozytorem przy okazji trzech albumów – Mama’s Gun, New Amerykah Part One (4th World War) oraz New Amerykah Part Two (Return of the Ankh). Na każdym z nich Thompson dorzucił niewielką, lecz wyróżniającą się cegiełkę. Poniżej energetyczny, funkowo-rock’n’rollowy Penitentiary Philosophy z doskonałego, drugiego krążka królowej jazzująco-funkującego neo soulu.

Solange – A Seat At The Table

Questlove najprężniej działał songwritersko w pierwszej dekadzie lat 2000., ale również w ostatnich latach udawało mu się napisać jakąś perełkę. Tak było w przypadku głośno komentowanego, pięknego albumu Solange, który przypadł do gustu dosłownie każdemu. Perkusista The Roots ma nosa do otwieraczy, bo to już trzeci w naszym zestawieniu przypadek, kiedy to napisał pierwszy utwór na płycie. Piękna sprawa.

Common – Electric Circus

Questlove wyraźnie lubi dobrze zacząć. Na piątej płycie Commona, którego obecnie prędzej zobaczycie w hollywódzkim średniaku niż za mikrofonem, napisał Ferris Wheel. Krótki numer z wyraźnymi afrykańskimi inspiracjami i przewrotnie pozbawiony wokalu rapera z Los Angeles. To nie jedyny moment współpracy obu panów – lider The Roots maczał również palce w poprzedniku Electric Circus.

Dilated Peoples – Expansion Team

Jedyny utwór w zestawieniu, który nie rozpoczyna albumu. W wielu kręgach uznawany za kultowy – Expansion Team autorstwa składu Dilated Peoples znają chyba wszyscy, nie tylko wtajemniczeni hip-hopowi adepci. Wśród producentów DJ Babu, DJ Premier, Alchemist i Evidence. Kiedyś to było.

Jeśli chcecie zobaczyć i posłuchać kunsztu Questlove’a i jego ekipy na żywo – okazja ku temu już w najbliższy weekend. The Roots są jednym z headlinerów tegorocznej edycji Pohoda Festival, który odbędzie się w dniach 11-13 lipca na terenie lotniska w słowackim Trenczynie.

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone